Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Piłka Nożna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Piłka Nożna."— Zapis prezentacji:

1 Piłka Nożna

2 Co to jest piłka nożna? Piłka Nożna - gra zespołowa. Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie. Od 1900 roku piłka nożna jest dyscypliną olimpijską.

3 Popularność różnych sportów na świecie
Piłka Nożna Futbol Gaelicki Futbol Amerykański Hokej na lodzie Koszykówka Baseball Krykiet Rugby Tenis Stołowy Kick boxing Wrestling Narciarstwo Atletyka Brak informacji

4 Jak powstała piłka nożna?
Jest możliwe ustalenie prapoczątków piłki nożnej. W grę przypominającą dzisiejszą piłkę nożną grano już w przedkolumbijskiej Ameryce (rytualne zawody Azteków), czy średniowiecznej Wenecji (calcio). Prawdopodobnie z tamtych terenów gra dostała się do wysp Brytyjskich. Pierwszym monarchą na Wyspach Brytyjskich, który interesował się piłką nożną był Karol II, który w 1681 r. dał jej królewską aprobatę.

5 W Anglii i Szkocji od XVIII - XIX wieku narodziła się ogromna pasja do gry w piłkę. Na początku grano tak ostro i bez opamiętania, że ciągle po zakończonych spotkaniach dochodziło do ekscesów. Skutkiem tej namiętności były wielokrotnie ogłaszane przez burmistrza Londynu oraz przez Królów Anglii i Szkocji zakazy uprawiania tej "bezproduktywnej gry". Jednak, jak pokazał czas, nie mogło to w żaden sposób powstrzymać rozwoju futbolu w Anglii i Szkocji. Wtedy prawdopodobnie narodził się sam termin ”football”, używano go do określania różnych gier, jednakże nie tych, które polegały na kopaniu piłki, ale tych, w które grano "na piechotę„.

6 Federacje piłkarskie FIFA - Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej. Należy do niej 209 narodowych federacji piłki nożnej. FIFA organizuje światowe rozgrywki piłkarskie. Jest także nadrzędną organizacją wobec federacji regionalnych: AFC - Azja CAF - Afryka CONMEBOL - Ameryka Południowa CONCACAF - Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby OFC - Oceania UEFA - Europa

7 CAF - jedna z sześciu kontynentalnych federacji piłkarskich wchodzących w skład FIFA, zrzeszająca związki piłkarskie państw Afryki. Siedzibą CAF jest Kair.

8 AFC - Azjatycka Konfederacja Piłkarska założona została 8 maja 1954 roku w Manili (Filipiny). 21 czerwca tego samego roku uznała ją Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA). AFC założyło 12 azjatyckich federacji narodowych; obecnie skupia ich 47 (stan z 10 stycznia 2013). Siedzibą AFC jest Kuala Lumpur.

9 CONMEBOL - południowoamerykańska konfederacja piłki nożnej, która powstała 9 lipca 1916 roku.

10 OFC - najsłabsza z sześciu kontynentalnych konfederacji piłkarskich wchodzących w skład FIFA. Z powodu najsłabszego poziomu piłkarskiego OFC jest jedyną strefą, która nie ma zapewnionego udziału w turnieju finałowym Mistrzostw Świata. O awans do Mistrzostw drużyny z tej strefy biorą udział w barażach interkontynentalnych. Do Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2010 roku Australia zakwalifikowała się ze strefy azjatyckiej, już jako pełnoprawny członek AFC.

11 CONCACAF - jedna z sześciu kontynentalnych konfederacji piłkarskich wchodzących w skład FIFA założona 18 września 1961 roku w Meksyku. Zrzesza obecnie (stan z 10 stycznia 2013) 40 federacji narodowych: od Kanady na północy do Gujany na południu, z czego 5 nie należy do FIFA. Siedziba władz organizacji mieści się w Nowym Jorku.

12 UEFA - organizacja założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei
UEFA - organizacja założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei. Obecnie jej siedziba znajduje się w mieście Nyon w Szwajcarii. Organizacja zrzesza 54 federacje narodowe ,w tym PZPN. UEFA organizuje puchary europejskie np.: Liga Mistrzów, Liga Europejska, Superpuchar Europy itp...

13 UEFA Champions League Liga Mistrzów (ang. UEFA Champions Leauge - najbardziej prestiżowe i chyba najbardziej oglądane, klubowe zmagania piłkarskie w Europie utworzone w 1956 roku. Real Madryt ma na swoim koncie najwięcej, bo 9 triumfów w „LM”. Aktualnym mistrzem jest Chelsea Londyn.

14 UEFA Europa League Liga Europejska (ang. UEFA Europa League) - międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez UEFA, utworzony w 1971 roku, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów.

15 UEFA Super Cup Superpuchar Europy UEFA (ang. UEFA Super Cup) - mecz odbywający się już po zakończeniu rozgrywek Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Biorą w nim udział zwycięzcy tych rozgrywek. Spotkanie pomiędzy nimi ma w założeniu wyłonienie najlepszego piłkarskiego klubu w Europie.

16 Mundial Mistrzostwa Świata „Mundial”(hiszp. światowy) - międzynarodowy turniej piłkarski, w którym biorą udział reprezentacje narodowe należące do FIFA. Pierwszy mundial był w 1930 roku w Urugwaju. Od tego czasu odbywają się co cztery lata, z wyjątkiem 1942 i 1946 roku, które nie odbyły się z powodu II wojny światowej. Pierwszy triumf należał do Urugwaju. Najwięcej triumfów (bo 5) posiada Brazylia. Aktualnym mistrzem jest reprezentacja Hiszpanii.

17 Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn (inaczej Euro) - międzynarodowy turniej piłkarski, organizowane przez UEFA dla europejskich reprezentacji narodowych. Zdobywcy Pucharu Henry'ego Delaunay'a:  Niemcy: 3  Hiszpania: 3  Francja: 2  ZSRR: 1  Włochy: 1  Czechosłowacja: 1  Holandia: 1  Dania: 1  Grecja: 1 UEFA Euro

18 Ranking FIFA Ranking FIFA - zestawienie drużyn, reprezentacji narodowych piłce w  nożnej zrzeszonych w FIFA. Obecnie w rankingu zestawionych jest 209 drużyn z całego świata. Poz. Reprezentacja Punkty Zm. pozycji 1. Hiszpania 1538 2. Niemcy 1428 3. Argentyna 1292 4. Chorwacja 1191 5 5. Portugalia 1163 2 6. Kolumbia 1154 7. Anglia 1135 ▼3 8. Włochy 1117 9. Holandia 1093 ▼1 10. Ekwador 1056 1

19 FIFA 100 FIFA 100 – popularna nazwa listy najlepszych żyjących piłkarek i piłkarzy, przygotowanej na jubileusz stulecia FIFA. Lista została ogłoszona w Do tej listy należą piłkarze tacy jak: Pelé (Brazylia) Raúl (Hiszpania) Zbigniew Boniek Diego Maradona (Argentyna)

20 Pomimo listy „FIFA 100” kibice mają innych ulubieńców takich jak np.:
Robin Van Persie (Holandia, Manchester Utd.) Fernando Torres (Hiszpania, Chelsea Londyn) Cristiano Ronaldo (Portugalia, Real Madryt) Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) Leo Messi (Argentyna, FC Barcelona)

21 Koniec!

22 Pracę wykonali: - Michał Bonalski - Wojciech Przychoda - Jakub Śledź


Pobierz ppt "Piłka Nożna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google