Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Na podstawie artykułu p. Renaty Krzyszkowskiej „Historia choinki” www.opoka.org.pl.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Na podstawie artykułu p. Renaty Krzyszkowskiej „Historia choinki” www.opoka.org.pl."— Zapis prezentacji:

1 Na podstawie artykułu p. Renaty Krzyszkowskiej „Historia choinki” www.opoka.org.pl

2 Zwyczaj ubierania choinki rozpowszechnił się w Europie około dwustu lat temu. Najstarsze doniesienia o drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie pochodzą z pogranicza Niemiec i Francji. Dotyczyły one ustawiania w domach iglastego drzewka: jodły, sosny lub świerku przybranego jabłkami, orzechami i ozdobami z papieru.

3 Zwyczaj ten przywędrował na tereny Polski na przełomie XVIII i XIX wieku.

4

5 W XIX wieku na południu Polski popularny był inny rodzaj wystroju świątecznego. Miał wiele nazw: podłaźnik, podlaźniczka, sad, jutka. Był to wierzchołek iglastego drzewka zawieszany pod sufitem (zwykle wierzchołkiem na dół), który przyozdabiano orzechami, jabłkami, ciasteczkami i świeczkami.

6 Bożonarodzeniowe drzewko obrazowało rajskie drzewo życia. W okresie przesilenia zimowego miało nieść nadzieję i symbolizować wiecznie odradzające się życie. Jabłka były przypomnieniem grzechu pierworodnego. Świeczki symbolizowały Światłość świata, czyli Chrystusa. W zależności od regionu na choinkach zawieszano odmienne ozdoby. Oprócz jabłek i orzechów pojawiły się też ciastka i suszone owoce, a także ozdoby własnoręcznie wykonane z papieru i słomy.

7 Pierwsze bombki choinkowe, w Małopolsce zwane bańkami, pojawiły się w XIX w. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy. Z czasem wzornictwo się wzbogacało o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i pajaców.

8 Choinka w domu Wiktorii

9

10 Choinka Wiktorii

11 Choinka Jakuba

12 Choinka Wiktora


Pobierz ppt "Na podstawie artykułu p. Renaty Krzyszkowskiej „Historia choinki” www.opoka.org.pl."

Podobne prezentacje


Reklamy Google