Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sylogistyka II Michał Białek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sylogistyka II Michał Białek."— Zapis prezentacji:

1 Sylogistyka II Michał Białek

2 Metoda Venna I krok Na schemat Venna dla sylogizmów nanosimy dane z przesłanek sprawdzanego sylogizmu. 1) Dla zdań ogólnych: z całego zakresu subiectum wykreślamy tę część pola (zakresu nazwy), o której dane zdanie kategoryczne orzeka, że jest puste, to znaczy., że nie istnieją w niej desygnaty nazwy (subiectum). 2) Dla zdań szczegółowych: stawiamy znak + w tej części pola, która zawiera desygnaty, o których istnieniu dane zdanie stwierdza. II krok Porównujemy naniesione dane z przesłanek z danymi wniosku.

3 Metoda Venna

4 Metoda Venna

5 Metoda Venna Wyznaczyć terminy z sylogizmu (S, P, M).
Schematycznie przedstawić zdania kategoryczne w kolejności (jedno zdanie pod drugim). Postarać się aby trzecie zdanie składało się z terminów S i P i żeby w przesłankach użyto terminu M. Następnie oddzielić 2 zdanie od 3 poziomą kreską. Pierwsze dwa zdania stanowią przesłanki, a ostatnie to wniosek. (patrz punkt 3) Przenieść przesłanki na diagram. Kolejność nie jest ważna (Wygodnym sposobem jest przeniesienie najpierw zdań typu: SaP i SeP, a potem SiP i SoP, gdyż rozwiązuje to problem ,,pewności” plusów.). Sprawdzić, czy konkluzja zgadza się z przesłankami, tzn. czy przesłanki nie stanowią przeszkód, dla spełnienia warunków wniosku. Ocenić czy sylogizm jest poprawny, czy nie.

6 Metoda Venna Przykład: Niektórzy drwale są wysocy
Wszyscy drwale mają koszule w kratę Niektórzy wysocy ludzie mają koszule w kratę

7 Opcen poprawnośc następujących wnioskowań.
Żaden mężczyzna nie nosi różowej koszuli. Każdy prawnik to mężczyzna. Niektórzy prawnicy nie noszą różowych koszul. Wszyscy żebracy są cwani. Niektórzy bezdomni nie są żebrakami. Niektórzy bezdomni nie są cwani. Każdy sędzia jest uczciwy Żaden przestępca nie jest uczciwy Żaden przestępca nie jest sędzią Niektórzy mężczyźni są złośliwi. Niektórzy złośliwi ludzie są politykami. Niektórzy politycy są mężczyznami.

8 Opcen poprawnośc następujących wnioskowań.
Żaden pies nie jest kotem. Żaden kot nie jest kanarkiem. Zatem: Żaden kanarek nie jest psem. Każdy ojciec jest mężczyzną Niektórzy mężczyźni są wykładowcami Zatem Niektórzy wykładowcy są ojcami Każda kobieta jest człowiekiem Niektóre osoby znajdujące się w tej auli są kobietami Zatem Każda osoba znajdująca się w tej auli jest człowiekiem

9 Zbadano grupe pracowników
Zbadano grupe pracowników. Okzało sie, że 2/5 z nich uprawia regularnie ćwiczenia. Gdy pytano ich o odżywianie się, 2/3 z nich powiedziało, że zawsze je śniadania. Z tych, którzy jedzą śniadania 9/25 uprawia ćwiczenia. Jakie jest prawdopodobieństwo, że losowa osoba będzie jeść śniadania i regularnie ćwiczyć? Nie będzie jadać śniadań, a będzie ćwiczyć? Nie je śniadań ani nie ćwiczy?

10 Metoda Venna

11 Metoda Venna Wszystkie ptaki są ssakami. Wszystkie ssaki jedzą mleko.
Wszystko co je mleko jest zdrowe. _______________ Wszystkie ptaki sa zdrowe

12 A teraz „na oko” Żadne uzależniające rzeczy nie są tanie.
Niektóre papierosy nie są tanie. Niektórz papierosy nie są rzeczami uzależniającymi. Zadne papierosy nie są tanie. Niektóre uzależniacze nie są tanie. Niektóre uzależniające rzeczy nie sa papierosami.

13 Wyciągnij wniosek Żaden ateista nie jest wierzący.
Wszyscy wierzący to chrześcijanie. _________________ ?

14 Belief bias

15 Belief bias Polega na tym, że wolimy nielogiczny ale prawdziwy wniosek, niz logiczny a nieprawdziwy.

16 Na kolejnych zajęciach
Inne błędy w rozumowaniu sylogistycznym Ocena prawdziwości zdań Śledzenie tautologii Teorie wnioskowań: modele umysłowe oraz psychologika (teoria reguł)


Pobierz ppt "Sylogistyka II Michał Białek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google