Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polacy walczący o wolność

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polacy walczący o wolność"— Zapis prezentacji:

1 Polacy walczący o wolność
Bohaterowie XIX wieku

2 Józef Poniatowski (1763 – 1813) Bronił Zamku Królewskiego,w którym trwało uchwalania Konstytucji 3 Maja. Dowodził wojskami polskimi w wojnie z Rosją w 1792 r. Po bitwie pod Zieleńcami został odznaczony orderem Virtuti Militari. Walczył w powstaniu kościuszkowskim. Był ministrem wojny w Wielkim Księstwie Warszawskim oraz dowódcą naczelnym sił zbrojnych. W 1809 r. stawił czoło inwazji austriackiej pod Raszynem. Wziął udział w wyprawie Napoleona na Moskwę Walczył pod Lipskiem w 1813 r. Poniósł śmierć walcząc nad rzeką Elsterą w 1813 r.

3 Jan Henryk Dąbrowski (1755 – 1818)
Był generałem w powstaniu kościuszkowskim, wsławił się obroną Warszawy W listopadzie 1794 dostał się do niewoli rosyjskiej. 1797 zorganizował we Włoszech Legiony Polskie. Brał udział w bitwach: pod Reggio, pod Marengo, pod Jeną, Lipskiem (brał udział w kampaniach napoleońskich). Nawoływał do zorganizowania powstania wielkopolskiego (1806 r.). W 1808 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Virtuti Militari. W 1812 r. został ciężko ranny w bitwie nad Berezyną. Po śmierci Poniatowskiego został naczelnym wodzem armii Księstwa Warszawskiego.

4 Emilia Plater (1806 – 1831) Była żołnierzem powstania listopadowego. Wsławiła się jako jedna z niewielu kobiet w oddziałach powstańczych. Została dowódcą I Kompanii Pierwszego Pułku Litewskiego. Po ciężkiej chorobie, na którą zapadła podczas próby przebicia się ze swoim oddziałem do zagrożonej przez Rosjan Warszawy zmarła.

5 Józef Sowiński (1777 – 1831) Walczył w powstaniu kościuszkowskim oraz w korpusie Jana Henryka Dąbrowskiego. Był szefem szwadronu armii Księstwa Warszawskiego oraz brał udział w kampanii Napoleona. W bitwie pod Możajskiem w 1812 został poważnie ranny w nogę, którą mu amputowano. Za kampanię moskiewską został odznaczony Orderem Virtuti Militari i francuską Legią Honorową. Po wybuchu powstania listopadowego objął stanowisko dowódcy artylerii garnizonu warszawskiego oraz dowódcy reduty nr 56 na Woli. Tam poniósł śmierć (1831r.).

6 Józef Bem (1794 – 1850) Brał udział w kampanii napoleońskiej za co został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej. Po klęsce Napoleona służył w wojsku Królestwa Polskiego. Walczył w powstaniu listopadowym (bitwa pod Iganiami, Ostrołęką, obrona Warszawy). Odznaczony został Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Działał na Wielkiej Emigracji w Hotelu Lambert. Był wodzem armii węgierskiej w czasie Wiosny Ludów. Ostatnią bitwą, jaką stoczył, była uwieńczona sukcesem obrona Aleppo.

7 Romuald Traugutt (1826 – 1864) Uczestniczył w powstaniu styczniowym w 1863 r., został jego dyktatorem. Był wysłannikiem Rządu w celu uzyskania pomocy z zagranicy. Podjął się próby reorganizacji sił powstańczych i przekształcenia słabo uzbrojonych i luźno zorganizowanych. oddziałów partyzanckich w regularną armię. Wydał dekret o uwłaszczeniu chłopów. 10 kwietnia 1864 został aresztowany w swojej warszawskiej kwaterze przez rosyjską policję. Został powieszony na stokach Cytadeli warszawskiej.

8 W prezentacji wykorzystano materiały pochodzące z:
(repozytorium wolnych zasobów projektów Fundacji Wikimedia). Autor prezentacji: Jolanta Woźniak – Partyka


Pobierz ppt "Polacy walczący o wolność"

Podobne prezentacje


Reklamy Google