Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016"— Zapis prezentacji:

1 Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016
“Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7)

2 Czym są ŚDM? Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkanie młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.

3 Prezentacja ŚDM 2016

4 26-31 lipca 2016 “Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7)

5 Kto jest ich autorem? Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych Dni był święty Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie (1984, 1985)

6 Trochę historii - spotkania "na próbę"
Dwa pierwsze spotkania (1984, 1985) zorganizowane z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia ( ) i Międzynarodowego Roku Młodzieży (1985) nie były jeszcze Światowymi Dniami Młodzieży. To jednak one dały papieżowi impuls do podjęcia tej błogosławionej inicjatywy, która trwa do dnia dzisiejszego.

7 Ustanowienie ŚDM Jako datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmuje się dzień 20 grudnia 1985 r., kiedy to Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym, wobec Kardynałów i Pracowników Kurii Rzymskiej, wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne(w kościele lokalnym), a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe(w kościele powszechnym).

8 Wspólnota, formacja i radość wiary
Celem organizowanych Dni jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela

9 Znaki ŚDM: Krzyż i Ikona
Spotkaniom towarzyszą dwa szczególne znaki podarowane przez Jana Pawła II, którymi są Krzyż Światowych Dni Młodzieży(22 kwietnia 1984 r.) oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani( w r.). Znaki te nie tylko są z młodymi podczas ŚDM, ale non-stop krążą po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia. 

10 Ile czasu trwają ŚDM? ŚDM są spotkaniem wielodniowym. Obecnie mają one dwie zasadnicze części: pierwsza to "Dni w Diecezjach", kiedy młodzież przebywa na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania – lipca 2016 druga to tygodniowy pobyt młodzieży w tym roku w Krakowie lipca 2016

11 Jaki jest cel "Dni w Diecezjach"?
Struktura "Dni w Diecezjach" zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji; jest to czas na wzajemne poznanie, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Na tym etapie nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, a także zaangażowania społecznego w różne dzieła i projekty przygotowane przez organizatorów. 

12 RÓŻNE NAZWY DNI W DIECEZJACH
w Niemczech: "Dni aktywności społecznej" w Australii: "Dni Ekumeniczne" w Madrycie: "Camino" W Brazylii: "Tydzień Misyjny"

13 HARMONOGRAM DNI W DIECEZJI RZESZOWSKIEJ
(wtorek) – przyjazd pielgrzymów do diecezji (środa) – przyjazd pielgrzymów i realizacja programu dni w diecezji (czwartek) – (sobota) realizacja programu dni w diecezji (niedziela) – proponowany dzień na "piknik z rodzinami„ (poniedziałek) - ok. godz. 10:00 Uroczysta Msza Św. z posłaniem Pielgrzymów do Krakowa. Po niej przewidziany posiłek dla pielgrzymów.

14 ILE DNI? Do Dni w Diecezjach zostało tylko ???dni
Do Centralnych wydarzeń w Krakowie zostało ???dni

15 Najbliższe ŚDM XXX Światowy Dzień Młodzieży, 2015, w wymiarze diecezjalnym “Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8)

16 DNI W DIECEZJI Każda polska diecezja w ramach przygotowań do ŚDM 2016 wskazała biblijną nazwę, z którą się utożsamia, i która będzie hasłem Tygodnia w Diecezji poprzedzającego główne uroczystości ŚDM w Krakowie. W ten sposób chciano pokazać, że Polska jest „przestrzenią miłosierdzia” (campus misericordie) tak, jak była nią Ziemia Święta.

17 RZESZÓW TABOR

18 DNI W DIECEZJI RZESZOWSKIEJ TABOR
20-25 lipca 2016 Ok. 250 tys. w Polsce Ok. 60 tys. z Italii (120 tys.) Wschód ??? W diecezji rzeszowskiej – przewidujemy ok.10 tys. młodych

19 Przygotowanie Dni w Diecezji Rzeszowskiej

20 Rzeszów – Centrum ŚDM TABOR – na Taborze
BIURO ŚDM Rzeszów – Centrum ŚDM TABOR – na Taborze

21 Logo:

22 Prosta strona internetowa: sdmrzeszow.pl

23

24 Profil na facebooku (fanpage): facebook.com/sdmrzeszow

25 Udział delegacji w przejęciu symboli ŚDM – krzyża i Ikony Matki Bożej

26 Błogosławieństwo Liderów Rejonowych Centrów ŚDM w Niedzielę Palmową i przekazanie miniaturek symboli ŚDM

27 Duchowe przygotowanie – Cz@t ze Słowem

28 1 niedziela adwentu – „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”
Serce 2.0

29 Bilet dla brata

30 STRUKTURA Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży:
Koordynator – ks. Daniel Drozd Vice koordynator – ks. Paweł Tomoń Lider – Bogusław Biały Lider – Honorata Kiwała Sekretarz – Ewa Bielecka Rzecznik prasowy – ks. Tomasz Nowak

31 PRZYGOTOWANIE: Kolbuszowsko-Sokołowski Rzeszowski
Ropczycko – Sędziszowski Strzyżowski Jasielsko - Gorlicki

32 SEKCJE

33 Kulturowa Organizacja zwiedzania muzeów, ciekawych miejsc w regionie.
Organizacja koncertu w niedzielę, dzień przed wyjazdem do Krakowa. Kontakt z poszczególnymi wydziałami kultury w Urzędach. Szukanie ciekawych miejsc w rejonach – już dzisiaj trzeba stworzyć listę tych miejsc Rezerwacja terminów w obiektach, konkretnych zespołów. Koordynuje pracy podsekcji rejonowych.

34 Komunikacji transportowa
Organizacja przewozów dla grup nie posiadających autokarów. Przy większych zgromadzeniach zorganizowanie odpowiednich parkingów. Kontakt z poszczególnymi wydziałami komunikacji językowa Organizacja komunikacji radiowej (tłumaczenia). Koordynowanie pracy tłumaczy do poszczególnych grup językowych. Tłumaczenie artykułów na stronie. Kontakt z poszczególnymi grupami. pomiędzy Współpraca z sekretariatem w kwestii rejestracji grup i kontaktu z nimi. Zorganizowanie telefonów alarmowych, informacyjnych, biuro rzeczy znalezionych

35 Gastronomiczna Organizowanie posiłków dla kilkunastu tysięcy młodzieży. Dogadywanie sie z firmami cateringowymi. Organizacja Wody mineralnej. Organizowanie sklepików ze słodyczami chipsami itp. podczas różnych dużych zgromadzeń. W ostatni dzień ciepły posiłek w jednym miejscu dla około 15 000osób.

36 Porządkowa i techniczna
Współpraca z poszczególnymi wydziałami ochrony i bezpieczeństwa w Urzędach. Dodatkowo współpraca z Policją, Wojskiem, Strażą Pożarną, Strzelcami itp. Organizacja wywozu śmieci. Przygotowanie pod względem technicznym ołtarzy, scen, sektorów itp Organizacja sanitariatu. Organizajca sprzątania miejsc, gdzie były imprezy, miejsc pobytu Koordynacja załatwiania pozwoleń na organizacje imprez masowych Zabezpieczenia medyczne

37 Wolontariatu Gromadzić bazę danych. Osoby pełnoletnie.
Obmyślać cele, zadania i przywileje dla wolontariuszy. Troszczyć się o formacje Opowiadanie w parafiach o ŚDM Przeprowadzanie prezentacji w szkołach Włączyć ich w prace sekcji Przeprowadzanie szkolenia do kierowania ruchem i innych Wolontariat krótkoterminowy dla osób, które obstawią miejsca i wydarzenia centralne. m. in. do prowadzenia ruchu, utrzymywania porządku, być przewodnikiem grupy

38 Kontaktu z władzami pisanie projektów
Kontakt odnośnie placówek i obiektów

39 Formacyjna - Programowa
Odpowiada za przygotowanie materiałów formacyjnych, opracowuje materiały formacyjne dotyczące orędzia do młodych i głównego tematu ŚDM. Koordynuje i opracowuje program przygotowań duchowych oraz dba o jego realizację, włącza się w program ogólnopolski i korzysta z dostarczonych materiałów. Opracowuje materiały dotyczące znaków ŚDM (Krzyż i Ikona MB) oraz patronów ŚDM. Wypracowuje materiały formacyjne dla parafii, szkół, duszpasterstw. Koordynuje przygotowania zespołów do animacji katechez. Rozprowadza w/w materiały w rejonach.

40 Modlitewna Odpowiada za organizowanie spotkań modlitewnych w intencji młodzieży i ŚDM Organizuje i stanowi zaplecze modlitewne dla całego dzieła Wyszukuje i prosi o modlitwę ludzi, zakony, wspólnoty Organizuje łańcuch modlitwy w intencji ŚDM Organizuje wieczory (dni) modlitwy, adoracje, itp. Wspiera sekcję formacyjną w przygotowywaniu spotkań

41 Multimedialna Administruje stronę www i facebooka.
Bierze udział w audycjach radiowych (Radia Via, Rzeszów.) Prowadzi kontakt z telewizją. Przygotowuje artykuły do gazet (np. niedziela). Prowadzi relacje ze spotkań i wydarzeń Nagłaśnia obecne inicjatywy. Przygotowuje ulotki, prezentacje informacyjne, filmiki, foldery dla rodzin.

42 Pracy z rodzinami Zorganizować metodę ogłoszenia zapotrzebowania do dzielenia się swoja wiarą i gościnnością Rodzin. Zebranie bazy danych Rodzin chętnych przyjąć Pielgrzymów. Przeprowadza odpowiednię formację. Współpracuje z sekcją logistyczną. Poszukuje osób mogących dać świadectwo o ŚDM W późniejszym czasie weryfikacja, rodzin i domów Udziela informacji i organizuje spotkania dla rodzin

43 Organizacji grup i logistyczna
Współpracuje z sekcjami: kulturową, pracy z rodzinami, porządkową i komunikacji. Opracowuje „mapę drogową” (kalendarz, itinerarium) dotyczącą okresu przygotowań. Prowadzi pracę „sekretariatu” (w wymiarze krajowym, diecezjalnym, lokalnym). Prowadzi bank informacji o istniejących i tworzących się grupach. Koordynuje proces zgłoszeń i rejestracji grup Utrzymuje i rozwija należne kontakty (Krajowe Biuro ŚDM, koordynator diecezjalny, opiekunowie grup, uczestnicy) Organizuje spotkania informacyjne dla uczestników i opiekunów grup

44 Marketingowa Przygotowuje bilbordy, koszulki, gadżety, plakaty
Zamawia gadżety z logo i prowadzi reklamę ŚDM. Przygotowuje pakiet dla pielgrzymów Nawiązuje współpracę z firmami od gadżetów.

45 Liturgiczna

46 PERYGRANACJA IKONY MB I KRZYŻA ŚDM W DIECEZJI „DOTKNIJ MIŁOSIERDZIA”

47 NASTĘPNE SPOTKANIE: 22 listopada Godz. 9:00 TABOR

48 Apel papieża Franciszka:
DOBRZE PRZYGOTUJCIE


Pobierz ppt "Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016"

Podobne prezentacje


Reklamy Google