Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Korczak.   Właściwie Henryk Goldszmit, znany też jako Stary Doktor lub Pan Doktor. Urodził się 2 lipca 1878 lub 1879 roku w Warszawie, a zmarł.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Korczak.   Właściwie Henryk Goldszmit, znany też jako Stary Doktor lub Pan Doktor. Urodził się 2 lipca 1878 lub 1879 roku w Warszawie, a zmarł."— Zapis prezentacji:

1 Janusz Korczak

2   Właściwie Henryk Goldszmit, znany też jako Stary Doktor lub Pan Doktor. Urodził się 2 lipca 1878 lub 1879 roku w Warszawie, a zmarł 5 sierpnia 1942 roku w Treblince.

3 Młodość i edukacja:   Urodził się w spolonizowanej rodzinie żydowskiej, jako syn adwokata Józefa Goldszmita i Cecylii z domu Gębickiej. Rodzina Goldszmitów wywodziła się z Lubelskiego, zaś Gębickich z Kaliskiego.

4   Janusz Korczak jako uczeń gimnazjum udzielał korepetycji, by pomóc w utrzymaniu rodziny. Jego matka prowadziła stancję dla uczniów. W 1898 roku zdał maturę i rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Cesarskiego Uniwersytetu w Warszawie, na którym studiował 6 lat.

5 Lekarz:   23 marca 1905 roku otrzymał dyplom lekarza. W czerwcu tego roku został powołany do armii rosyjskiej i wyjechał na Daleki Wschód, gdzie jako lekarz służył w pociągu sanitarnym. Pod koniec marca 1906 roku wrócił do Warszawy.

6   Na przełomie 1907 i 1908 podnosił swe kwalifikacje w Berlinie. Słuchał wykładów i odbywał praktykę w klinikach dziecięcych.

7 Korczak dla dzieci:   Był częstym gościem robotniczych dzielnic Powiśla, Solca, Woli i Starówki. Starał się pomóc najbiedniejszym. Chodził po domach, opowiadał baśnie, w wieczór wigilijny był św. Mikołajem roznoszącym groszowe podarki, pomagał dzieciom w nauce. Wkrótce podjął działalność społeczną w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności.

8   Pracował też jako pediatra w Szpitalu Dla Dzieci. Janusz Korczak jako lekarz miejscowy korzystał z służbowego mieszkania na terenie szpitala i świadczył pomoc chorym w każdej chwili. Swoje obowiązki wypełniał bardzo ofiarnie.

9 1942 rok W lutym 1942 roku podjął decyzję objęcia pracy wychowawcy w domu podrzutków na ul. Dzielnej, bo chciał ratować dzieci, krzywdzone tam przez personel getta. Przyjaciele z "aryjskiej" strony wielokrotnie podejmowali próby wyprowadzenia Korczaka z Getta, zapewniali mu bezpieczne schronienie. Nie można było jednak ocalić setek dzieci, więc Korczak heroicznie odmawiał skorzystania z szansy ucieczki, nie zgadzał się na opuszczenie swych podopiecznych.

10   22 lipca 1942 roku rozpoczęła się akcja likwidacji Getta. Z placu przeładunkowego Umschlagplatz na Stawkach odchodziły wagonami bydlęcymi transporty Żydów, były one kierowane do komór gazowych obozu zagłady w Treblince. W dniach od 5 do 8 sierpnia szły transporty dziecięce - około czterech tysięcy dzieci z wszystkich sierocińców wraz z wychowawcami. Wśród nich Korczakowskie Dzieci ze swym zielonym sztandarem nadziei, a wraz z nimi on sam - niosąc najmłodsze dziecko na ręku. Wraz z dziećmi zginął straszliwą śmiercią.

11 Działalność literacka Janusza Korczaka   Zadebiutował we wrześniu 1896 pod kryptonimem Ryk w tygodniku satyrycznym „Kolce”. Był m.in. współautorem pisanej zespołowo powieści sensacyjnej „Lokaj”;   Od 1901 zaczął pisać felietony, których wybór pod tytułem Koszałki Opałki ukazał się w 1905 (łącznie było ich ponad 200).

12   Teoretyk i praktyk wychowania, twórca oryginalnego systemu pracy z dziećmi opartego na: partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz pobudzaniu samowychowania. Badacz świata dzieci. Był pionierem działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka - człowieka.

13 Dla dzieci napisał utwory:   Sława   Król Maciuś Pierwszy   Król Maciuś na wyspie bezludnej   Bankructwo Małego Dżeka   Kajtuś Czarodziej   Uparty chłopiec

14 Rok 2012 rokiem Korczaka .  Sejm Rzeczpospolitej Polski jednogłośnie podjął 16 września 2011 roku uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Inicjatywę w tej sprawie zgłosił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

15   Wniosek Rzecznika poparła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, wielu ministrów i organizacje pozarządowe. Powinniśmy pamiętać, że Stary Doktor - Janusz Korczak, był jednym z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby i prawa. Nie było by konwencji o Prawach dziecka, gdyby nie jego działalność i myśli.

16

17 Cytaty:   „Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał.   Nie jest obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka.”

18 Złote myśli Janusza Korczaka:   "Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia."   "Znam wielu, których ulica nie zepsuła wcale, a zahartowała, wyrobiła silną wolę, żeby być uczciwym i rozważnym człowiekiem."   "Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało."

19 Podsumowanie: Janusz Korczak całe życie poświecił nauce i dzieciom. Zginął ratując dzieci. Był odważnym człowiekiem.

20

21

22 Źródła informacji:   google grafika   wikipedia   zadane.pl Autorka prezentacji: Kinga Rubiszewska kl. III b


Pobierz ppt "Janusz Korczak.   Właściwie Henryk Goldszmit, znany też jako Stary Doktor lub Pan Doktor. Urodził się 2 lipca 1878 lub 1879 roku w Warszawie, a zmarł."

Podobne prezentacje


Reklamy Google