Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

XHTML Mapa odsyłaczy Damian Urbańczyk. Czym jest mapa odsyłaczy? Mapa odsyłaczy to zdefiniowane w języku HTML miejsca, które występują na wskazanym elemencie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "XHTML Mapa odsyłaczy Damian Urbańczyk. Czym jest mapa odsyłaczy? Mapa odsyłaczy to zdefiniowane w języku HTML miejsca, które występują na wskazanym elemencie."— Zapis prezentacji:

1 xHTML Mapa odsyłaczy Damian Urbańczyk

2 Czym jest mapa odsyłaczy? Mapa odsyłaczy to zdefiniowane w języku HTML miejsca, które występują na wskazanym elemencie graficznym i jednocześnie są aktywnymi linkami – odsyłaczami.

3 Kreator mapy Używając programu Pajączek, mamy możliwość stworzenia mapy odsyłaczy automatycznie – wskazując krok po kroku poszczególne elementy – który plik ma być mapą, jak mapa ma się nazywać, a na końcu – jakie elementy na mapie mają być odsyłaczami.

4 Definiowanie obszarów Pajączek pozwala na zdefiniowanie obszarów prostokątnych, kołowych (lub elipsowatych) oraz dowolnych (nieregularnych, składających się z połączonych linii prostych).

5 Kod mapy odsyłaczy Kod HTML mapy odsyłaczy zawiera wszystkie elementy, które są z nią związane – od informacji o elemencie graficznym mapy, aż po ostatni element, który został zdefiniowany jako odsyłacz.

6 Zaleta stosowania mapy Zaletą mapy odsyłaczy jest z pewnością to, że pozwala ona wykorzystać zdjęcie, na którym można ustawić dowolną ilość odnośników. Wyobraźmy sobie zdjęcie klasowe, które umożliwia przejście na prywatną stronę ucznia po kliknięciu w jego głowę. Równie ciekawą stronę można zrobić dla swojej rodziny, definiując odnośnik dla każdej osoby ze zdjęcia.

7 Zastosowanie map odsyłaczy… Mapy odsyłaczy można stosować w różnych miejscach, np. do tworzenia jednolitego menu nawigacyjnego strony – wtedy wystarcza jeden plik graficzny oraz zdefiniowanie miejsc, które mają przenosić w wybrane miejsce. Wykorzystanie map odsyłaczy jest rzadkie, gdyż ich późniejsza edycja (zmiana miejsc odsyłających) dla niektórych jest uciążliwa, dlatego wybierają inną drogę – wybrany plik graficzny „kroją” w programie graficznym i poszczególne elementy strony wstawiają osobno. Każde rozwiązanie jest dobre

8 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "XHTML Mapa odsyłaczy Damian Urbańczyk. Czym jest mapa odsyłaczy? Mapa odsyłaczy to zdefiniowane w języku HTML miejsca, które występują na wskazanym elemencie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google