Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Archimedes.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Archimedes."— Zapis prezentacji:

1 Archimedes

2 Archimedes - życiorys Urodził się w roku 287 p.n.e. w Sarakuzy; jego ojcem był znany astronom Fidiasz, natomiast krewnym znany z okrucieństwa król Sarakuz, Hieron. Kształcił się w Aleksandrii oraz w Sarakuzy. Jest autorem wielu prac dotyczących zagadnień matematycznych, w których przedstawiał wiele oryginalnych poglądów, co odróżniało go od Eukliadesa. Przedmiotem jego analiz matematycznych były figury oraz bryły geometryczne. Dzięki niemu możliwe stało się obliczanie pól oraz objętości figur.

3 Archimedes - nowator Dużym problemem zarówno dla współczesnych Archimedesowi jak i przyszłych naukowców było zrozumienie jego dzieł. Archimedes znany był bowiem z tego, że pisał bardzo nieprzystępnie. Liczył, że pisze dla równych sobie czytelników i nie musi wyjaśniać prostych kroków na drodze do osiągnięcia celu czyli właściwego twierdzenia. Niemniej jednak wpływ Archimedesa na rozwój matematyki był ogromny. Początkowo jego zagorzałymi zwolennikami byli Arabowie, potem dzieła Archimedesa zaczęły być tłumaczone także na zachodnioeuropejskie języki. Archimedes do końca miał nadzieję, że jego prace i podane w nich metody i założenia przysłużą się w przyszłości do odkrycia nowych twierdzeń, których on ani jemu współcześni na razie nie mogą ogarnąć.

4 Archimedes - wynalzca Znana jest opowieść mówiąca o tym, jak to król nakazał robotnikom zbudowanie wspaniałej łodzi o imponujących rozmiarach. Okazało się jednak, że nie są oni w stanie jej zwodować. I tutaj pomocny okazał się Archimedes. Mianowicie nakazał skonstruować specjalny system bloków przy pomocy którego samemu królowi udało się zwodować statek. Być może więc po tym wydarzeniu Archimedes wypowiedział słynne zdanie "dajcie mi punkt oparcia, a poruszę ziemię". Był autorem konstrukcji słynnych katapult oraz żurawi.

5 Archimedes - geniusz Archimedesa po dzień dzisiejszy uważa się za najwybitniejszego matematyka i fizyka wśród uczonych starożytnej Grecji. Prowadził on badania nie tylko ze wspomnianej już hydrostatyki i geometrii, ale także mechaniki i astronomii. Uchodzi również za konstruktora organów wodnych i wodnego zegara. Archimedes był tak barwną postacią, że niejednokrotnie posłużył jako bohater literacki pojawiając się na kartach książek. Powszechnie panuje pogląd, że Archimedes ze swoim genialnym umysłem urodził się o wiele za wcześnie i epoka w której żył nie była w stanie sprostać jego geniuszowi. Stąd dopiero po wielu setkach lat uczeni mogli podjąć niektóre z rozważanych przez niego problemów. Bardzo ważna idea , która została zapoczątkowana przez Archimedesa i króluje po dziś dzień to służba teorii dla praktyki.

6 Archimedes - dzieła Podstawą wszystkich kolejnych wydań dzieł Archimedesa był manuskrypt pochodzący z piętnastego wieku. Po raz pierwszy drukiem ukazały się one w roku 1544 na terenie Bazylei. Składały się one z siedmiu części, każda poświęcona była odrębnemu problemowi matematycznemu. Nosiły one następujące tytuły: "O kuli i walcu" "O pomiarze koła" "O konoidach i sferoidach" " O spiralach" "O równowadze figur płaskich" "O obliczeniu ziaren piasku w objętości świata" "O kwadraturze paraboli"

7 Archimedes – najważniejsze odkrycie
Prawo Archimedesa – legenda: na polecenie króla nadworny złotnik miał wykonać koronę ze szczerego złota. Tak się jednak stało, ze król maił powody sądzić, że niestety został przez złotnika oszukany . Królowi wydawało się, że korona jest ze srebra a złota jest jedynie zewnętrzna warstwa. Jednocześnie królowi korona podobała się na tyle, że chciał w jakiś bezinwazyjny sposób sprawdzić jej skład. Nie mogąc samodzielnie rozwiązać problemu władca zawezwał na pomoc Archimedesa, który przypadkowo znalazł się na jego dworze. Archimedes długo głowił się nad rozwiązaniem problemu.

8 Archimedes – najważniejsze odkrycie (cd)
Według legendy na pomysł wpadł dopiero w trakcie kąpieli. Z okrzykiem "Eureka" na ustach pobiegł nagi do króla, aby przedstawić mu swój pomysł. I tak doszło do sformułowania słynnego prawa znanego jako prawo Archimedesa. Prawo to mówi, że na każde ciało zanurzone całkowicie lub częściowo w spoczywającym płynie płyn wywiera ciśnienie. Wypadkowa tych sił skierowana jest ku górze i nazywana siłą wyporu. Siła ta równa jest ciężarowi płynu, który został wyparty przez to ciało.

9 Archimedes – pozostałe odkrycia
dowód istnienia stałego stosunku między średnicą, a obwodem koła, a więc liczby  ("liczba pi"), którą oznaczył pierwszą literą greckiego wyrazu "perímetros" - obwód koła ( = 22/7 = 3,14) dokonanie obliczeń kwadratury elipsy, paraboli, wycinka paraboli wykazanie, że powierzchnia kuli równa się czterokrotnej powierzchni największego jej koła (O = 4 r2) odkrycie tego, że objętość kuli ma się tak do objętości opisanego na niej walca, jak 2:3  obliczania objętości pól figur, ograniczonych krzywymi i objętości brył, ograniczonych dowolnymi powierzchniami (czym wsławił się jako prekursor rachunku całkowego, powstałego w dwa tysiące lat później) 

10 Archimedes – źródła informacji i grafiki
Google grafika

11 KONIEC


Pobierz ppt "Archimedes."

Podobne prezentacje


Reklamy Google