Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja Pawła Szukszty i Macieja Mioduskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja Pawła Szukszty i Macieja Mioduskiego"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja Pawła Szukszty i Macieja Mioduskiego
TELEWIZJA SATELITARNA Prezentacja Pawła Szukszty i Macieja Mioduskiego

2 Czym jest telewizja satelitarna?
Telewizja satelitarna - telewizja wykorzystąca nadajniki (tzw. transpondery) umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne

3 Geostacjonarne? Orbita geostacjonarn to orbita wokółziemska, która zapewnia krążącemu po niej satelicie zachowanie stałej pozycji nad wybranym punktem równika Ziemi. Orbita geostacjonarn jest orbitą kołową i przebiega na wysokości km ( km od środka Ziemi). Wykorzystywana jest głównie przez satelity geostacjonarn, zwłaszcza telekomunikacyjne i meteorologiczne. Umieszczenie satelitów telekomunikacyjnych na orbicie geostacjonarne pozwala na utrzymanie stałej łączności z nimi przy użyciu anten kierunkowych bez konieczności nieustannego korygowania wysokości i azymutu. Wadą jest niemożliwość objęcia zasięgiem znacznych szerokości geograficznych. Prędkość na orbicie geostacjonarnej wynosi około 3 km/s.

4 Satelity Najbardziej popularne w Polsce pozycje satelitarne to 13°E Hot Bird (Cyfra+, Polsat Cyfrowy, oraz około 15 polskojęzycznych kanałów FTA) oraz 19,2°E Astra (TVP3, TV Polonia,TV Trwam). Inne popularne pozycje w Europie to flota satelitów na pozycji 28.5°E (Eurobird, Astra 2), Sirius 5°E oraz Amos z pozycją 4.0°W. Większe anteny satelitarne pozwalają na montaż i bezproblemowy odbiór 3-4 pozycji satelitarnych, czasza o wielkości 80cm skierowana na pozycje Hot Birda umożliwia ustawienie dodatkowych konwerterów na pozycje 19,2°E (Astra 1) oraz 28.5°E (Eurobird, Astry2). W efekcie do odbioru dostępne jest około 1000 programów nadawanych FTA.

5 Odbiorniki satelitarne
Rynek oferuje bardzo dużą gamę urządzeń pozwalających na odbiór telewizji satelitarnej. Od najprostszych umożliwiających odbiór jedynie kanałów nie kodowanych, po odbiorniki umożliwiające nagrywanie kanałów na wbudowany dysk twardy. Wśród typów odbiorników można wyróżnić. Odbiorniki FTA - umożliwiają odbiór jedynie kanałów nie kodowanych, najtańsze. Odbiorniki z wbudowanym interfejsem na kartę, pozwalają na odbiór kanałów FTA plus jednego lub kilku systemów kodowania. Odbiorniki CI (Common Interface) - pozwalają na montaż interfejsu pozwalającego dekodować płatne kanały. Odbiorniki platform cyfrowych, umożliwiają odbiór w mniejszym (Cyfra+) lub większym (Cyfrowy Polsat) zakresie na odbiór kanałów FTA oraz kanałów danej platformy cyfrowej, najczęściej działają jedynie z kartą platformy. Odbiorniki z kartą sieciową lub wbudowanym dyskiem twardy, pozwalają na nagrywanie programów, udostępnianie ich w sieci itp. Odbiorniki bazowane na systemie Linux, najbardziej konfigurowalny sprzęt, duża liczba dodatków pisanych przez użytkowników. Odbiorniki MPEG-4, HD, najdroższa i wciąż mało popularna grupa odbiorników, umożliwia odbiór programów w nowym systemie kodowania obrazu (h.264), telewizji wysokiej rozdzielczości (max. 1920x1080).

6 DZIĘKUJEMY ZA OBEJRZENIE NASZEJ PRACY RZUŁF


Pobierz ppt "Prezentacja Pawła Szukszty i Macieja Mioduskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google