Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CARLOS RUIZ ZAFÓN TRYLOGIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CARLOS RUIZ ZAFÓN TRYLOGIA."— Zapis prezentacji:

1 CARLOS RUIZ ZAFÓN TRYLOGIA

2 „Pewne obrazy z dzieciństwa zostają w albumie pamięci wyryte niczym fotografie, niczym sceneria, do której człowiek zawsze wraca pamięcią, choćby upłynęło nie wiadomo jak wiele czasu.”  (C.Zafón, „Książę Mgły”) ...Rozbijasz kamieniem starą kłódkę i wchodzisz do opustoszałego ogrodu. Chwasty zarosły wszystko, co niegdyś pieszczotliwie pielęgnował pilny ogrodnik. Mgła wypełnia ogród niczym oddech, a w niej widzisz posągi. Martwe, nieporuszone posągi cyrkowców. Klown, miotacz noży, kobieta guma. Tym opisem wchodzimy w świat fantazy i magii Carlosa Ruiza Zafona, pisarza hiszpańskiego, który pisze przede wszystkim dla dorosłych ale dedykował młodzieży tę trylogię:

3 TOM I

4 TOM II

5 TOM III

6 AUTOR CARLOS RUIZ ZAFÓN
Oto sam pisarz – Carlos Ruiz Zafon- urodzony 24 września 1964 roku w Barcelonie. Z wykształcenia dziennikarz. Od 1993 mieszka w Los Angeles, gdzie poświęcił się pisaniu scenariuszy filmowych i powieściopisarstwu. Po wydaniu trylogii dla młodzieży postanowił napisać powieść skierowaną do starszych czytelników.Cień wiatru (La sombra del viento), opublikowana w 2001, została przetłumaczona na ponad 30 języków i została opublikowana w 45 krajach. Do swoich ulubionych autorów zalicza Dostojewskiego, Tołstoja i Dickensa. W 2008 roku opublikował swoją najnowszą powieść –Gra anioła, nawiązującą treścią do historii z Cienia wiatru.

7 AUTOR

8 „KSIĄŻĘ MGŁY” Moja przygoda z jego prozą zaczęła sie własnie od „Księcia Mgły”, cieniutkiej w sumie ksiązeczki, którą podarowała mi na gwiazdkę moja mama. Juz sam wyglad okładki wydawał mi sie tajemniczy: morska latarnia i wrak statku spowite we mgle zapowiadały historie intrygującą, pełną magi i dawały przeczucie grozy.

9 „KSIĄŻĘ MGŁY” Tytuł ksiązki również przyciągał uwagę i wydawał sie tajemniczy: Książe, który jest panem mgły i czy można rządzić mgłą? *** - Tak...można..

10 „KSIĄŻĘ MGŁY” Księcia Mgły zaczęłam czytać późnym wieczorem, leżąc już w łóżku co okazało się błędem. Mimo wielkiego zmęczenia pochłonęłam migiem sto stron i...bałam się zasnąć! Dziwne głosy z szafy, które przestraszyły bohaterke Irinę, przestraszyły również mnie, i ta twarz klauna, którą cały czas miałam przed oczami.... Ale od początku.

11 „Czas, mój drogi Maksie, nie istnieje; jest czystą iluzją
„Czas, mój drogi Maksie, nie istnieje; jest czystą iluzją. Nawet twój przyjaciel Kopernik odkryłby to, gdyby nie zabrakło mu właśnie czasu. Cóż za ironia losu, nieprawdaż?”  (Carlos R.Zafón: Książe Mgły) Jest rok 1943, trwa wojna, rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzice) przeprowadza się do małej osady rybackiej, na wybrzeżu Atlantyku, by zamieszkać w domu, który kiedyś należał do rodziny Fleishmanów. Ich dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. I już od początku towarzyszą tej przeprowadzce dziwne rzeczy. Najpierw dziwny dworcowy zegar, który pokazuje zupełnie inną godzinę i wydawać by się mogło, że po prostu się zaciął, ale po dokładniejszym przyglądnięciu się okazuje się, że jego wskazówki ruszają się nie w tę stronę.

12 „KSIĄŻĘ MGŁY” Potem ni stąd ni z owąd pojawia się tajemniczy kot, przygarnięty przez najmłodszą siostrę Irinę. I może w tym kocie nie byłoby nawet nic dziwnego, gdyby nie to, że zdaje się on śledzić domowników, a na dodatek nie rusza powiekami!

13 STRASZLIWA HISTORIA SPRZED 25 LAT
Następnie dziwny ogród, pełen kamiennych postaci i ... cmentarzysko. I w końcu ta najgorsza wiadomość o śmierci chłopca mieszkającego w tym domu wcześniej. Max czuje, że miasteczko skrywa jakąs mroczną tajemnicę...

14 ROLAND, LATARNIK, CAIN Dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, dzięki któremu mogą dowiedzieć się wiele o miasteczku i poznać dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya, który opowie im o złym czarowniku znanym jako Cain lub Książę Mgły, który chętnie wyświadcza usługi, ale nigdy za darmo.

15 „Złych wspomnień nie musisz brać ze sobą
„Złych wspomnień nie musisz brać ze sobą. I bez tego będą cię prześladować”. (C.Zafón, Książe Mgły) Oto wzbudzający napięcie i trwogę opis pierwszego spotkania przed laty Latarnika z Księciem Mgły: (...) > str. 97 *** ....co przydarzyło się Angusowi przeczytacie sami... ?!

16 ZŁO WRACA ABY ODEBRAĆ NIESPŁACONY DŁUG
Ciag dalszy powiesci to powrót Księcia Mgły i niebezpieczne przygody trojga bohaterów: Alicji, Maksa i Rolanda. Przygody budzące wielkie emocje: ciekawość, strach, przerażenie i wzruszenie. Spotkanie się tych trojga na zawsze odmieni ich życie. A wszystko przez rzucone głupie przyrzeczenie spłaty długów. Nie mogę opowiadać dalej, bo lektura ksiązki, do której was zachęcam nie mialaby sensu.

17 „KSIĄŻKA UCZY ŻYĆ... A ŻYCIE .........”
Nie znalazłam wielu informacji o samym pisarzu, nie wiem jak wygląda jego dom w Los Angeles, ale jest tam wielka biblioteka, w której autor pisze książki dla nas i dla dorosłych. Wiem niewiele o jego życiu, ale dzięki lekturze trylogii mogę domyślać się, jak wspaniałą wyobraźnię ma Carlos Zafón i jakie rzeczy są ważne dla niego w życiu...

18 ...O IDEALNEJ PRZYJAŹNI, MIŁOŚCI
Książę Mgły oprócz swietnej intrygi, obecności zjaw i magii mrożącej krew w zyłach, jest piękną historia o dorastaniu, młodzieńczych przyjaźniach i miłościach. Według autora przyjaźń to wzajemne zrozumienie, oddanie, szacunek. Bohaterowie kierują się zasadą „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Przyjaźń to również odpowiedzialność za przyjaciela. Czasami wymaga ona bardzo wielkich poświęceń.

19 „Nie ma potężniejszej siły niż obietnica..."
Pisarz mówi o wielkiej sile obietnicy... obietnicy, które potrafią złożyć ludzie i od początku nie zdają sobie sprawy jak poważny jest fakt złożenia komuś przysięgi. Rzucone na wiatr słowa powodują lawinę zdarzeń, odmieniają ludzkie losy, doprowadzają do nieszczęść. 

20 "Każdy z nas ma jakieś życzenie, i to nie jedno, a tysiące
"Każdy z nas ma jakieś życzenie, i to nie jedno, a tysiące. A życie nader rzadko daje nam sposobność ich urzeczywistnienia." I autor zaraz dodaje słowami bohaterów: „Ale błędem, poważnym błędem jest wiara w to, że można ziścić swoje marzenia, nie dając nic w zamian. Nie wydaje ci się? Powiedzmy, że nie byłoby to sprawiedliwe.” 

21 ... Poprzez postać Księcia Mgły pisarz pokazuje młodym ludziom, że nie opłaca się iść przez życie na skróty, za każde spełnione życzenie trzeba słono zapłacić a przeznaczenie dopadnie nas prędzej czy później.

22 CARLOS RUIZ ZAFÓN ... O ŻYCIU
"Dopiero z upływem lat zaczyna sie dostrzegać pewne rzeczy. Teraz wiem na przykład, że życie dzieli się zasadniczo na trzy etapy:

23 I ETAP Najpierw człowiek nawet nie myśli o tym, że się zestarzeje, że czas płynie i że od pierwszej chwili, od samych narodzin, zmierzamy do wiadomego końca.

24 II ETAP „Kiedy mija pierwsza młodość, wkraczamy w drugi okres i uświadamiamy sobie, jak kruche jest nasze życie. To, co z początku jest tylko bliżej nieokreślonym niepokojem, przybiera na sile, stając się wreszcie morzem wątpliwosci i pytań, które towarzyszą nam przez resztę dni.”

25 III ETAP I w końcu u kresu życia rozpoczyna sie trzeci etap, okres pogodzenia się z rzeczywistością. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaakceptać naszą kondycję i czekać."

26 A na koniec Carlos Zafón wciela sie w postać Latarnika, zapala fajkę i uśmiecha sie do czytelników, mówiąc: „Każdy z nas musi sie nauczyć podążać samotnie tą drogą do końca, prosząc Boga, by nie pozwolił mu zboczyć. Gdybyśmy byli zdolni zrozumieć tę prawdę już na początku życia, nie musielibysmy przeżywać wielu niedoli i nieszczęść tego świata. Ale, i jest to jeden z największych paradoksów, dostępujemy tej łaski, gdy jest już za późno. Koniec wykładu”. Człowiek

27 Gracias za uwagę  PREZENTACJA KATARZYNA BITTNER KLASA VI b
Zródła wykorzystane w prezentecji: Biografia Carlosa Ruiza Zafóna: Wikipedia Cytaty z powieści: „Książę mgły”, wyd.1998


Pobierz ppt "CARLOS RUIZ ZAFÓN TRYLOGIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google