Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ARKTYKA Biegun Północny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ARKTYKA Biegun Północny."— Zapis prezentacji:

1 ARKTYKA Biegun Północny

2 Nazwa pochodzi od „Arktos”, greckiego określenia gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy, która dominuje na północnym niebie.

3

4

5 ARKTYKA GRENLANDIA

6 Arktyka to obszar wokół bieguna
północnego obejmujący Morze Arktyczne, Grenlandię, część Kanady i Syberię. Mieszkają tu Eskimosi i Lapończycy. Na tych terenach żyją różne zwierzęta: niedźwiedzie polarne, zające polarne, foki, morsy, wieloryby, mewy. Lato trwa tu trzy miesiące i przypomina naszą wiosnę.

7 Grenlandia jest największą
wyspą świata leżącą nad Morzem Arktycznym. To obszar pokryty grubą warstwą lodową. Wolny od lodu pas wybrzeża jest skalisty i górzysty. Średnia temperatura wynosi około -30°C.

8 KRAJOBRAZ ARKTYKI

9

10 ZORZA POLARNA

11 MIESZKAŃCY ARKTYKI

12

13 Dziś prawdziwych Eskimosów, żyjących jak kiedyś jest bardzo mało
Dziś prawdziwych Eskimosów, żyjących jak kiedyś jest bardzo mało. Jednak nadal potrafią wznosić domy ze śnieżnych brył, zwane igloo. W przeszłości mieszkali w takich domach. Teraz korzystają z nich tylko podczas polowań.

14

15 Współczesne domy są zbliżone do naszych.
Pomalowane na żywe kolory. Prawie we wszystkich jest elektryczność.

16 Długie zimowe wieczory Eskimosi spędzają przy ciepłym piecu
Długie zimowe wieczory Eskimosi spędzają przy ciepłym piecu. Kobiety wyprawiają skóry, dzieci uczą się i bawią.

17 Do niedawna podróżowali saniami, do których zaprzęgali psy husky
Do niedawna podróżowali saniami, do których zaprzęgali psy husky. Obecnie przemieszczają się i przewożą towary skuterami śnieżnymi. Na morze wypływają kajakami.

18 ZWIERZĘTA

19 NIEDŹWIEDŹ POLARNY

20 NIEDŹWIEDŹ POLARNY Wielki drapieżnik Arktyki. Większą część swego życia spędza na dryfujących polach lodowych. Żywi się fokami. Dorosłe samce mogą ważyć do kg przy 3 m długości. Biały niedźwiedź potrafi długo, choć niezbyt szybko pływać. Niedźwiedzie polarne żyją ok. 30 lat. Potomstwo wydają raz na 3 lata.

21 FOKA SZARA

22 Długość ciała dochodzi do 2 metrów.
Futro foki jest szare lub ciemnoszare, nieregularnie nakrapiane. Pływa szybko, używając płetw. Potrafi przebywać pod wodą bez oddychania przez prawie pół godziny i nurkować w poszukiwaniu ryb na głębokość ponad 100 m. Gruba warstwa tłuszczu pod skórą pomaga jej utrzymać ciepło w lodowatej wodzie.

23 WIELORYB GRENLANDZKI

24 WIELORYB GRENLANDZKI Wieloryb pływa pod wodą, aby oddychać wynurza się na powierzchnię. Wydmuchuje fontannę wody z nozdrzy umieszczonych na szczycie głowy. Długość ciała metrów. Żywi się krylem i małymi skorupiakami. Żyje ponad 200 lat (najdłużej żyjący ssak).

25 MORS

26 MORS Morsy występują w płytkich wodach Arktyki.
Mają jasnobrązową skórę, ciemniejszą na piersi i brzuchu. Kły mogą osiągnąć metr długości. Ważą około tony. Żywią się ślimakami, rybami, padliną.

27 WÓŁ PIŻMOWY

28 WÓŁ PIŻMOWY Ssak ten występuje w rejonach arktycznych, Ameryce i Europie. Jest roślinożerny. Jego przysmaki to: trawy, zioła i krzewinki, porosty, mchy. Ze względu na masowe polowania jest zagrożony wyginięciem

29 RENIFER

30 RENIFER Reny przemierzają lodowce, górskie przełęcze i dobrze pływają.
Latem pasą się w niewielkich stadach. Pokarmem są głównie porosty. Praktycznie cała zima to czas postu, na który latem muszą zgromadzić odpowiedni zapas tłuszczu.

31 LIS POLARNY

32 LIS POLARNY Lis polarny żywi się ptakami (szczególnie ich pisklętami), małymi ssakami (np. lemingami), jajami, rybami i padliną. Przez zimę do wiosny często podąża za niedźwiedziami polarnymi, licząc na pozostałości z ich zdobyczy.

33 ZAJĄC POLARNY

34 ZAJĄC POLARNY Zając polarny występuje w rejonie Grenlandii.
Wraz ze zmianą pory roku, przystosowuje się do środowiska. Przy pierwszych śniegach zmienia futro na białe. Zające arktyczne mają nieskazitelną białą sierść przez cały rok.

35 KRYL ARKTYCZNY

36 KRYL ARKTYCZNY Stanowi bardzo ważne ogniwo łańcucha pokarmowego, pożywienie morskich ptaków, fok i wielorybów. Można nim żywić także ludzi. Gatunek skorupiaka

37 Roślinność Na tych obszarach nie może być mowy o istnieniu drzew.
Występują jednak małe, złożone z drzew karłowatych, lasy w południowej części Grenlandii. Na obszarach arktycznych można spotkać: mchy, porosty i trawy.

38

39

40

41


Pobierz ppt "ARKTYKA Biegun Północny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google