Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TRAGICY GRECCY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TRAGICY GRECCY."— Zapis prezentacji:

1 TRAGICY GRECCY

2 Ajschylos

3 Czas życia Ajschylos urodzony 525 p.n.e. w Eleusis, zmarł 456 p.n.e. na Sycylii – jeden z najwybitniejszych tragików ateńskich, powszechnie uważany za rzeczywistego twórcę tragedii greckiej. Wprowadził na scenę drugiego aktora, przyczynił się do rozwoju dialogu i akcji scenicznej, ograniczył rolę chóru, wprowadził do tragedii akcję dziejącą się poza sceną.

4 Zachowane Dzieła Persowie, Prometeusz w okowach, Agamemnon,
Ofiarnice i Eumenidy

5 Teatr ajschylosa Ajschylos uchodzi za twórcę tragedii greckiej, lecz pierwsze z ocalałych jego dzieł wystawiano już wtedy, gdy teatr ateński znajdował się na drugim etapie swego rozwoju, czyli wtedy, gdy widowiska realizowano nie na agorze, ale w przestrzeni teatralnej, powstałej w świętym okręgu Dionizosa, tj. przy świątyni Dionizosa we wschodniej części południowego zbocza akropolis w Atenach

6 Charakterystyka twórczości
Ajschylos - tak jak inni twórcy jego epoki - tematykę swoich utworów zakotwiczał w mitologii greckiej. Nie oznacza to, że ukazując postaci mitologiczne i naznaczone uniwersalnością, nie odnosił się do współczesnych mu wydarzeń społeczno-politycznych[10]. Przeciwnie - odpowiednio dobrane mity dramatyzował w taki sposób, aby można było wypełniać je aktualnymi odniesieniami i aby widzowie mogli wyciągnąć z nich nauki, kształtując własną moralność[10]. Swoją rolę tragediopisarza traktował bowiem jako rolę wychowawcy społeczeństwa, nauczyciela, uwrażliwiającego na cnoty obywatelskie

7 SOFOKLES

8 Czas życia urodzony ok. 496 p.n.e. w Kolonos, zmarł 406 p.n.e. w Atenach) –tragik starożytnej Grecji. Sofokles był także politykiem, dowódcą wojskowym i kapłanem. Jego działalność polityczna i praca twórcza przypadają na okres pomiędzy twórczością Ajschylosa a życiem Eurypidesa. Zarówno za życia, jak i po śmierci był czczony przez współobywateli jako bohater.

9 Zachowane dzieła Ajas Antygona Edyp król Trachinki Filoktet Elektra
Edyp w Kolonie

10 Charakterystyka twórczości
Twórczość Sofoklesa odznacza się: głębokim patriotyzmem, konserwatyzmem, tradycyjnością, religijnością, fatalizmem i pesymizmem. Sofokles zminimalizował bezpośredni wpływ bogów na losy bohaterów oraz odszedł od trylogii tragicznych w kierunku traktowania każdej tragedii jako zamkniętej całości. W tragediach Sofoklesa wola ludzka odgrywa większe znaczenie niż boska, co stanowczo oddaliło go od poprzednika.

11 EURYPIDES

12 Czas życia urodzony około 480 p.n.e., zmarł 406 p.n.e. – jeden z najwybitniejszych dramaturgów starożytnej Grecji. Urodzony na Salaminie syn ateńskiego ziemianina, Mnesarchosa i Klejto. Odebrał staranne wykształcenie atletyczne, muzyczne oraz filozoficzne. Próbował również swoich sił w malarstwie.

13 Zachowane dzieła Medea Hipolit Ifigenia w Taurydzie Elektra Orestes
Bachantki Ifigenia w Aulidzie Trojanki

14 Charakterystyka twórczości
Prologi w tragediach Eurypidesa mają formę monologów i precyzyjnie sytuują akcję danego utworu w jego kontekście mitologicznym. Niemal wszystkie dzieła zawierają sekwencję debaty (agonu), w której uczestniczą główne postacie i przekonują do własnych racji, ujawniając swoje zdolności oratorskie. Typową cechą Eurypidejskiej tragedii jest obszerna narracja, z którą występuje posłaniec, opisujący określone zdarzenie.

15 bibliografia www.Google.pl www.Ściąga.pl www.Wikipedia.pl

16 Dziękujemy za uwagę Wykonali: Maciek Kowal Kuba Podyma


Pobierz ppt "TRAGICY GRECCY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google