Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowanie dobrej prezentacji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowanie dobrej prezentacji"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowanie dobrej prezentacji
Technologie Informacyjne dla III Roku Biologii Elwira Wachowicz i Robert Bryl Instytut Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego Przygotowano na podstawie: Anna Kijo, KlikPlik, Wydawnictwo szkolne PWN, (Jarosław Mączyński)

2 Od czego zacząć? Zastanów się nad celem prezentacji.
Do kogo jest adresowana? Co ma być najważniejszym przekazem? Przemyśl liczbę i zawartość slajdów. Zgromadź potrzebne informacje. Ułóż slajdy w logiczną całość.

3 Podstawowe zasady Każda plansza powinna mieć tytuł.
Na planszy umieszczaj nie więcej niż 8-10 linijek tekstu. Nie ciągły akapit, a raczej zbiór haseł, które omówisz w swoim wystąpieniu. Litery o rozmiarze co najmniej 20 pkt. Rysunki czytelne, bez szczegółów. Tekst pisz dobrze czytelną czcionką, bez udziwnień, wyrównuj do lewej

4 Czcionka – rozmiar Tytuł między 32 a 40 pkt. Tekst między 24 a 32 pkt.
Tekst 20 pkt. stosuj tylko w wyjątkowych wypadkach Czcionka o mniejszej wysokości (tu 16 pkt.) może być używana do przypisów, przywołania źródeł itd. Pamiętaj, że czcionka na wykresach diagramach i rysunkach również musi być odpowiednio czytelna!

5 Czcionka – krój Najbardziej czytelne czcionki to bezszeryfowe:
Arial, Verdana, Trebuchet MS

6 Czego unikać Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny.

7 Kolory I Czerwień i niebieski znajdują się na przeciwstawnych krańcach widma. Oczom jest trudno równocześnie zogniskować się na obydwu barwach Unikaj łączenia ze sobą kolorów z przeciwstawnych granic widma

8 Nie używaj jaskrawego koloru czcionki i tła.
Kolory II Nie używaj jaskrawego koloru tła. Nie używaj jaskrawego koloru czcionki i tła.

9 Kolory III Tekst na tle musi być widoczny.

10 Kontrast W dobrze zaciemnionych pomieszczeniach jasne litery na ciemnym tle wyglądają dobrze. Niestety, przy słabym zaciemnieniu, bądź słabej lampie rzutnika kontrast znacznie spada.

11 Wykresy, rysunki itd Zółty – kolumna 1, czerwony – kolumna 2, pomarańczowy – kolumna 3

12 Animacje Stosuj z umiarem!!! Ożywiają prezentację.
Pozwalają uporządkować informacje na slajdzie. Zwracają uwagę oglądającego na istotne kwestie. Jeśli jest ich zbyt dużo, mogą rozpraszać uwagę. Stosuj z umiarem!!!

13 Uwagi końcowe Prezentacja jest sztuką mówienia – przygotowane materiały stanowią tło i ilustrację wystąpienia Treść powinna dominować nad formą i ją determinować Bądź przygotowany! Pierwsze kilka minut wystąpienia jest najistotniejsze! Do poważnego wystąpienia przygotuj się na różnych nośnikach. Przed wystąpieniem sprawdź na miejscu jak prezentacja działa.


Pobierz ppt "Przygotowanie dobrej prezentacji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google