Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja przygotowana przez uczennice klasy II C Publicznego Gimnazjum w Rząśniku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja przygotowana przez uczennice klasy II C Publicznego Gimnazjum w Rząśniku."— Zapis prezentacji:

1

2 Prezentacja przygotowana przez uczennice klasy II C Publicznego Gimnazjum w Rząśniku.

3 „Jest to taka niewielka, zwykła historia, pozbawiona wielkich wydarzeń. Urodziłam się w Warszawie, w rodzinie profesorskiej. Wyszłam za mąż za Piotra Curie i miałam dwoje dzieci. Dzieło moje naukowe wykonałam we Francji." Maria Skłodowska- Curie

4 Urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Była najmłodsza spośród pięciorga dzieci państwa Skłodowskich. Jej ojciec, Władysław uczył fizyki i matematyki w warszawskich szkołach średnich. Matka, Bronisława z Boguskich, była przełożoną jednej z najlepszych szkół żeńskich w Warszawie. W 1876 roku, gdy Maria miała 9 lat, umarła jej matka.

5

6 Kształciła się początkowo na pensji prywatnej, a następnie w rządowym III Gimnazjum Żeńskim w Warszawie, które w 1883 roku ukończyła ze złotym medalem. W latach 1886 - 1889 pracowała jako guwernantka w Szczukach pod Przasnyszem. Pomagała finansowo siostrze Bronisławie studiującej medycynę i oszczędzała, marząc o studiach na Sorbonie.

7 W pracowniach Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie opanowała podstawy analizy chemicznej i rozpoczęła pracę naukowo-badawczą.

8 W 1891 roku wyjechała do Paryża i zaczęła studiować na Sorbonie fizykę i chemię. Jako pierwsza studiująca te dyscypliny kobieta i najlepsza na roku zdała w 1893 roku egzamin z fizyki, uzyskując licencjat, zajmując wśród studentów pierwsze miejsce. W rok później zaliczyła egzamin z matematyki z drugą lokatą. W 1894 roku poznała Piotra Curie - profesora fizyki w Szkole Przemysłowej Fizyki i Chemii w Paryżu. Rok później odbył się ich ślub. Łączyło ich uczucie, wspólne zainteresowania i prace naukowe. Ich pierwsza córka Irena, późniejsza laureatka Nagrody Nobla przyszła na świat w 1897 roku.

9 Maria Skłodowska-Curie spędziła całe życie na badaniu substancji radioaktywnych i zgłębianiu zjawiska promieniotwórczości. Zbudowała przyrząd do pomiaru promieniotwórczości i odkryła, że minerał zwany bledną smolistą (uranit, rudan, z której otrzymuje się uran) jest tysiąckroć bardziej aktywny niż sam uran.

10 Usiłowała dowieść, dlaczego jest aż tak aktywny promieniotwórczo. Maria i Piotr sprowadzili do Paryża z kopalni austriackiej całe tony uranitu. Pracowali bez wytchnienia, próbując wydzielić znikomą ilość nieznanego pierwiastka, który nazwali polonem, a następnie wyodrębnili pierwiastek nazwany radem. Za to osiągnięcie otrzymali wspólnie w 1903r. Nagrodę Nobla. 1 kwietnia 1906 roku w wyniku wypadku zmarł Piotr Curie. Na opuszczone przez Piotra stanowisko kierownika katedry fizyki Uniwersytetu Paryskiego powołano wówczas Marię jako owdowiałą małżonkę. Maria kontynuowała pracę sama, badając własności radu i polonu oraz metody otrzymywania i oczyszczania pierwiastków promieniotwórczych. W 1911 r. otrzymała Nagrodę Nobla po raz drugi.

11 Dwie nagrody Nobla: 1903 i 1911

12 Tak wyglądało pierwsze „Laboratorium Fizyki Jądrowej”

13 „Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza cierpienie." Maria Skłodowska- Curie

14 Do jej największych dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych, odkrycie dwóch nowych pierwiastków — radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe; po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Maria Skłodowska– Curie to prekursorka nowej gałęzi chemii radiochemii.

15 Muzeum Marii Skłodowskiej- Curie, ul. Freta 16 w Warszawie. Miejsce urodzenia Skłodowskiej Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa. Tu mieściło się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w którym Skłodowska prowadziła pierwsze swe prace naukowe.

16 Ulica Marii Skłodowskiej - Curie – niewielka ulica na Ochocie, prostopadła do ulicy Wawelskiej, przy której znajduje się Instytut Radowy i pomnik naszej noblistki. Skwer Marii Skłodowskiej - Curie. INSTYTUT RADOWY im. Marii Skłodowskiej- Curie.

17 Na Sorbonie studiowało wielu Polaków: Jan Zamoyski, Stanisław Staszic, Stanisław Konarski. Maria Skłodowska - Curie. Maria Skłodowska-Curie została Polką wszech czasów w plebiscycie Muzeum Historii Polski i Magazynu Historycznego "Mówią Wieki".

18 Maria Skłodowska - Curie była bardzo skromną, pracowitą i porządną kobietą. Podczas spotkania z prezydentem Polski, Stanisławem Wojciechowskim, prezydent spytał: - Czy pamięta Pani jasiek, który mi pożyczyła na drogę, gdy jechałem z Paryża do Warszawy? - Pamiętam nawet, że pan mi go zapomniał zwrócić - odpowiedziała nasza uczona. Maria Skłodowska – Curie, chociaż jest uznawana za obrończynię kobiet, to nie popierała wszystkich nowości. Krótko przed śmiercią, widząc nowe buty swojej córki, zwróciła się do niej: - Och moje biedactwo, jakież okropne obcasy. Nie, nigdy mnie nie przekonasz, że kobiety są stworzone do chodzenia na szczudłach. Maria Skłodowska - Curie w czasie I wojny światowej organizowała specjalne ambulanse do prześwietlania rannych. Z własnej inicjatywy zdobyła 20 samochodów i zorganizowała ruchome pogotowie z aparatami Rentgena.

19 W lipcu 1916 roku jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy, by móc prowadzić półciężarowy samochód. W starym samochodzie docierała do najbardziej zagrożonych pozycji pod Verdun. Jej pogotowie znał cały front, a francuscy żołnierze pojazdy wyposażone w aparaty rentgenowskie zwali "małymi Curie". Przebadano w nich 10 tysięcy rannych. Oprócz pogotowia Maria Curie założyła 220 stacji radiologicznych i kształciła kadry do ich obsługi. Obsłużyły one ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy. Mimo że los związał naszą Rodaczkę z Francją, zawsze utrzymywała ona ścisłe kontakty z Polską. Przyczyniła się ogromnie do powstania Instytutu Radowego w Warszawie. Uczestniczyła w międzynarodowej współpracy dla rozwoju nauki. W 1929 roku odbyła podróż do USA i podczas spotkania z prezydentem Herbertem Hooverem odebrała z jego rąk 1 gram radu dla Instytutu.

20

21 Zmarła wieczorem 14 lipca 1934 roku w Sancellemoz we Francji wskutek anemii złośliwej. Przebywała w tym kurorcie, by leczyć gruźlicę. Po przeprowadzonych przez prowadzącego sanatorium dr. Tobe badaniach okazało się jednak, że przyczyną nie była gruźlica, a anemia, wywołana nieznaną jeszcze wówczas chorobą popromienną. Została pochowana w Sceaux pod Paryżem. 20 kwietnia 1995 r. prochy Marii i Piotra Curie zostały złożone w Panteonie.

22 Prezydent RP Ignacy Mościcki po jej śmierci powiedział: „Polska traci w śp. Pani Curie- Skłodowskiej nie tylko uczoną, ale i wielką obywatelkę, zawsze przez całe życie czujnie stojącą na straży interesów swojego narodu".

23

24 „ Pani Curie jest - z wszystkich ludzi na świecie - jednym nie zepsutym przez sławę człowiekiem." Albert Einstein

25 Maria Skłodowska- Curie ukazała drogę, którą podążyli oni wszyscy, współtworząc fizykę XX wieku

26

27 1927 rok: ich wielu, i Ona jedna

28 1926 – Maria Skłodowska-Curie doktorem honoris causa Politechniki Warszawskiej

29

30 Park przy ul. Wawelskiej Minęło 100 lat...

31 Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy Freta 16 w Warszawie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy Freta 16

32 ...w muzeum przy Freta 16

33 Odsłonięcie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie w auli głównej Politechniki Warszawskiej, 13 września 2005 r.

34 Czy pozostało tylko wspomnienie?

35 Nie! Pozostały konkrety. Centrum Onkologii, Instytut im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie, ul. Wawelska 15, także w Krakowie i Gliwicach. Czy pozostały tylko wspomnienia...?

36 Studenci Politechniki Warszawskiej w Instytucie Onkologii przy ul. Wawelskiej w Warszawie....a wewnątrz?

37

38

39 ...medycyna, to tylko jedna z dróg... zastosowania promieniotwórczości.

40 Promieniowanie jonizujące, to narzędzie naprawdę niezwykłe

41

42

43 Energetyka jądrowa

44 Jakie są elementarne składniki materii – jakie są ich własności? ~10 -1 m ~10 -10 m ~10 -15 m Początek XX wieku... a badania naukowe? Czego teraz poszukujemy? Czego chcemy się dowiedzieć?

45 Nukleon (hadron) Materia hadronowa Materia (plazma) kwarkowo-gluonowa confinement de-confinement „Uwięzienie” kwarków w hadronach

46 RHIC - Relativistic Heavy Ion Collider (Zderzacz Relatywistycznych Ciężkich Jonów) v=0.99996c Jak to robimy?

47 Brookhaven National Laboratory, Long Island (USA) RHIC Relativistic Heavy-Ion Collider

48 CERN – Laboratorium fizyki jądrowej i fizyki cząstek

49 ok. 100m CERN - życie nad... i pod ziemią

50 Montaż detektora „ALICE”

51 Fazy konstrukcji TPC - komory projekcji czasu - dla eksperymentu ALICE

52 Dr Radomir Kupczak (elektronik) Michał Olędzki (student fizyki) Prof. Władysław Trzaska (fizyk) CERN w tle detektor ALICE w fazie konstrukcji

53 Jest też i druga strona medalu

54 Czarnobyl 1986 A przyszłość...?

55 Terapia hadronowa

56 Energetyka termojądrowa

57 . Jaka będzie przyszłość promieniotwórczości w życiu człowieka? Ona swoje dzieło wykonała...... Teraz kolej na nas!

58 Dziękujemy za uwagę Paula Wierzchoń, Alicja Piórkowska, Milena Kowalczyk, Renata Nobis, Karina Kwiatkowska, Ewelina Żabik.


Pobierz ppt "Prezentacja przygotowana przez uczennice klasy II C Publicznego Gimnazjum w Rząśniku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google