Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOSMICZNY TELESKOP HUBBLE’A

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOSMICZNY TELESKOP HUBBLE’A"— Zapis prezentacji:

1 KOSMICZNY TELESKOP HUBBLE’A

2 Kosmiczny teleskop Hubble’a HST
Został wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny Discovery 25 kwietnia 1990 roku. Waży kg, mierzy 13 m długości i ma 4 m średnicy. Zbliżony rozmiarami do szkolnego autobusu HST jest kompletnym wysokiej jakości kosmicznym obserwatorium astronomicznym. Stając się od pierwszego dnia normalnej pracy najważniejszym narzędziem pracy astronomów pozwalającym poznawać Wszechświat. W czerwcu 1990 roku zamontowano nakładkę na jedno ze zwierciadeł usuwającą aberrację sferyczną. W roku 1991 zepsuły się dwa żyroskopy pozwalające na dokładne orientowanie położenia HST. W grudniu roku 1993 po awarii trzeciego żyroskopu wysłano specjalną misję promu kosmicznego Endeavour. Astronauci pochwycili teleskop, umieścili w ładowni, dokonali naprawy żyroskopów następnie umieścili go ponownie na orbicie. W lutym 1997 roku astronauci z promu kosmicznego Discovery zainstalowali dwa nowe urządzenia badawcze: kamerę głębokiej podczerwieni i wieloobiektowy spektrometr NICMOS pozwalające głębiej spojrzeć w kosmos. Następne misje serwisowe Discovery w grudniu 1999 roku i Columbii w marcu 2002 miały za zadanie naprawy bieżące teleskopu i ogniw słonecznych. Po następnej misji serwisowej w lipcu 2003 prom kosmiczny Columbia uległ katastrofie.

3

4 Po lewej stronie znajduje się charakterystyczna klapa mająca za zadanie chronić wnętrze teleskopu gdy nie są prowadzone obserwacje

5 Widok HST z promu kosmicznego podczas misji serwisowych

6 Po prawej stronie teleskop zaczepiony na wysięgniku promu kosmicznego podczas ponownego umieszczania na orbicie po naprawie serwisowej

7 Po lewej HST w hali podczas montażu
Po prawej główne lustro teleskopu

8 A teraz galeria obrazów uzyskanych za pomocą teleskopu kosmicznego Hubble’a
Najpierw zdjęcia planet Mars dokładne zdjęcia powierzchni planety są niezbędne przy planowaniu misji człowieka na tę planetę. Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego, na tle tarczy planety widać księżyce.

9 Zdjęcia zrobione przez teleskop ukazujące obiekty podejrzewane o to, że są księżycami Plutona

10 Mgławice i galaktyki Mgławica Orzeł Wielka mgławica w Orionie

11 Cartwheel Galaxy – Galaktyka Koło Młyńskie Zderzenie spiralnych galaktyk NGC 2207 i IC 2163

12 Wielka mgławica w Kilu (NGC 3372)
Mgławica Krab M1 w Byku

13 Świetlne echa czerwonego supergiganta -
gwiazdy V838 w Jednorożcu Mgławica planetarna Kocie Oko

14 NGC 6751 Mgławica planetarna NGC 7009 Okrągła mgławica planetarna IC 3568

15 Galaktyka spiralna NGC 4622
Pozostałość po wybuchu gwiazdy supernowej N63A

16 Mgławica planetarna Eskimos
NGC 2392 Mgławica Ślimak

17 Mgławica Płaszczka najmłodsza znana mgławica planetarna Hen1357
The Spirograph Nebula (IC 418)

18 Teleskop Hubble’a będzie użytkowany do roku 2008
Teleskop Hubble’a będzie użytkowany do roku W roku 2010 będzie zdjęty z orbity i przetransportowany na Ziemię. Wtedy też na orbicie zostanie umieszczony nowy, większy teleskop James Webb Space Telescope. W nowym obserwatorium główne zwierciadło ma mieć 6 m średnicy (dla porównania główne zwierciadło teleskopu Hubble’a ma 2,4 m średnicy).

19


Pobierz ppt "KOSMICZNY TELESKOP HUBBLE’A"

Podobne prezentacje


Reklamy Google