Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sortowanie Zajęcia 13.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sortowanie Zajęcia 13."— Zapis prezentacji:

1 Sortowanie Zajęcia 13

2 Pojęcia ogólne Sortowanie – to jeden z podstawowych problemów informatyki. Polega na uporządkowaniu zbioru danych względem pewnych cech charakterystycznych dla każdego elementu tego zbioru. Szczególnym przypadkiem jest sortowanie względem wartości każdego elementu, np. sortowanie liczb, słów itp. Algorytmy sortowania są stosowane w celu uporządkowania danych, umożliwienia stosowania wydajniejszych algorytmów (np. wyszukiwania) i prezentacji danych w sposób czytelniejszy dla człowieka. Jeśli jest konieczne posortowanie zbioru większego niż wielkość dostępnej pamięci, stosuje się algorytmy sortowania zewnętrznego. Podamy dwa najprostsze algorytmy sortujące, tj. sortowanie bąbelkowe i sortowanie przez wybór.

3 Sortowanie bąbelkowe (z ang. bubble sort)
Polega na porównywaniu dwóch kolejnych elementów i zamianie ich kolejności, jeżeli zaburza ona porządek, w jakim się sortuje tablicę. Sortowanie kończy się, gdy podczas kolejnego przejścia nie dokonano żadnej zmiany.

4 Sortowanie przez wybór (z ang. selection sort)
Szukamy w zbiorze elementu najmniejszego i wymieniamy go z elementem na pierwszej pozycji. W ten sposób element najmniejszy znajdzie się na swojej docelowej pozycji. W identyczny sposób postępujemy z resztą elementów należących do zbioru. Znów wyszukujemy element najmniejszy i zamieniamy go z elementem na drugiej pozycji. Otrzymamy dwa posortowane elementy. Procedurę kontynuujemy dla pozostałych elementów dotąd, aż wszystkie będą posortowane.

5 Praca Domowa Przeczytaj o jakimkolwiek innym algorytmie sortującym dla tablicy n-elementowej i zaimplementuj go w C++.


Pobierz ppt "Sortowanie Zajęcia 13."

Podobne prezentacje


Reklamy Google