Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Błogosławiona Marianna Biernacka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Błogosławiona Marianna Biernacka"— Zapis prezentacji:

1 Błogosławiona Marianna Biernacka 1888 - 1943

2 Plan Lipska nad Biebrzą gdzie urodziła się Marianna Biernacka

3 Rodzinny dom Marianny Biernackiej

4 I. Rys biograficzny   Błogosławiona Marianna Biernacka z domu Czokało urodziła się w 1888r. w Lipsku nad Biebrzą. Pochodziła prawdopodobnie z rodziny grekokatolickiej. Marianna wychowywała się w rodzinnym miasteczku. Mając 20 lat wyszła za mąż za Ludwika Biernackiego. Mieli sześcioro dzieci, czworo zmarło tuż po urodzeniu. Pozostali im córka Leokadia i syn Stanisław. Po śmierci męża Marianna zamieszkała z synem Stanisławem, gdyż córka Leokadia wyszła za mąż. Od11 lipca 1939r., po zawarciu związku sakramentalnego Jej syna z Anną z domu Szymczyk, Marianna swoją codzienność dzieliła z młodym małżeństwem, wykazując postawę zatroskania, życzliwości i matczynej miłości wobec małżonków i ich potomstwa.

5 Prześladowanie mieszkańców
1 lipca 1943r. miały miejsca masowe aresztowania mieszkańców Lipska i okolic, będące odwetem Niemców za zabicie przez partyzantów niemieckiego policjanta. Na liście aresztowanych znalazł się między innymi syn - Stanisław Biernacki i jego żona Anna.

6 II. Męczeństwo   Dnia 1 lipca 1943r. uzbrojeni Niemcy weszli o świcie do domu Biernackich, nakazując Annie i Stanisławowi opuszczenie mieszkania. Marianna bezzwłocznie padła do nóg esesmana i błagała go o zezwolenie pójścia zamiast synowej, wypowiadając następujące słowa: Panie, a gdzie ona pójdzie? Ulitujcie się, tu jedno dziecko, a drugie za dwa tygodnie na świat ma przyjść – pójdę za nią”, a zwracając się do rodziny powiedziała: „ja jestem stara, a wy młodzi powinniście żyć. Niemiec zgodził się na propozycję Marianny, która wraz z synem Stanisławem i innymi aresztowanymi została przewieziona do więzienia w Grodnie. Dnia 13 lipca 1943r. Marianna Biernacka została rozstrzelana przez Niemców razem z 49 mieszkańcami Lipska na fortach za wsią Naumowicze pod Grodnem.

7 Teściowa z synową Gdy na początku lipca 1943 r. jej syn i synowa zostali skazani na śmierć, powiedziała do gestapowca: „Panie, a gdzie ona pójdzie. Tu jedno dziecko, a drugie niedługo ma przyjść na świat, pójdę za nią”. Z więzienia napisała krótką wiadomość, w której prosiła o poduszeczkę i różaniec. Została rozstrzelana 13 lipca 1943 r.

8

9 III. Pielgrzymka do Polski -1999 r. pod hasłem: „Bóg jest miłością”
W czasie VII Pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II w Warszawie 13 czerwca roku, dokonał beatyfikacji 108 męczenników z czasów II wojny światowej. Wśród nich była Marianna Biernacka

10 Obraz 108 męczenników

11 Błogosławiona Marianna Biernacka została beatyfikowana wraz ze  107  męczennikami  przez  Papieża  Jana Pawła  II dnia 13 czerwca 1999r. w Warszawie. Od tej chwili przysługuje Jej tytuł Błogosławionej, połączony z zezwoleniem na publiczny kult lokalny. Ojciec Święty ustanowił dzień 12 czerwca dniem wspomnień liturgicznych błogosławionej Marianny i stu czterech towarzyszy, męczenników z okresu II wojny światowej.

12 IV. Sława męczeństwa Mieszkańcy Lipska i okolic stwierdzają, że Marianna Biernacka była wzorem zarówno w życiu rodzinnym, jak i parafialnym. Wyróżniła się skromnością, prostotą i cichością serca. Jej heroiczny czyn jest podkreślany szczególnie przez miejscową ludność. Śp. ks. kan. Tadeusz Zajączkowski – proboszcz parafii Lipsko i wierni porównują ofiarę  Marianny  Biernackiej  do męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Kolbego.(...)

13 Witraż i obraz w kościele parafialnym

14 V. Błogosławiona Marianna Biernacka
Błogosławiona Marianna Biernacka ofiarowała się za drugą bliską osobę. Uratowała synową i nienarodzonego wnuczka. Uczyniła to z miłości do drugiego człowieka. Miejscem szczególnego kultu bł. Marianny jest Lipsk.

15 108 męczenników II wojny światowej.
13 czerwca 1999 r. podczas Mszy świętej odprawianej w Warszawie Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 108 męczenników, którzy ponieśli śmierć w czasach II wojny światowej. Każda z tych osób wykazała się niezwykłym heroizmem wiary: są w tym gronie biskupi - pasterze, którzy woleli zginąć, aniżeli zostawić swoją owczarnię; siostry i księża ratujący Żydów; teściowa, która oddała swe życie za synową w ciąży; zakonnik, który za posiadanie różańca, a potem odmowę sprofanowania go został zmasakrowany i utopiony w kloace; księża i alumni dzielący się w obozie koncentracyjnym jedyną kromką chleba ze współwięźniami; duchowny, który zginął za to, że nie wydał Gestapo komunistów. Sprawa beatyfikacji 108 sług Bożych, męczenników za wiarę, ofiar prześladowania Kościoła w Polsce w latach ze strony nazizmu hitlerowskiego, choć przybrała formę kanonicznego postępowania beatyfikacyjnego dopiero od roku 1992, w rzeczywistości sięga swymi początkami pierwszych lat po zakończeniu II wojny.

16 108 sług Bożych Krąg osób, wobec których rozpoczęto procesy beatyfikacyjne, w trakcie prac aż pięciokrotnie ulegał zmianom: powiększał się przez kolejne zgłoszenia nowych kandydatów, a jednocześnie był redukowany, gdy okazywało się, że w rozpatrywanych przypadkach nie ma wystarczającego materiału dowodowego na męczeństwo w rozumieniu teologicznym. Ostatecznie, w listopadzie 1998 r., liczba męczenników ukształtowała się jako grono 108 sług Bożych. Słudzy Boży, przedstawieni przez 18 diecezji, ordynariat polowy i 22 rodziny zakonne, to osoby, których życie i śmierć oddane Bożej sprawie nosiły znamię heroizmu. Pośród nich jest 3 biskupów, 52 kapłanów diecezjalnych, 26 kapłanów zakonnych, 3 kleryków, 7 braci zakonnych, 8 sióstr zakonnych i 9 osób świeckich.

17 Marianna Beata Biernacka

18 VI. Patronka teściowych i babć
2 sierpnia w Święto Matki Bożej Anielskiej , dzień odpustu parafialnego, odbywa się zjazd teściowych, którym patronuje bł. Marianna Biernacka.

19 i dzieci … Swoim heroicznym czynem Marianna uratowała synową i oczekujące na urodzenie dziecko. Bł. Marianna Biernacka uczy nas szacunku do życia poczętego, coraz więcej kobiet, zwłaszcza wdów, teściowych i synowych, zwraca się do niej jako do swej patronki i orędowniczki.

20 Oddała życie dla synowej
Do dnia dzisiejszego żyje synowa bł. Marianny Biernackiej Anna Biernacka, która modli się przed jej obrazem

21 Anna Biernacka - synowa

22 VII. Przesłanie jej decyzji
Jej decyzja oddania życia za synową stanowiła dopełnienie całego życia. Mogła pozostać bierna i pogodzić się z decyzjami oprawców, mogła ofiarować się za syna. Ona decyduje się na oddanie swojego życia za synową, która była w stanie błogosławionym. To wielka mądrość teściowej i babci. Ale to też wielka mądrość świętej matki, która nie opuszcza swojego piątego dziecka w chwilach najtrudniejszych i jest z synem do końca.

23 Zachęcając do wielkiej modlitwy za wstawiennictwem bł
Zachęcając do wielkiej modlitwy za wstawiennictwem bł. Marianny Biernackiej, bp Mazur podkreśla, że ten przykład kobiety całkowicie oddanej życiu jest niezwykle ważny w czasach współczesnych, gdy niektóre prądy myślowe próbują nakłonić ludzi, aby postrzegali macierzyństwo wyłącznie jako ograniczenie narzucone kobiecie, a posiadanie dzieci jako zagrożenie dla rodziców, ich finansów, kariery czy wygody.

24 Modlitwa za wstawiennictwem Błogosławionej Marianny
Dziękuję Ci Panie Jezu: za moją teściową i za mojego teścia, za moją synową i za mojego zięcia i proszę dla nich o zdrowie duszy i ciała, a dla zmarłych proszę o łaskę życia wiecznego w Twoim Królestwie. Błogosławiona Marianno Biernacka módl się za nami.

25 Dom Samotnej Matki w Ełku 31 sierpnia 2013 r
Dom Samotnej Matki w Ełku 31 sierpnia 2013 r. poświęcono Dom Samotnej Matki w Ełku. Jako wotum za heroiczną postawę nosi on imię bł. Marianny Biernackiej, teściowej z Lipska nad Biebrzą, która oddała życie za synową będącą w błogosławionym stanie.

26 Publikacja "Błogosławiona Marianna Biernacka " - opracowanie: ks. Edward Anuszkiewicz, Wiesław Bochonko, Cezary Gładczuk, Barbara Tarasewicz, Jarosław Kiejko, Lipsk,  2013 r. "Modlitewnik teściowych - Ja pójdę za nią.” - opracowanie: ks. Dariusz Kruczyński , Caritas, 2013 r. Caritas Diecezji Ełckiej wydała "Modlitewnik teściowych". Inspiracją dla tego wydawnictwa jest postać bł. Marianny Biernackiej z Lipska, która poświęciła swoje życie by ratować synową. Szczegóły tego aktu męczeństwa znajdziecie właśnie w modlitewniku, a co ważniejsze znajdziecie tam mnóstwo oryginalnych modlitw: obok tych za teściową, synową i zięcia, także modlitwa o pogodę ducha, o ducha przebaczenia czy modlitwę ośmiu błogosławieństw.

27 Strona internetowa: Błogosławiona Marianna Biernacka bl.biernacka.kulturalipsk.pl/

28 przygotowało: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej 3. 01. 2015r.


Pobierz ppt "Błogosławiona Marianna Biernacka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google