Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rada nr 15160 im. Matki Boskiej Fatimskiej w Rudzie Ś l ą skiej 41-700 Ruda Ś l ą ska, ul. Szyb Powietrzny 8 Pielgrzymka dzieci i młodzieży do katowickiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rada nr 15160 im. Matki Boskiej Fatimskiej w Rudzie Ś l ą skiej 41-700 Ruda Ś l ą ska, ul. Szyb Powietrzny 8 Pielgrzymka dzieci i młodzieży do katowickiej."— Zapis prezentacji:

1

2 Rada nr 15160 im. Matki Boskiej Fatimskiej w Rudzie Ś l ą skiej 41-700 Ruda Ś l ą ska, ul. Szyb Powietrzny 8 Pielgrzymka dzieci i młodzieży do katowickiej katedry pw. Chrystusa Króla. W dniu 21 lutego 2015 r., na zaproszenie Rycerzy Kolumba, dzieci i młodzież z parafii Piusa X w Rudzie Śl., wraz ze swoimi rodzicami, uczestniczyły w pielgrzymce do katowickiej katedry pw. Chrystusa Króla. Pielgrzymka-wycieczka została zorganizowana przez Rycerzy Kolumba Rady 15160 jako nagroda dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w mszach roratnich. Rycerze Kolumba wydrukowali bilety, które były losowane na każdych roratach przez Rycerza Kolumba.

3 Rada nr 15160 im. Matki Boskiej Fatimskiej w Rudzie Ś l ą skiej 41-700 Ruda Ś l ą ska, ul. Szyb Powietrzny 8 Wcześniej przeprowadzono rozmowy aby ustalić termin z ks. Andrzejem Marcakiem-proboszczem archikatedry, redaktorem naczelnym Radia eM ks. Michałem Anderko, a także z ks. Markiem Gancarczykiem redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego”. W katedrze pielgrzymów powitał Brat Michał Bartlik członek naszej rady – kościelny katedry, który opowiedział zebranym historię budowy świątyni katedralnej, przeplatającą się z historią miasta i całej (archi)diecezji. Pierwszym punktem zwiedzania wnętrz katedry była kaplica Najświętszego Sakramentu, a w niej tabernakulum, nawiązujące do sceny biblijnej na górze Horeb, gdzie Bóg przemawiał do Mojżesza. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem Kapelan naszej rady poprowadził modlitwę, a następnie pielgrzymi uczestniczyli w cichej adoracji. W kaplicy tej znajduje sie piękna mozaika wenecka ufundowana przez kard. Josepha Ratzingera (pap. Benedykta XVI), a także zaznaczone jest w sposób szczególny miejsce gdzie w 1983 r. modlił się Jan Paweł II. Następne było prezbiterium nad którym wisi rzeźba Chrystusa Króla – patrona świątyni – oraz w którym znajduje się katedra arcybiskupa Wiktora Skworca, a także małe organy służące do akompaniowania chórowi. Kolejnym miejscem zwiedzania była kaplica chrztu św., w której znajduje się chrzcielnica w kształcie kwiatu lotosu i mozaika imitująca rzekę Jordan. Z kaplicy chrzcielnej zwiedzający udali się do kaplicy Matki Bożej Fatimskiej, gdzie w centralnym miejscu – w koronie wyrzeźbionego drzewa stoi figura Matki Bożej. W konarach tego drzewa znajdują się rzeźby przedstawiające piętnaście tajemnic różańca św. Dalej przewodnik zaprowadził zwiedzających do kaplicy Św. Barbary – patronki Śląska, archidiecezji katowickiej i górników.

4 W kaplicy tej znajduje się ołtarz – wotum z węgla, epitafium dla górników, którzy zginęli w 1981 r. w kopalni Wujek oraz tablice upamiętniające wybitnych Ślązaków. W drodze do kolejnej kaplicy katedralnej – św. Jana Pawła II – można obejrzeć wystawę zdjęć z pielgrzymki Jana Pawła II do Katowic (1983 r.). Kaplica papieska nawiązuje do spotkania mieszkańców Katowic z papieżem Polakiem. Znajdują się w niej relikwie świętego papieża, a także tron, ołtarz i ambona, które powstały specjalnie na tamtą okazję. Kolejnym etapem zwiedzania śląskiej katedry była krypta grobowa biskupów katowickich i krypta katedry. Na ścianach krypty katedry, pełniącej funkcję kościoła akademickiego, znajdują się freski przedstawiające Drogę Krzyżową – wyraz buntu artystów śląskich wobec wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Po zwiedzeniu krypty katedry pielgrzymi zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa udała się na dzwonnicę gdzie przewodnik opowiadał o dzwonach katedralnych, a druga grupa brała udział w prezentacji dużych organów. Budowę organów, jak również sposób grania na nich zademonstrował wirtuoz tego instrumentu – pan Karol Jaje. Rada nr 15160 im. Matki Boskiej Fatimskiej w Rudzie Ś l ą skiej 41-700 Ruda Ś l ą ska, ul. Szyb Powietrzny 8

5 Po zwiedzeniu wnętrz katedry pielgrzymi przeszli do budynku Drukarni Archidiecezjalnej. Tam, pani Maria Wieczorek przybliżyła zebranym historię drukarni, a następnie pokazała różne maszyny drukarskie i urządzenia do obróbki książek. Dzieci na własne oczy zobaczyły jak powstają książki od momentu docięcia papieru aż do klejenia i zdobienia okładki. Rada nr 15160 im. Matki Boskiej Fatimskiej w Rudzie Ś l ą skiej 41-700 Ruda Ś l ą ska, ul. Szyb Powietrzny 8

6 Kolejnym miejscem, które odwiedziły dzieci była siedziba Radia eM. Tam przybyłych przywitał redaktor naczelny – ks. Michał Anderko. Przedstawił on dzieciom historię tej stacji, a także oprowadził po radiu i omówił poszczególne pomieszczenia rozgłośni. Dzieci dowiedziały się czym różni się studio nagraniowe od studia emisyjnego oraz mogły zobaczyć jak na żywo pani redaktor czyta tekst wiadomości w serwisie informacyjnym. Siedziba Radia eM była ostatnim miejscem rudzkiej pielgrzymki. Po zwiedzeniu całego „kompleksu” katedralnego – budynku świątyni, drukarni i radia pielgrzymi udali się do autokaru i wrócili do swojej parafii.

7 Rada nr 15160 im. Matki Boskiej Fatimskiej w Rudzie Ś l ą skiej 41-700 Ruda Ś l ą ska, ul. Szyb Powietrzny 8


Pobierz ppt "Rada nr 15160 im. Matki Boskiej Fatimskiej w Rudzie Ś l ą skiej 41-700 Ruda Ś l ą ska, ul. Szyb Powietrzny 8 Pielgrzymka dzieci i młodzieży do katowickiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google