Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak stworzyć dobrą prezentację multimedialną?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak stworzyć dobrą prezentację multimedialną?"— Zapis prezentacji:

1 Jak stworzyć dobrą prezentację multimedialną?

2 Jak powinna wyglądać prezentacja?
Zanim przystąpisz do tworzenia prezentacji odpowiedz sobie na pytania: Co ma zawierać prezentacja? Do kogo ją kierujemy? Jaki stawiamy sobie cel, który chcemy osiągnąć poprzez naszą prezentację? Czy będzie to prezentacja samodzielna czy będziemy ją prezentować?

3 Przygotowanie do przedstawienia prezentacji
Warto: Sprawdzić (o ile to możliwe) na jakim sprzęcie i z jakim oprogramowaniem będziemy musieli pracować podczas prezentacji. Przygotować notatki zawierające najważniejsze punkty prezentacji. Przygotować materiały z prezentacji dla słuchaczy. Przed wystąpieniem należy przejrzeć jeszcze raz prezentację i własne notatki.

4 Czym uatrakcyjnić prezentację?
Grafika - ułatwia przyswojenie pewnych wiadomości, przełamuje monotonność slajdów tekstowych. Muzyka - wykorzystanie ścieżki dźwiękowej (fragmentu muzyki, piosenki), jako tło może być wykorzystana tylko do prezentacji bez prelegenta (aby nie zagłuszała go). Film - wstawienie fragmentu filmu. Efekty animacji – w sposób wyważony stosować animacje niestandardowe i efektami przejścia slajdów. Forma nie powinna przysłaniać treści. Ostrożnie z kolorami.

5 Wygłaszanie prezentacji
Osoba przedstawiająca prezentację powinna pamiętać o tym by mieć kontakt wzrokowy ze słuchaczami. Powinna mówić wyraźnie i wystarczająco głośno, by być przez wszystkich dobrze słyszana. Nie powinna czytać tekstu umieszczonego na slajdach – na slajdach należy umieszczać tylko krótkie informacje, które podczas prezentacji rozwija prelegent. Prelegent powinien kontrolować swoje gesty i w miarę możliwości opanować stres.

6 Kilka uwag technicznych

7 Prezentacja liniowa Tytuł autor Zagadnienie pierwsze drugie trzecie
ostatnie Podsumowanie .... Zagadnienie czwarte

8 Prezentacja rozgałęziona
Zagadnienie 1 Slajd 1 Zagadnienie 1 Slajd „n” ..... Slajd tytułowy Wykaz zagadnień (hiperłącza) Zagadnienie 2 Slajd 1 Zagadnienie 2 Slajd „n” ..... Powrót do wykazu zagadnień . Zagadnienie „i” Slajd 1 Zagadnienie „i” Slajd „n” ..... Zakończenie prezentacji

9 Ilość treści na slajdzie
Na powierzchni slajdu należy umieszczać tyle obiektów graficznych lub tekstu, aby do ich wstępny ogląd nie przekraczał 15 sekund. Postuluje się, aby liczba linii tekstu na powierzchni slajdu nie przekraczała 8-10. Wówczas jesteśmy w stanie zapoznać się z jego treścią podczas wstępnego oglądu.

10 Prezentacja z konspektu
Zapis dokumentu zawierającego konspekt w programie Word:

11 Prezentacja z konspektu
Przeniesienie konspektu do prezentacji:

12 Prezentacja z notatkami
Wskazane jest aby dołączać notatki do poszczególnych slajdów. Ustawienie: Pokaz slajdów / Użyj widoku prezentera sprawi, że będą one widoczne tylko na naszym ekranie.

13 Formatowanie treści W miarę możliwości tekst powinien być podzielony na akapity, które dla większej przejrzystości możemy przedstawić jako listy numerowane lub punktowane. Można poszczególne podpunkty zróżnicować odcieniami czcionki. Należy używać tylko takie czcionki, które mają polskie znaki diakrytyczne (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż). Najbardziej czytelne są czcionki bezszeryfowe (np. Arial) oraz klasyczne czcionki szeryfowe (np. Times New Roman).

14 Formatowanie treści Tekst na slajdzie należy wyrównać do lewej, do środka lub wyjustować. Nie stosujemy wyrównania do prawej. Należy ustalić określony krój czcionki do tytułów slajdów oraz do treści i ten format stosować w całej prezentacji. Ostrożnie stosować kolory – pamiętając, że kolor czerwony jest przeznaczony do zaalarmowania czegoś lub negacji.

15 Obiekty graficzne i tekst
Wskazane jest, aby obiekt graficzny znajdował się po lewej stronie opisu, który go dotyczy. Tekst umieszczony po lewej stronie rysunku bardziej przywiązuje uwagę obserwatora niż obiekt graficzny.

16 Tekst i ilustracje Unikamy wzorzystego tła pod tekstem!
Wyjątkowo możemy zastosować kolorowe tło lecz wówczas napis umieszczamy na jednolitym wypełnieniu. Zachód słońca Zachód słońca nieprawidłowo prawidłowo

17 Uwagi końcowe Prezentacja z prelegentem nie może mieć ustawionych czasów. Przejście slajdu po kliknięciu myszą. Przy zastosowaniu animacji niestandardowych na slajdzie – powinniśmy pamiętać by pojawiały się one automatycznie. Umieszczając na slajdzie fragmenty filmów lub muzykę należy pamiętać, że program Power Point zapisuje domyślnie bezwzględną ścieżkę do danego pliku (należy więc uwzględnić to przy przenoszeniu prezentacji na inny komputer).

18 Sposób zapisu prezentacji
W trakcie tworzenie prezentacji (projekt roboczy) możemy zapisywać z rozszerzeniem .ppt i .pptx Końcową prezentację zapisujemy jako pokaz slajdów programu PowerPoint (z rozszerzeniem .pps i .ppsx)


Pobierz ppt "Jak stworzyć dobrą prezentację multimedialną?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google