Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Na podstawie „Wytycznych 2005 Resuscytacji” ERC

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Na podstawie „Wytycznych 2005 Resuscytacji” ERC"— Zapis prezentacji:

1 Na podstawie „Wytycznych 2005 Resuscytacji” ERC
Pierwsza Pomoc Przedmedyczna Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych Na podstawie „Wytycznych 2005 Resuscytacji” ERC Przygotował dla potrzeb edukacyjnych Automobil Klubu Chełmskiego: piel. Piotr Korkosz Chełm 2006 Ilustrated by Laerdal – HE 0036 rev C ERC 2001

2 Algorytm postępowania - BLS
NIE REAGUJE! Zawołaj o pomoc Udrożnij drogi oddechowe BRAK PRAWIDŁOWEGO ODDECHU! Zadzwoń na numer 999 30 uciśnięć klatki piersiowej 2 oddechy ratownicze 30 uciśnięć klatki piersiowej

3 Bezpieczeństwo Czy Jest Bezpiecznie?
Oceń miejsce zdarzenia, wypadku i zadaj sobie pytanie: Czy Jest Bezpiecznie? Bezpieczeństwo Ratownika jest priorytetem w działaniach!

4 Czy reaguje? Pamiętaj!!! Nieprzytomny nie zareaguje!
Reakcja na dotyk i dźwięk!? Pamiętaj!!! Nieprzytomny nie zareaguje! Podchodząc od przodu (twarzą w twarz) delikatnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj: Jak się nazywasz?, Co się stało?.

5 Zwróć na siebie uwagę! Pomocy! Ratunku! Pali się!
Jeżeli nie reaguje, Głośno wołaj o pomoc (zwróć na siebie uwagę), lecz pozostań przy poszkodowanym – chorym!

6 Udrożnij drogi oddechowe i oceń oddech
Delikatnie odegnij głowę do tyłu i unieś brodę do góry! Teraz przy pomocy WZROKU, SŁUCHU i DOTYKU sprawdź czy poszkodowany prawidłowo Oddycha! Masz na to 10 sek.

7 Wezwij Pomoc! Jeżeli poszkodowany nie reaguje i prawidłowo nie oddycha natychmiast wezwij karetkę dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112

8 Wzywanie Pomocy! Wzywając pogotowie należy podać:
- Miejsce zdarzenia (adres, punkty orientacyjna); Dane wzywającego (nazwisko i nr telefonu); Dane osoby poszkodowanej (wiek, płeć); Co się stało? (stan poszkodowanego lub że doszło do NZK). Wzywając pomoc stosuj się do poleceń Twojego rozmówcy i nigdy nie odkładaj pierwszy słuchawki! Zachowaj spokój, nie krzycz i nie poganiaj dyspozytora to nie przyspieszy dojazdu karetki a wręcz może opóźnić jej dotarcie na miejsce Zdarzenia!

9 Gdy poszkodowany – chory nie reaguje i prawidłowo nie oddycha
niezwłocznie podejmij zabiegi Resuscytacyjne!

10 Uciskanie klatki piersiowej
Poszkodowanego ułóż na plecach, na twardej i równej powierzchni. Ułóż ręce centralnie na klatce piersiowej osoby poszkodowanej. Pamiętaj o prostych łokciach! Klatkę piersiową uciskaj rytmicznie 30 razy z częstością do 100/min na głębokość 4 – 5 cm. w kierunku kręgosłupa.

11 Oddechy ratownicze Delikatnie odegnij głowę do tyłu i unieś brodę do góry! Nabierz powietrze a następnie obejmij swoimi wargami usta poszkodowanego i delikatnie wdmuchnij je do płuc Ratowanego. Wykonaj w ten sposób dwa oddechy Ratownicze! Po każdym wdechu pozwól by wtłoczone powietrze mogło opuścić płuca ratowanego. Każdy oddech ratowniczy powinien trwać 1 sekundę i w trakcie wdechu powinno być widać unoszenie się klatki piersiowej!

12 Resuscytacja Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej! Wykonaj 2 oddechy
ratownicze! Odstęp między ostatnim uciskiem a pierwszym wdechem powinien być jak najkrótszy! Uciski i oddechy prowadź naprzemiennie w stosunku 30 : 2 do czasu przybycia pogotowia lub do momentu wyczerpania sił!

13 Pierwsza pomoc jest ogniwem łańcucha życia!
Ratuje życie i chroni przed kalectwem!


Pobierz ppt "Na podstawie „Wytycznych 2005 Resuscytacji” ERC"

Podobne prezentacje


Reklamy Google