Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Program Microsoft. Microsoft to jedno z największych na świecie przedsiębiorstw z branży technologii informacyjnych. Najbardziej znane jako producent.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Program Microsoft. Microsoft to jedno z największych na świecie przedsiębiorstw z branży technologii informacyjnych. Najbardziej znane jako producent."— Zapis prezentacji:

1 Program Microsoft

2 Microsoft to jedno z największych na świecie przedsiębiorstw z branży technologii informacyjnych. Najbardziej znane jako producent systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows i oprogramowania biurowego Microsoft Office. Założona w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. W 2012 roku przedsiębiorstwo posiadało 10 000 patentów. Przeciętne wynagrodzenie pracowników to 106 tys. dolarów rocznie. W 2014 roku prezesem firmy został Satya Nadella, który zastąpił na tym stanowisku Steve’a Ballmera.

3 Bill GatesPaul Allen

4 Steve Ballmer

5 William Henry Gates III (Bill Gates)

6 Urodził się 28 października 1955 roku. Amerykański przedsiębiorca, były prezes zarządu korporacji Microsoft. Gates należy do najbardziej znanych przedsiębiorców okresu rewolucji informatycznej. Od czasu kiedy zgromadził wielką fortunę, zaczął przekazywać duże sumy pieniędzy na potrzeby m.in. organizacji dobroczynnych.

7 Życie Gatesa 28 października 1955 roku, przyszedł na świat w Seattle, położonym w amerykańskim stanie Waszyngton. Był czwartym z kolei Williamem w swojej rodzinie, ale jego pełne nazwisko brzmi William Gates III, bowiem ojciec zrezygnował z należącego mu się przyrostka. Wśród swoich najbliższych przyjęło się nazywanie go pieszczotliwie Treyem.

8 Można go uznać za człowieka dobrze urodzonego: ojciec, William H. Gates Junior, był dobrze sytuowanym prawnikiem. Matka zajmowała się bankowością na wysokim szczeblu – zasiadała w zarządzie First Interstate Bank, a dodatkowo była zaangażowana w sprawy Rady Zarządzającej Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Wychowywał się z dwiema siostrami – starszą Kristianne, nazywaną wśród bliskich Kristi oraz młodszą, Elizabeth.

9 W roku 1968, kiedy skończył 13 lat zaczął pobierać naukę w Lakeside School – renomowanym, ekskluzywnym liceum w Seattle, gdzie brylował w dziedzinie nauk ścisłych, szczególnie matematyki. Dzięki Lakeside obudziło się w Billu zainteresowanie programowaniem. Gdy był w 8. klasie Mothers Club, funkcjonujący na terenie szkoły, zorganizował targ staroci, a zyski z niego przeznaczył na zakup terminala typu ASR-33 oraz rezerwację czasu dostępu do komputera General Electric. Możliwości, które z tego wyniknęły dostały się w ręce uczniów, a Gates co raz więcej czasu przeznaczał na programowanie w BASICu. Jego zapał i talent szybko zostały docenione – zwolniono go z zajęć matematyki, aby mógł szlifować swoje umiejętności z zakresu informatyki w ramach godzin lekcyjnych.

10

11 Pieniędzy nie wystarczyło na długo, ale uczniowie nie chcieli rezygnować z dobrodziejstw komputerów. Udało im się uzyskać czasowy dostęp do minikomputerów takich jak DEC czy PDP. Te wydarzenia rozpoczęły łańcuch na końcu którego rozpoczyna się praca zawodowa Gatesa. Oprócz DEC i PDP uczniowie z Lakeside korzystali z komputera PDP-10, który stanowił własność Computer Center Corporation (CCC). Korzystali z niego za darmo, gdyż udało im się wyszukać i wykorzystać luki jego systemu operacyjnego. Te wieści dotarły do dyrekcji liceum i natychmiast zakazano uczniom takich działań, co oznaczało odcięcie od tego typu urządzeń. CCC komputer DEC komputer PDP

12 Bill, wraz z trójką kolegów - Paulem Allenem, Rickiem Weilandem i Kentem Evansem – postanowił znaleźć drogę porozumienia między Lakeside School a CCC. Kompromis był następujący: wyszukiwanie błędów w systemie operacyjnym we współpracy z firmą, w zamian za bezpłatny, nieograniczony dostęp do komputera. Udało się połączyć przyjemne z pożytecznym dla obu stron. Ponadto Gates i jego przyjaciele nie musieli korzystać ze zdalnego terminala. Udostępniono im możliwość pracy w siedzibie CCC. Zadaniem Billa było sprawdzanie kodu źródłowego w języku BASIC, którego zdążył się nauczyć, a także w językach takich jak: maszynowy, LISP czy Fortran. Współpraca z tą firmą trwała dwa lata, zakończyła się wraz z jej upadkiem w roku 1970. Warto zauważyć, że kiedy te zdarzenia miały miejsce Bill miał zaledwie 13 lat. język Basic

13 Równolegle do współpracy z CCC, od roku 1969, Gates wraz z kolegami pracował nad pierwszym większym projektem – programem zarządzającym listą płac firmy Information Sciences Inc. Przy tej okazji nauczył się posługiwać nowym językiem programowania – COBOL. Otrzymał wtedy swoje pierwsze, zarobione samodzielnie, pieniądze w ramach honorarium autorskiego. W tym samym roku udało mu się zarobić po raz pierwszy większą kwotę. Otrzymał 20 tys. USD za projekt Traf-O-Data do wykonywania pomiarów natężenia ruchu ulicznego. Zajmował się nim wraz z Paulem Allenem, tym samym który towarzyszył mu w wyszukiwaniu błędów oprogramowania firmy CCC.

14 Po ukończeniu Lakeside School postanowił spróbować sił na Harvard Collage. Rozpoczął naukę w roku 1973. Głównym celem było otrzymanie licencjatu, który pozwoliłby na kontynuowanie studiów na wydziale prawa. Najważniejszym projektem w którym w tamtym czasie uczestniczył była publikacja naukowa „Discrete Math”. Dotyczyła rozważań na temat algorytmów. Jej współautorem jest informatyk Christos Papadimitriou. Ale nie to stanowi najistotniejszy element przygody Williama z Harvardem. Poznał tam bowiem swojego przyszłego wspólnika, Stevena Ballmera – znanego jako pierwszy dyrektor generalny Microsoftu.

15 Bill trzymał się przyjaciela z Lakeside School - Paula Allena. Tak więc, kiedy w styczniu 1975 roku wpadł mu w ręce numer magazynu Popular Electronics, traktujący o mikrokomputerze ALTAIR 8800 i przyszedł mu do głowy pewien pomysł zwrócił się właśnie do Allena. William postanowił podejść firmę MITS, aby dowiedzieć się czy byłaby zainteresowana interpreterem języka BASIC dla ALTAIR 8800. Okazało się, że trafił doskonale. Co prawda ani on, ani Allen nie pracowali nad niczym podobnym, nie posiadali nawet takiego mikrokomputera, ale zarząd MITS o tym nie wiedział. W odpowiedzi na zapytanie Gatesa o zainteresowanie rzekomym oprogramowaniem przyszła pozytywna odpowiedź. Termin prezentacji projektu został wyznaczony przez Eda Robertsa, prezesa, na kilka tygodni później. Gates i Allen rozpoczęli prace. Pierwszym etapem było stworzenie emulatora Altaira, a następnie uruchomienie go na minikomputerze. Drugim stadium było napisanie właściwego interpretatora BASIC. Z takim przygotowaniem obaj wybrali się do Albuquerque, gdzie mieściła się siedziba firmy MITS. Udało im się przekonać zarząd co zaowocowało podpisaniem kontraktu.

16 Ed Roberts

17 Paul Allen został jednym z pracowników firmy i z tego poziomu odpowiadał za prace nad Altair BASIC. William natomiast stanął przed decyzją: poświęcić się studiom prawniczym, czy zająć programowaniem? Postanowił ubiegać się o urlop dziekański, który otrzymał. W listopadzie tego samego roku wraz z Allenem założył spółkę Micro- soft: od angielskiego microcomputer oraz software. Oficjalna rejestracja w Urzędzie Patentowym i Znaków Towarowych USA nastąpiła równo rok później, dokładnie 26 listopada 1976. Tym razem nazwa firmy nie zawierała już myślnika.

18 BASIC Altair szybko zdobywał sobie popularność i przychylność użytkowników, którzy stanowili wtedy tylko komputerowych hobbystów. Pojawiły się pierwsze problemy Williama z nielegalnym rozpowszechnianiem oprogramowania Microsoftu – jedna z pierwszych wersji BASIC Altair była udostępniana bez wiedzy firmy. Aby ten proceder ukrócić Gates napisał List Otwarty do Hobbystów i rozesłał go do użytkowników w formie MITS, 2 lutego 1976 roku. Apelował w nim o zrozumienie dla konieczności uiszczania opłat za korzystanie z oprogramowania firmy, tłumaczył, że uzyskane fundusze umożliwiają dalszy rozwój produktów narzędziowych. Słowa Williama nie spotkały się z ciepłym przyjęciem. Warto przy tej okazji zaznaczyć, iż współzałożyciel Microsoftu już wtedy był przekonany o konieczności płacenia za oprogramowanie i ten pogląd nie zmienił się do dziś.

19 Koniec roku 1976 był przełomowy dla firmy. Udało się jej uniezależnić od współpracy z MITS bez poważnych strat. Pomimo dynamicznego rozwoju niezmienione pozostało jej ukierunkowanie – tworzono narzędzia dla systemów operacyjnych. Rola Billa była ogromna. Zajmował się prowadzeniem przedsiębiorstwa na drodze biznesowej. Oprócz zarządzania finansami trzymał pieczę nad programowanymi narzędziami. Kod każdej aplikacji był przez niego sprawdzany zanim ujrzał światło dzienne; nierzadko wprowadzał do niego własne modyfikacje. Nie posiadał jednak władzy absolutnej. Każdy pracownik Microsoftu był współkreatorem każdego projektu. Mimo to, był postacią z którą musiał w firmie liczyć się każdy – dyrektorem generalnym.

20 Rozwijający się Microsoft został w roku 1980, zauważony przez firmę IBM. Zaproponowano im pracę nad interpreterem języka programowania BASIC dla komputera IBM PC, który miał wkrótce pojawić się na rynku. Nie zanosiło się na rewolucję w działalności firmy Gatesa – interpretery BASIC były jej specjalnością – ale to właśnie projekt dla IBM sprowokował Microsoft do wkroczenia na rynek systemów operacyjnych. Paradoksalnie, przez to, że Bill odmówił stworzenia dla IBM PC takiego sytemu. Odesłał swoich klientów do Digital Research, którzy zajmowali się podobnymi pracami – zasłynęli systemem operacyjnym CP/M. Jednak negocjacje między stronami nie przebiegały pomyślnie i zakończyły się fiaskiem. Jack Sams, reprezentujący IBM, wrócił do Gatesa i zlecił zaprojektowanie systemu operacyjnego akceptowalnego dla IBM PC.

21 Polityka firmy uległa reorganizacji. William, który cenił system CP/M, szukał czegoś na czym mógłby oprzeć pracę. Znalazł to w Seattle Computer Products, który dysponował systemem 86-DOS Tima Patersona, pasującym do urządzeń podobnych do tego jakim miał być IBM PC, poza tym nosi podobieństwa do CP/M. Gates postanowił wykupić 86-DOS. Kosztowało go to 50tys. USD. Kilka modyfikacji doprowadziło produkt do postaci programu MS-DOS, który przedstawiono włodarzom IBM – zatwierdzili go i podpisano umowę licencyjną. Otwierała ona drzwi do świetlanej przyszłości Williama i firmy. Postarał się on o zamieszczenie w niej klauzuli o zachowaniu przez Microsoft praw majątkowych do MS-DOS. Oznaczało to, że produkt wykorzystywany przez IBM, a stworzony przez Microsoft miał przynosić zyski z jego kopiowania przez innych producentów firmie Billa. Ta przezorność przyniosła mu niebagatelne zyski. MS-DOS

22 Rozpoczęło się pasmo jego sukcesów zawodowych. Został zaproszony na targi Fall COMDEX w roku 1983. Wygłosił tam przemówienie programowe. Później robił to w tych okolicznościach jeszcze wielokrotnie (1985, 1988, 1990, 1994, 1996-2003). Na gruncie osobistym również wiodło mu się bardzo dobrze. Cztery lata później odbyła się pewna konferencja prasowa Microsoftu na Manhattanie. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego gdyby nie fakt, że była tam pewna pracownica firmy – Melinda French w której Bill się zakochał.

23 Przez początkowy okres rozwoju Microsoftu Gates odgrywał podwójną rolę. Z jednej strony jego głównym zadaniem było koordynowanie finansów, większość czasu poświęcał sprawom kierowniczo-wykonawczym. Z drugiej strony, choć nie należał do żadnego zespołu, tworzył i sprawdzał oprogramowanie. Zaprzestał tej działalności dopiero w roku 1989, kiedy jego uwagę zbytnio absorbowały sprawy administracyjne. Znalazł jednak czas na nowe przedsięwzięcie – Corbis. Forma zajmuje się grafiką komputerową, a założona została właśnie przez Gatesa.

24 Efektem licznych sukcesów Microsoftu, jak i samego Billa, było wydanie magazynu Forbes z roku 1993, w którym przedstawiono doroczny ranking najbogatszych Amerykanów. Gates zajmował pierwszą lokatę wśród 400 biznesmanów. Pozycja ta nie zmieniała się w trakcie kolejnych 14 lat. Dopiero ranking opublikowany w roku 2008 przyniósł zmianę. W wyniku światowego kryzysu finansowego obroty znacznie spadły, a Gates opuścił swoją dotychczasową lokatę na rzecz Warrena Buffeta. Warren Buffett

25 Rok później w jego życiu prywatnym szczęście mieszało się z tragediami. W Nowy Rok, 1 stycznia 1994 roku, po siedmiu latach znajomości, wziął ślub z Melindą. Jednak w tym samym roku zmarła jego matka. Zawodowo wiodło mu się doskonale. Magazyn Executive Officers okrzyknął go mianem „CEO” roku. Po okresie zarabiania pieniędzy nadeszło ich wydawanie, a raczej inwestowanie w dobra dostępne dla nielicznych.

26 Bill stał się liderem na liście światowych miliarderów. Stało się to w roku 1995, kiedy to jego majątek wyceniono na 58 mld dolarów. W tym osiągnięciu nie miał sobie równych aż 12 lat. Powiększyła się też rodzina Billa. Urodziła mu się pierwsza córka - Jennifer Katharine Gates (ur. 1996).

27 Dwa lata później Gates znalazł się na sinusoidzie. Z jednej strony magazyn Time wyniósł go na najwyższe miejsce w rankingu „Top 50 Cyber Elite”, a z drugiej wylądował w sądzie. Oskarżono go o łamanie tzw. ustawy Shermana traktującej o nieuczciwej konkurencji oraz nielegalnej monopolizacji rynku. Prawdą jest, że Microsoft, prężnie się rozwijając, zdobywał co raz większe połacie rynku IT rozszerzając gamę oferowanych produktów. Zapamiętano mu tamto przesłuchanie. Miało być iście groteskową sceną w której Gates jak mantrę powtarzał „nie pamiętam” i praktycznie nie udzielił śledczemu, Davidowi Boisemowi, ani jednej konkretnej odpowiedzi. Choć Bill kręcił jak tylko mógł sąd stwierdził, iż Microsoft dopuścił się monopolizacji.

28 W roku 1999 William odbił sobie z nawiązką upływający pod znakiem rozpraw sądowych, rok poprzedni. Po raz drugi został ojcem, urodził mu się syn, Rory John Gates. Niezależnie od wyroków sądowych pozycja Microsoftu pozostała nienaruszona, o czym może świadczyć fakt, iż wartość majątku Billa przekroczyła 100mld USD – przyległo do niego określenie „centy miliarder”. Zapewniło mu to miejsce w „Power list” tworzonej przez tygodnik The Sunday Times, a także drugą lokatę w rankingu „Elite 100” magazynu Upside. Medialność Gatesa rosła równie szybko jak stan jego konta. Kiedy opublikowano fabularyzowany film dokumentalny o przewrotnym tytule „Piraci z Krzemowej Doliny” widzowie mogli zobaczyć w jednej z głównych ról Anthonego Michaela Halla, który odtwarzał postać Williama III Gatesa.

29 Na przełomie wieków państwo Gates rozpoczęli działalność charytatywną – powstała Bill & Melinda Gates Fundation. Powstanie fundacji pokryło się w czasie ze spadkiem udziałów Gatesa w Microsofcie. Fundacja podjęła działalność na rzecz osób dotkniętych biedą i chorobami. Pieniądze przeznaczała na kilka celów. Przyznawała stypendia naukowe dla mniejszości, zapewniając utalentowanym młodym ludziom szansę na osiągnięcie sukcesu. Państwo Gates przekazali 210mln USD Uniwersytetowi Cambridge, gdzie prowadzono projekt Gates Cambridge Schoolarships. Bill i Melinda zdawali sobie sprawę z problemów, którymi dotknięci są mieszkańcy „trzeciego świata”. Przeznaczyli część puli na rzecz prewencyjnej walki z AIDS i innymi chorobami. Pośrednim skutkiem działalności Gatesów była zmiana poglądów na temat filantropii. Przed rokiem 2000 niewielu z możnych kwapiło się do podjęcia inicjatyw dobroczynnych. Ta sytuacja znacząco się poprawiła.

30

31 Jeszcze w tym samym roku dokonania Billa w dziedzinie oprogramowania znalazły uznanie wśród władz Uniwersytetu Nyenrode, które przyznały mu doktorat honoris causa. Rok później pojawiły się kolejne wyróżnienia, takie jak miejsce na liście "Top 100 influential people in media" tworzonej z inicjatywy dziennika The Guardian. O medialności Williama dodatkowo świadczy fakt, że twórcy filmu „konspiracja.com” umieścili w scenariuszu postać na nim opartą. Natomiast autorzy obrazu „Nothing So Strange” (2002) posunęli się dalej: w ich dziele głównym wątkiem jest fikcyjne morderstwo dokonane na Billu Gatesie w Los Angeles. W tym samym czasie przyszło wyróżnienie z kolejnego uniwersytetu - tytuł doktora honoris causa przyznał Williamowi sztokholmski Królewski Instytut Technologii. Życie rodzinne również kwitło. Na świat przyszła jego druga córka – Phoebe Adele.

32

33 Dwa lata później pojawił się w sieci adres e-mail Williama. Natychmiast znalazło się w jego skrzynce mnóstwo spamu (4mln wiadomości). Zapytany o to w wywiadzie dla Wall Street Journal stwierdził, że to irytujące, że otrzymał taką ilość spamu, który oferował mu kursy bogacenia się lub wychodzenia z długów. Gates nie zaprzestawał działalności biznesowej. Jego przyjaciel – Warren Buffet – zaproponował mu stanowisko dyrektora firmy Berkshire Hathaway, które chętnie przyjął. Pojawiły się nowe dowody uznania dla jego osiągnięć. Tygodnik Time umieścił go na liście 100 osób, które przyczyniły się do kształtowania XX wieku, a ponadto do grona setki najbardziej wpływowych (2004, 2005, 2006). Ten sam tygodnik docenił działalność dobroczynną Billa i Melindy. Otrzymali tytuł „Człowieka roku 2005” obok wokalisty zespołu U2 – Bono, a królowa Elżbieta II nadała mu tytuł Rycerza Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego.

34

35 Działalność dobroczynna fundacji Gatesów przyniosła im kolejną nagrodę 4 maja 2006 roku. Tym razem nie chodziło wyłącznie o przekazywanie ogromnych dotacji na rozmaite cele, ale o samą ideę. Państwo Gates otrzymali z rąk Księcia Asturii nagrodę jego imienia w kategorii „Współpraca międzynarodowa” za ich ogólnoświatowy wpływ na działania charytatywne. Bill i Melinda wspierali także program „Un pais de lectores" prowadzony w Meksyku na rzecz zdrowia i edukacji. Jako wyraz wdzięczności i uznania otrzymali Order Azteckiego Orła. Książe Asturii Order Azteckiego Orła

36 Bill Gates odsuwał się od czynnej pracy w dziele swojego życia – korporacji Microsoft. Wydał oświadczenie, 15 czerwca 2006 roku, że zamierza stopniowo, na przestrzeni dwóch lat, odsuwać się w cień. Decyzję uzasadnił chęcią poświęcenia się bardziej niż dotychczas filantropii. Funkcję dyrektora generalnego powierzył Rayowi Ozzie. Opracowywanie długoterminowej strategii firmy pozostawił w rękach Craiga Mundiego. Cztery dni po wspomnianym oświadczeniu Bill ogłosił, że zostanie w firmie na stanowisku, które nie obejmuje pełnego etatu. Zanim odszedł od codzienności korporacyjnej podjął inicjatywę, zgodnie z którą Microsoft miał zacząć pracę nad oprogramowaniem dla robotów.

37 Jak podał magazyn Fortune, Gates twierdził, że to jego przyjaciel, Warren Buffett, przekonał go, iż warto, aby poświęcił się filantropii. Potwierdzenie tych doniesień może stanowić fakt, że Buffett zobowiązał się do wpłacania na konto fundacji Gatesów identycznej kwoty co oni sami, co roku 1,5mld USD. W ramach wdzięczności za hojność William podarował mu kopię książki Adama Smitha, „Bogactwa narodów”. Ze względu na zaangażowanie Gatesa w działalność charytatywną tygodnik New Statesman ulokował go na 8. miejscu w rankingu „bohaterów naszych czasów” (2006).

38 Rodzina Gatesów mieszka w posiadłości w Medinie w stanie Waszyngton, z widokiem na Jezioro Washington. Wedle opinii urzędników hrabstwa King, do którego przynależy, jej szacunkowa wartość wynosi 125mln USD. Oznacza to, że roczne wpływy do budżetu stanu z podatków opłacanych przez Gatesów wynoszą około 991tys. USD.

39 William Gates dał się poznać jako surowy pracodawca i hojny filantrop, wierzący, że zdrowy kapitalizm służy całemu społeczeństwu, podzielający pogląd Adama Smitha mówiący o tym, że „szczęście innych jest [człowiekowi] niezbędne, mimo że nie dostarcza mu nic więcej poza obserwowaniem radości innych”. Przez jednych jest ceniony i szanowany, inni mają go za monopolistę niszczącego konkurencję w zalążku i cynika rozdającego pieniądze, których już ma za dużo. Gates z pasji tworzenia i chęci rozwoju doszedł na szczyty rankingów, wdarł się w nagłówki gazet, ale także do serc tysięcy ludzi, którym on i jego żona pomogli.

40 Microsoft

41 Historia

42 1975 – 1985 Początki Przedsiębiorstwo zostało założone w roku 1975 w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk przez Billa Gatesa i Paula Allena w celu wyprodukowania i sprzedaży interpretera języka BASIC. Pierwsze międzynarodowe biuro zostało założone 1 listopada 1978 w Japonii. 1 stycznia 1979 siedziba spółki przeniosła się do Bellevue w Waszyngtonie. Steve Ballmer dołączył 11 czerwca 1980, a później Bill Gates został prezesem.

43 DOS jest pierwszym produktem, który przyniósł spółce prawdziwy sukces. 12 sierpnia 1981 po nieudanych negocjacjach z Digital Research, IBM złożył zamówienie w Microsofcie na wersję systemu CP/M do wykorzystania w komputerach IBM PC. Po tym Microsoft nabył klona CP/M – 86-DOS od Seattle Computer Products i nazwał go PC-DOS. Widząc dominację na rynku klonów IBM PC Microsoft postanowił rozpocząć agresywny marketing MS-DOS dla klonów IBM PC, dzięki czemu Microsoft z małego przedsiębiorstwa wyrósł na jeden z największych koncernów w branży informatycznej.

44 1985 – 1995 OS/2 i Windows W sierpniu 1985 Microsoft i IBM współpracowały nad stworzeniem systemu operacyjnego OS/2. 20 listopada 1985 odbyła się premiera Windows 1.0 – nakładki graficznej na system MS-DOS. W 1989 roku Microsoft wprowadził jeden ze swoich sztandarowych produktów – pakiet biurowy Microsoft Office. Był to oddzielny pakiet aplikacji biurowych takich jak Microsoft Word czy Microsoft Excel. 22 maja 1990 Microsoft przedstawił system Windows 3.0. Nowa wersja Windows zawierała uproszczony graficzny interfejs użytkownika i tryb chroniony kompatybilny z procesorem Intel 80386. W ciągu dwóch tygodni sprzedano 100 000 egzemplarzy. Windows przynosił więcej zysków niż OS/2, więc przedsiębiorstwo zdecydowało przenieść swoje aplikacje na Windows.

45 W czasie przejścia z MS-DOS na Microsoft Windows sukces Microsoft Office nie pozwolił znaleźć twardego gruntu takim aplikacjom jak WordPerfect i Lotus 1-2-3. Ostatecznie Microsoft Office stał się dominującym pakietem biurowym na rynku z udziałem znacznie przewyższającym konkurencję. W 1993 Microsoft przedstawił Windows NT 3.1 z interfejsem takim samym jak Windows 3.1, ale opartym na zupełnie innym jądrze. W 1995 odbyła się premiera Windows 95. W ciągu czterech dni sprzedano milion egzemplarzy. Przedsiębiorstwo udostępniło przeglądarkę Internet Explorer 1 w dodatku Microsoft Plus.

46 1995 – 2005 Internet i kwestie prawne 26 maja 1995 po „Internet Tidal Wave memo” Billa Gatesa, Microsoft postawił sobie cel poszerzenia swojej linii produktów do sieci komputerowych i sieci WWW. 24 sierpnia 1995 przedsiębiorstwo uruchomiło MSN, jako bezpośredniego konkurenta AOL. W 1997 Microsoft wydał Internet Explorer 4 zarówno dla Windows i Mac OS. W październiku Departament Sprawiedliwości złożył wniosek w Federalnym Sądzie Rejonowym, w którym stwierdził, że Microsoft złamał przepisy porozumienia podpisanego w 1994 i zwrócił się do sądu o powstrzymanie integracji Internet Explorera w systemie Windows.

47 W 1998 Bill Gates mianował Steve’a Ballmera na prezesa, a sam zachował funkcję przewodniczącego i dyrektora generalnego. 25 czerwca 1998 miała miejsce premiera systemu Windows 98. 3 kwietnia 2000 został wydany wyrok przeciwko Microsoft za praktyki monopolistyczne.

48 W 2001 roku został wydany Windows XP. Był to pierwszy system Windows oparty na jądrze NT zarówno dla użytkowników domowych, jak i biznesowych. XP posiadał pierwsze zmiany interfejsu od czasu Windows 95. Wraz z premierą konsoli Xbox Microsoft wszedł na rynek konsoli, zdominowany przez Sony i Nintendo. W latach 2001- 2002 Microsoft kupił producentów oprogramowania ERP tworząc cały nowy dział Microsoft Dynamics. W marcu 2004 Unia Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Microsoft za wykorzystywanie monopolistycznej pozycji systemu Windows. W rezultacie Microsoft wydał nowe wersje Windows XP – Windows XP Home Edition N i Windows XP Professional N i dostał grzywnę w wysokości 497 mln €.

49 Od 2006 Vista i inne przejścia W styczniu 2007 miała miejsce premiera Windows Vista i Office 2007. Office 2007 zawierał zmiany w interfejsie poprzez wprowadzenie wstążek.

50 1 lutego 2008 Microsoft złożył ofertę kupna Yahoo! za 44,6 mld dolarów. Yahoo! odrzuciło ofertę 10 lutego, a Microsoft 3 maja wycofał ofertę. 21 lutego 2008 przedsiębiorstwo ogłosiło, że będzie udostępniać więcej informacji o swoich produktach, w celu ułatwienia programistom tworzenia oprogramowania współpracującego z produktami Microsoft. Jednak Unia Europejska nadal wykazywała swoje niezadowolenie i 27 lutego 2008 zwiększyła grzywnę o dodatkowe 899 mln. €, największą w historii UE grzywnę.

51 26 czerwca 2008 koncern ogłosił, że kupi Mobicomp – portugalskiego operatora telefonów komórkowych. W sprawozdaniu finansowym za 2008 r. Microsoft stwierdził, że oprogramowanie open source stanowi zagrożenie dla dochodów przedsiębiorstwa. 23 października 2008 roku Microsoft został pozwany przez chińskiego prawnika za to iż – zdaniem pozywającego – witryna Microsoft Update – zbiera z aktualizowanego komputera informacje na temat użytkownika.

52 22 stycznia Microsoft ogłosił zwolnienie 5000 pracowników w ciągu 18 miesięcy z czego 1400 pracowników od razu straciło pracę. 22 października 2009 Microsoft wypuścił na rynek system Windows 7. 26 października 2012 w Nowym Jorku miała miejsce oficjalna premiera systemu Windows 8. Ta wersja systemu ma nowy interfejs – Modern UI. We wrześniu 2013 ogłoszono zawarcie transakcji, w ramach której Microsoft przejmie od Nokii dział urządzeń i usług za 5,44 mld euro. 20 września 2013 ogłoszono odejście Steve’a Ballmera z Microsoftu, co nastąpiło 27 września 2013. W dniu 4 lutego 2014 r. nowym prezesem firmy został Satya Nadella.

53 Microsoft w Polsce Polski oddział Microsoftu został zarejestrowany w 1992 jako Microsoft spółka z o.o.W pierwszych miesiącach istnienia polskiego oddziału przedsiębiorstwo sprzedawało głównie system operacyjny MS-DOS. Pierwszym polskojęzycznym produktem był FoxPro 2.5. Pierwszą spolonizowaną wersją systemu Windows był Windows 3.1, który trafił do sprzedaży w marcu 1993.

54 Z początku na polskojęzyczne wersje programów Microsoftu trzeba było czekać od 4 do 6 miesięcy od ogólnoświatowej premiery. Obecnie wraz z premierą ukazuje się polskojęzyczna wersja. Poza biurem w Warszawie firma prowadzi Centra Innowacji Microsoft w Łodzi i Poznaniu, a także biuro we Wrocławiu zajmujące się rozwojem wyszukiwarki Bing. Microsoft współpracuje z ośmioma tysiącami partnerów i dwudziestoma tysiącami inżynierów w całej Polsce.

55 Od 12 czerwca 2012 roku, działa portal MetroMSN będący polską wersją MSN, powstający przy współpracy z koncernem Agora SA.

56 Produkty

57 Najbardziej dochodowe Jednym z najbardziej dochodowych produktów firmy Microsoft jest ich system operacyjny Windows Phone, obecnie najpopularniejsza jest wersja Windows Phone 8, najnowsza Windows Phone 8.1 Update 1.

58 Same takie dochody to znacznie większa suma od tej uzyskiwanej na swoim systemie operacyjnym dla telefonów. Szacunkowo jest to 2 $ za każde sprzedane urządzenie z Windows Phone. Według samej firmy 20 procent smartfonów sprzedawanych na terenie USA, oraz inne smartfony z reszty świata, objęte są 56 umowami licencyjnymi. Wynika to m.in. z prawa patentowego w USA, odmiennego od europejskiego, z bardziej liberalnymi zasadami patentowania – m.in. firma Apple ma patent na przewijanie stron.

59 Innym bardzo dochodowym produktem jest system plikowy – exFAT, sprzedawany m.in. dla firm: Sharp, Nikon, BMW i Volkswagen.

60 Systemy operacyjne i związane z nimi oprogramowanie Podstawowym produktem Microsoftu są systemy operacyjne dla serwerów i komputerów osobistych o nazwie Windows. Szacuje się, że w 2004 od 90 do 98% komputerów osobistych działało pod kontrolą Windows. Najnowszymi systemami operacyjnym Microsoft są Windows 8.1 dla zwykłych zastosowań i system serwerowy Windows Server 2012 R2.

61 Część produktów Microsoftu jest rozprowadzana z systemem operacyjnym Windows, z którym jest ściśle związana (usunięcie niektórych z tych programów może powodować kłopoty z użytkowaniem systemu). Są to:

62 przeglądarka internetowa Internet Explorer, klient poczty Windows Mail (dawniej Outlook Express), zastąpiony obecnie przez Windows Live Mail i zwykle nie dołączany do systemu, odtwarzacz multimedialny Windows Media Player, program do tworzenia filmów Windows Movie Maker, zastąpiony obecnie przez Windows Live Movie Maker i nie dołączany zwykle do systemu, program do tworzenia DVD Microsoft DVD Maker, edytor grafiki Paint, edytor tekstu WordPad i mniej zaawansowany Notatnik

63 Internet Explorer Windows Mail Windows Media Player Windows Movie Maker Microsoft DVD Maker Paint Word

64 Programy biurowe Drugim filarem przychodów przedsiębiorstwa jest oprogramowanie wspierające prace biurowe, w tym przede wszystkim pakiet biurowy Office. Oprócz systemów Windows wiele aplikacji wchodzących w skład pakietu jest dostępnych także dla komputerów Macintosh firmy Apple:

65 procesor tekstu Microsoft Word, arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel, system bazodanowy z narzędziami do tworzenia raportów i aplikacji obsługi Microsoft Access, oprogramowanie do tworzenia prezentacji Microsoft PowerPoint, aplikacja do tworzenia notatek Microsoft OneNote, aplikacja do tworzenia publikacji Microsoft Publisher, aplikacja do tworzenia stron www Microsoft Expression Web, program RPM Microsoft Outlook oprogramowanie biznesowe typu ERP Microsoft Dynamics

66 Inne oprogramowanie Rodzina kompilatorów i narzędzi wspomagających budowę oprogramowania Microsoft Visual Studio Gry komputerowe, na przykład: Age of Empires / Age of Empires II / Age of Empires III Age of Mythology Dungeon Siege / Dungeon Siege II Fable: The Lost Chapters / Fable II / Fable III HALO Combat Evolved / HALO 2 / HALO 3 / HALO 4/ HALO Reach Flight Simulator / Microsoft Flight Midtown Madness Train Simulator Rise of Nations Encyklopedie i atlasy (Microsoft Encarta) Wspomaganie nawigacji satelitarnej GPS – Microsoft Streets and Trips Program do tworzenia multimedialnych pokazów ze zdjęć PhotoStory Komunikator internetowy Skype (zakupiony w 2011 roku)

67 Języki programowania Microsoft wypromował Basic, dystrybuując interpreter tego języka wraz z systemem MS-DOS (QBasic, GW BASIC), a następnie tworząc IDE Visual Basic, szczególnie użyteczne do pisania niewielkich programów dla pakietu MS Office. Przedsiębiorstwo widząc rosnącą popularność technologii obiektowych zdecydowała się stworzyć własną obiektową (obiektowo-zorientowaną) platformę o nazwie NET z podstawowym językiem C#; oraz nowymi wersjami: C++/CLI, Visual Basic.NET; z językiem przypominającym Javę o nazwie J# oraz kilkoma innymi. Poza tym osoby i przedsiębiorstwa trzecie stworzyły kilkadziesiąt języków generujących kod pośredni (CLI) dla.NET. Twórcy programów są dodatkowo zachęcani do platformy.NET poprzez darmowe środowiska programistyczne z serii Visual Studio Express Edition.

68 Sprzęt komputerowy Microsoft produkuje również sprzęt komputerowy, na przykład tablety (aktualnie z serii Surface), konsolę Xbox oraz jej następców: Xbox 360 i Xbox One, klawiatury, myszy itp. Po przejęciu działu urządzeń Nokii jest również producentem m.in. smartphonów z serii Microsoft Lumia.

69 Usługi medialne W 1995 roku Microsoft uruchomił usługę internetową MSN (Microsoft Network) jako bezpośrednią konkurencję dla AOL W 1996 wraz z NBC stworzył telewizyjny kanał MSNBC, nadający wiadomości przez 24 godziny, połączony z internetowym serwisem informacyjnym. W 1997 roku Microsoft kupił Hotmail – pierwszy z serwisów oferujących dostęp do kont pocztowych przy użyciu przeglądarki internetowej. W 1999 powstał komunikator internetowy MSN Messenger, jako konkurencja dla AOL Instant Messengera (AIM). W 2011 roku Microsoft przejął Skype. W 2013 roku Windows Live Messenger zostaje zastąpiony zakupionym wcześniej Skype i korzystanie z WLM będzie dostępne tylko w Chinach. w 2013 roku 22 listopada jest dostępna w sprzedaży w 13 krajach: Australii, Austrii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Meksyku, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych Nowa Konsola Microsoft Xbox One.

70


Pobierz ppt "Program Microsoft. Microsoft to jedno z największych na świecie przedsiębiorstw z branży technologii informacyjnych. Najbardziej znane jako producent."

Podobne prezentacje


Reklamy Google