Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Korzystanie z katalogu komputerowego ALEPH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Korzystanie z katalogu komputerowego ALEPH"— Zapis prezentacji:

1 Korzystanie z katalogu komputerowego ALEPH
Biblioteki Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie

2 https://aleph.wspol.edu.pl/ALEPH
Katalog biblioteczny Biblioteki WSPol jest dostępny w Internecie i można z niego korzystać przy użyciu dowolnych przeglądarek WWW. Można go wywołać ze strony Biblioteki Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, o adresie: bądź bezpośrednio pod adresem: Katalog komputerowy zawiera opisy bibliograficzne różnych typów dokumentów gromadzonych przez Bibliotekę Wyższej Szkoły Policji. Znajdują się tu opisy bibliograficzne, informacje o posiadanych egzemplarzach (zasób) i miejscu ich udostępniania (lokalizacja) wydawnictw zwartych, ciągłych i czasopism.

3 W systemie ALEPH czytelnik ma dostęp do swojego konta
W systemie ALEPH czytelnik ma dostęp do swojego konta. Warunkiem korzystania z konta jest posiadanie: Imiennej zbliżeniowej karty wstępu lub karty bibliotecznej. Posiadając konto czytelnik ma możliwość zamawiać oraz rezerwować książki, przeglądać aktualne zamówienia i wypożyczenia, zmieniać hasło logowania, przedłużać wypożyczenia (tylko pracownicy i emeryci WSPol), przeglądać historię swoich wypożyczeń.

4 Po wywołaniu adresu w przeglądarce WWW otwiera się strona główna katalogu:

5 I. Pierwsze logowanie

6 Logowanie na konto czytelnika
Z menu strony wybieramy „Zaloguj”.

7 Wpisujemy login i hasło korzystając z podpowiedzi wyświetlonych na ekranie

8 Wygląd panelu zalogowanego czytelnika:
Główne opcje: Wypożyczenia – przegląd aktualnych wypożyczeń. Zamówienia – przegląd zamówionych, a nie odebranych jeszcze książek. Historia wypożyczeń – przegląd wypożyczonych i zwróconych książek. Transakcje pieniężne – lista transakcji czytelnika (kary pieniężne).

9 II. Zmiana hasła

10 Zmiana hasła Klikamy „Hasło”. Po pierwszym zalogowaniu hasło należy koniecznie zmienić na wybrane przez siebie, dla zabezpieczenia danych na swoim koncie.

11 Zatwierdzamy przyciskiem „OK’”.
Zmiana hasła ********** ********** ********** Podajemy swoje aktualne hasło, następnie dwukrotnie wprowadzamy wybrane przez nas nowe hasło. Przy wyborze hasła można wprowadzać dowolne znaki z klawiatury z wyjątkiem polskich znaków (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź) oraz znaku &. Zatwierdzamy przyciskiem „OK’”. Nowe hasło będzie obowiązywać przy następnym logowaniu.

12 III. Wyszukiwanie w katalogu ALEPH

13 Wyszukiwanie – wybór bazy
W tym celu z menu strony wybieramy „Bazy”. Wyszukiwanie zaczynamy od wyboru interesującej nas bazy.

14 Wyszukiwanie – wybór bazy
Po zalogowaniu domyślną bazą jest Katalog Główny. W naszym przykładzie posłużymy się bazą Katalog książek. Wybieramy ją z listy dostępnych baz.

15 Wyszukiwanie – wybór bazy
Widzimy, że baza została już zmieniona na Książki. Aby przejść na stronę wyszukiwania z menu w nagłówku strony wybieramy „Wyszukiwanie”.

16 Wyszukiwanie – formularz wyszukiwania
Tutaj wprowadzamy interesujące nas słowo lub słowa, według których chcemy przeszukać bazę. Tutaj wybieramy pole, po którym chcemy przeszukać bazę. Domyślnie ustawione jest wyszukiwanie po wszystkich polach.

17 Przykład wyszukiwania – wyszukiwanie po tytule
Wpisujemy słowo lub słowa, które znajdują się w tytule, np. „Prawo karne”. Prawo karne Z listy rozwijanej wybieramy „Tytuł”. Klikamy „Dalej” aby uruchomić przeszukiwanie.

18 Wynik wyszukiwania po tytule:
W wyniku wyszukiwania uzyskaliśmy 229 pozycji, pasujących do określanego przez nas kryterium. Wyświetlonych jest 10 rekordów.

19 IV. Zamawianie książek

20 W wyniku wyszukiwania po tytule „Prawo karne” uzyskaliśmy:
W kolumnie Egz. znajduje się liczba dostępnych/wypożyczonych egzemplarzy. Egzemplarze podzielone są według miejsca udostępniania (Czytelnia, Wypożyczalnia). Zamawiać można tylko książki z Wypożyczalni. Wybieramy interesującą nas wolną pozycję i klikamy na link „Wypożyczalnia”.

21 Otworzy się okno z wyborem konkretnego egzemplarza:
Egzemplarze przeznaczone do wypożyczenia mają statusy: „Wypożycza się”, „Wypożycza się wd”, „Na miesiąc” oraz „Na 2 tyg.” Termin zwrotu : Puste pole – książka w magazynie. Zarezerwowany (lub odbiór do…) – książka zamówiona przez innego czytelnika. Data - książka jest wypożyczona. Uwaga! Jeżeli są dostępne egzemplarze prosimy nie zamawiać egzemplarzy wypożyczonych lub zamówionych (aby nie tworzyć sztucznych kolejek). Aby „ukryć” wypożyczone egzemplarze, można skorzystać z filtru „Ukryj wypożyczone egzemplarze”. Klikamy na link „Zamówienie”, przy egzemplarzu o statusie Dostępny. Jeżeli klikniemy link „Zamówienie” przy egzemplarzu wypożyczonym lub zamówionym, ustawimy się do niego w kolejce.

22 Potwierdzanie zamówienia:
Klikamy „Dalej”. Zatwierdzamy klikając „OK”. Po odbiór książki zgłaszamy się następnego dnia od dokonania zamówienia.

23 V. Wylogowywanie

24 Wylogowywanie Z menu strony klikamy „Wyloguj”. Ważne! Po skończonej pracy należy się koniecznie wylogować, ze względu na bezpieczeństwo swojego konta. Klikamy „Dalej”, aby się wylogować.

25 Zaprezentowaliśmy Państwu podstawowe funkcje katalogu bibliotecznego Biblioteki WSPol. Katalog ten daje większe możliwości, szczególnie jeżeli chodzi o przeszukiwanie. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej, prosimy o skorzystanie z pomocy zawartej na stronie katalogu. Pomocą służyć będą również pracownicy Biblioteki. Życzymy miłego użytkowania


Pobierz ppt "Korzystanie z katalogu komputerowego ALEPH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google