Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych Na podstawie „Wytycznych 2005 Resuscytacji” ERC Przygotował dla potrzeb.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza Pomoc Przedmedyczna Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych Na podstawie „Wytycznych 2005 Resuscytacji” ERC Przygotował dla potrzeb."— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza Pomoc Przedmedyczna Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych Na podstawie „Wytycznych 2005 Resuscytacji” ERC Przygotował dla potrzeb edukacyjnych Automobil Klubu Chełmskiego Automobil Klubu Chełmskiego : piel. Piotr Korkosz Chełm 2006 Ilustrated by Laerdal – HE 0036 rev C ERC 2001

2 Algorytm postępowania - BLS Udrożnij drogi oddechowe 30 30 uciśnięć klatki piersiowej 2 2 oddechy ratownicze 30 30 uciśnięć klatki piersiowej Zawołaj o pomoc Zadzwoń na numer 999 NIE REAGUJE! BRAK PRAWIDŁOWEGO ODDECHU!

3 Bezpieczeństwo Bezpieczeństwo Ratownika jest priorytetem w działaniach! Oceń miejsce zdarzenia, wypadku i zadaj sobie pytanie: Czy Jest Bezpiecznie?

4 Czy reaguje? Podchodząc od przodu (twarzą w twarz) delikatnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj: Jak się nazywasz?, Co się stało?. Reakcja na dotyk i dźwięk!? Pamiętaj!!!Nieprzytomny nie zareaguje!

5 Zwróć na siebie uwagę! Jeżeli nie reaguje, Głośno wołaj o pomoc (zwróć na siebie uwagę), lecz pozostań przy poszkodowanym – chorym! Pomocy!Ratunku! Pali się!

6 Udrożnij drogi oddechowe i oceń oddech Delikatnie odegnij głowę do tyłu i unieś brodę do góry! Teraz przy pomocy WZROKU, SŁUCHU i DOTYKU sprawdź czy poszkodowany prawidłowo Oddycha! Masz na to 10 sek.

7 Wezwij Pomoc! Jeżeli poszkodowany nie reaguje i prawidłowo nie oddycha natychmiast wezwij karetkę dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112

8 Wzywanie Pomocy! Wzywając pogotowie należy podać: - Miejsce zdarzenia (adres, punkty orientacyjna); - Dane wzywającego (nazwisko i nr telefonu); - Dane osoby poszkodowanej (wiek, płeć); - Co się stało? (stan poszkodowanego lub że doszło do NZK). Wzywając pomoc stosuj się do poleceń Twojego rozmówcy i nigdy nie odkładaj pierwszy słuchawki! Zachowaj spokój, nie krzycz i nie poganiaj dyspozytora to nie przyspieszy dojazdu karetki a wręcz może opóźnić jej dotarcie na miejsce Zdarzenia!

9 Gdy poszkodowany – chory nie reaguje i prawidłowo nie oddycha niezwłocznie podejmij zabiegi Resuscytacyjne!

10 Uciskanie klatki piersiowej Poszkodowanego ułóż na plecach, na twardej i równej powierzchni. Ułóż ręce centralnie na klatce piersiowej osoby poszkodowanej. Klatkę piersiową uciskaj rytmicznie 30 razy z częstością do 100/min na głębokość 4 – 5 cm. w kierunku kręgosłupa. Pamiętaj o prostych łokciach!

11 Oddechy ratownicze Delikatnie odegnij głowę do tyłu i unieś brodę do góry! Nabierz powietrze a następnie obejmij swoimi wargami usta poszkodowanego i delikatnie wdmuchnij je do płuc Ratowanego. Wykonaj w ten sposób dwa oddechy Ratownicze! Po każdym wdechu pozwól by wtłoczone powietrze mogło opuścić płuca ratowanego. Każdy oddech ratowniczy powinien trwać 1 sekundę i w trakcie wdechu powinno być widać unoszenie się klatki piersiowej!

12 Resuscytacja Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej! Wykonaj 2 oddechy ratownicze! Odstęp między ostatnim uciskiem a pierwszym wdechem powinien być jak najkrótszy! Uciski i oddechy prowadź naprzemiennie w stosunku 30 : 2 do czasu przybycia pogotowia lub do momentu wyczerpania sił!

13 Pierwsza pomoc jest ogniwem łańcucha życia! Ratuje życie i chroni przed kalectwem!


Pobierz ppt "Pierwsza Pomoc Przedmedyczna Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych Na podstawie „Wytycznych 2005 Resuscytacji” ERC Przygotował dla potrzeb."

Podobne prezentacje


Reklamy Google