Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maria Skłodowska- Curie jej życie, osiągnięcia i spuścizna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maria Skłodowska- Curie jej życie, osiągnięcia i spuścizna."— Zapis prezentacji:

1 Maria Skłodowska- Curie jej życie, osiągnięcia i spuścizna.
Prezentacja przygotowana przez uczennice klasy II C Publicznego Gimnazjum w Rząśniku.

2 Życiorys Maria Skłodowska- Curie
„Jest to taka niewielka, zwykła historia, pozbawiona wielkich wydarzeń. Urodziłam się w Warszawie, w rodzinie profesorskiej. Wyszłam za mąż za Piotra Curie i miałam dwoje dzieci. Dzieło moje naukowe wykonałam we Francji." Maria Skłodowska- Curie

3 Maria Skłodowska- Curie
Urodziła się 7 listopada 1867 roku w  Warszawie. Była najmłodsza spośród pięciorga dzieci państwa Skłodowskich. Jej ojciec, Władysław uczył fizyki i matematyki w warszawskich szkołach średnich. Matka, Bronisława z Boguskich, była przełożoną jednej z najlepszych szkół żeńskich w  Warszawie. W 1876 roku, gdy Maria miała 9 lat, umarła jej matka.

4

5 Kształciła się początkowo na pensji prywatnej, a następnie w rządowym III Gimnazjum Żeńskim w Warszawie, które w 1883 roku ukończyła ze złotym medalem. W latach pracowała jako guwernantka w Szczukach pod Przasnyszem. Pomagała finansowo siostrze Bronisławie studiującej medycynę i oszczędzała, marząc o studiach na Sorbonie.

6 W pracowniach Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie opanowała podstawy analizy chemicznej i rozpoczęła pracę naukowo-badawczą.

7 W 1891 roku wyjechała do Paryża i zaczęła studiować na Sorbonie fizykę i chemię. Jako pierwsza studiująca te dyscypliny kobieta i najlepsza na roku zdała w 1893 roku egzamin z fizyki, uzyskując licencjat, zajmując wśród studentów pierwsze miejsce. W rok  później zaliczyła egzamin z matematyki z drugą lokatą. W 1894 roku poznała Piotra Curie - profesora fizyki w Szkole Przemysłowej  Fizyki i Chemii w Paryżu. Rok później odbył się ich ślub. Łączyło ich uczucie, wspólne zainteresowania i prace naukowe. Ich pierwsza córka Irena, późniejsza laureatka Nagrody Nobla przyszła na świat w 1897 roku.

8 Maria Skłodowska-Curie spędziła całe życie na badaniu substancji radioaktywnych i zgłębianiu zjawiska promieniotwórczości. Zbudowała przyrząd do pomiaru promieniotwórczości i odkryła, że minerał zwany bledną smolistą (uranit, rudan, z której otrzymuje się uran) jest tysiąckroć bardziej aktywny niż sam uran.

9 Usiłowała dowieść, dlaczego jest aż tak aktywny promieniotwórczo
Usiłowała dowieść, dlaczego jest aż tak aktywny promieniotwórczo. Maria i Piotr sprowadzili do Paryża z kopalni austriackiej całe tony uranitu. Pracowali bez wytchnienia, próbując wydzielić znikomą ilość nieznanego pierwiastka, który nazwali polonem, a następnie wyodrębnili pierwiastek nazwany radem. Za to osiągnięcie otrzymali wspólnie w 1903r. Nagrodę Nobla. 1 kwietnia 1906 roku w wyniku wypadku zmarł Piotr Curie. Na opuszczone przez Piotra stanowisko kierownika katedry fizyki Uniwersytetu Paryskiego powołano wówczas Marię jako owdowiałą małżonkę. Maria kontynuowała pracę sama, badając własności radu i polonu oraz metody otrzymywania i oczyszczania pierwiastków promieniotwórczych. W 1911 r. otrzymała Nagrodę Nobla po raz drugi.

10 Dwie nagrody Nobla: 1903 i 1911

11 Tak wyglądało pierwsze „Laboratorium Fizyki Jądrowej”

12 „Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza cierpienie."
Maria Skłodowska- Curie

13 Osiągnięcia naukowe Maria Skłodowska– Curie
to prekursorka nowej gałęzi chemii radiochemii. Do jej największych dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych, odkrycie dwóch nowych pierwiastków — radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe; po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

14 Miejsca związane z Marią Skłodowską - Curie
Muzeum Marii Skłodowskiej- Curie, ul. Freta 16 w Warszawie. Miejsce urodzenia Skłodowskiej Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa. Tu mieściło się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w którym Skłodowska prowadziła pierwsze swe prace naukowe.

15 Skwer Marii Skłodowskiej - Curie.
Ulica Marii Skłodowskiej - Curie – niewielka ulica na Ochocie, prostopadła do ulicy Wawelskiej, przy której znajduje się Instytut Radowy i pomnik naszej noblistki. INSTYTUT RADOWY im. Marii Skłodowskiej- Curie.

16 Na Sorbonie studiowało wielu Polaków: Jan Zamoyski, Stanisław Staszic, Stanisław Konarski. Maria Skłodowska - Curie. Maria Skłodowska-Curie została Polką wszech czasów w plebiscycie Muzeum Historii Polski i Magazynu Historycznego "Mówią Wieki".

17 Ciekawostki z życia Marii Skłodowskiej - Curie
Maria Skłodowska - Curie była bardzo skromną, pracowitą i porządną kobietą. Podczas spotkania z prezydentem Polski, Stanisławem Wojciechowskim, prezydent spytał: - Czy pamięta Pani jasiek, który mi pożyczyła na drogę, gdy jechałem z Paryża do Warszawy? - Pamiętam nawet, że pan mi go zapomniał zwrócić - odpowiedziała nasza uczona. Maria Skłodowska – Curie, chociaż jest uznawana za obrończynię kobiet, to nie popierała wszystkich nowości. Krótko przed śmiercią, widząc nowe buty swojej córki, zwróciła się do niej: - Och moje biedactwo, jakież okropne obcasy. Nie, nigdy mnie nie przekonasz, że kobiety są stworzone do chodzenia na szczudłach. Maria Skłodowska - Curie w czasie I wojny światowej organizowała specjalne ambulanse do prześwietlania rannych. Z własnej inicjatywy zdobyła 20 samochodów i zorganizowała ruchome pogotowie z aparatami Rentgena.

18 W lipcu 1916 roku jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy, by móc prowadzić półciężarowy samochód. W starym samochodzie docierała do najbardziej zagrożonych pozycji pod Verdun. Jej pogotowie znał cały front, a francuscy żołnierze pojazdy wyposażone w aparaty rentgenowskie zwali "małymi Curie". Przebadano w nich 10 tysięcy rannych. Oprócz pogotowia Maria Curie założyła 220 stacji radiologicznych i kształciła kadry do ich obsługi. Obsłużyły one ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy. Mimo że los związał naszą Rodaczkę z Francją, zawsze utrzymywała ona ścisłe kontakty z Polską. Przyczyniła się ogromnie do powstania Instytutu Radowego w Warszawie. Uczestniczyła w międzynarodowej współpracy dla rozwoju nauki. W 1929 roku odbyła podróż do USA i podczas spotkania z prezydentem Herbertem Hooverem odebrała z jego rąk 1 gram radu dla Instytutu.

19

20 20 kwietnia 1995 r. prochy Marii i Piotra Curie zostały złożone
Zmarła wieczorem 14 lipca 1934 roku w Sancellemoz we Francji wskutek anemii złośliwej. Przebywała w tym kurorcie, by leczyć gruźlicę. Po przeprowadzonych przez prowadzącego sanatorium dr. Tobe badaniach okazało się jednak, że przyczyną nie była gruźlica, a anemia, wywołana nieznaną jeszcze wówczas chorobą popromienną. Została pochowana w Sceaux pod Paryżem. 20 kwietnia 1995 r. prochy Marii i Piotra Curie zostały złożone w Panteonie.

21 Prezydent RP Ignacy Mościcki po jej śmierci powiedział:
„Polska traci w śp. Pani Curie-Skłodowskiej nie tylko uczoną, ale i wielką obywatelkę, zawsze przez całe życie czujnie stojącą na straży interesów swojego narodu".

22 Galeria zdjęć

23 „Pani Curie jest - z wszystkich ludzi na świecie - jednym nie zepsutym przez sławę człowiekiem."
Albert Einstein

24 Maria Skłodowska- Curie ukazała drogę,
którą podążyli oni wszyscy, współtworząc fizykę XX wieku

25

26 1927 rok: ich wielu, i Ona jedna

27 1926 – Maria Skłodowska-Curie
doktorem honoris causa Politechniki Warszawskiej

28

29 Minęło 100 lat... Park przy ul. Wawelskiej

30 Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy Freta 16
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy Freta 16 w Warszawie

31 ...w muzeum przy Freta 16

32 Odsłonięcie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie
w auli głównej Politechniki Warszawskiej, 13 września 2005 r.

33 Czy pozostało tylko wspomnienie?

34 Czy pozostały tylko wspomnienia...?
Centrum Onkologii, Instytut im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie, ul. Wawelska 15, także w Krakowie i Gliwicach. Nie! Pozostały konkrety.

35 ...a wewnątrz? Studenci Politechniki Warszawskiej
w Instytucie Onkologii przy ul. Wawelskiej w Warszawie.

36

37

38 ...medycyna, to tylko jedna z dróg ...
zastosowania promieniotwórczości.

39 Promieniowanie jonizujące,
to narzędzie naprawdę niezwykłe

40

41

42 Energetyka jądrowa

43 Jakie są elementarne składniki materii – jakie są ich własności?
Początek XX wieku ... a badania naukowe? Czego teraz poszukujemy? Czego chcemy się dowiedzieć? ~10-1 m ~10-10 m ~10-15 m Jakie są elementarne składniki materii – jakie są ich własności?

44 de-confinement confinement „Uwięzienie” kwarków w hadronach
Nukleon (hadron) „Uwięzienie” kwarków w hadronach de-confinement confinement Materia (plazma) kwarkowo-gluonowa Materia hadronowa

45 Jak to robimy? RHIC - Relativistic Heavy Ion Collider
(Zderzacz Relatywistycznych Ciężkich Jonów) v= c

46 RHIC Brookhaven National Laboratory, Long Island (USA)
Relativistic Heavy-Ion Collider

47 CERN – Laboratorium fizyki jądrowej i fizyki cząstek

48 CERN - życie nad ... i pod ziemią
ok. 100m

49 Montaż detektora „ALICE”

50 Fazy konstrukcji TPC - komory projekcji czasu - dla eksperymentu ALICE

51 CERN w tle detektor ALICE w fazie konstrukcji Dr Radomir Kupczak (elektronik) Michał Olędzki (student fizyki) Prof. Władysław Trzaska (fizyk)

52 Jest też i druga strona medalu

53 A przyszłość...? Czarnobyl 1986

54 Terapia hadronowa

55 Energetyka termojądrowa

56 Ona swoje dzieło wykonała...
... Teraz kolej na nas! Jaka będzie przyszłość promieniotwórczości w życiu człowieka? .

57 Dziękujemy za uwagę Paula Wierzchoń, Alicja Piórkowska, Milena Kowalczyk, Renata Nobis, Karina Kwiatkowska, Ewelina Żabik.


Pobierz ppt "Maria Skłodowska- Curie jej życie, osiągnięcia i spuścizna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google