Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Piłka Nożna - gra zespołowa. Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie. Od 1900 roku piłka nożna jest dyscypliną olimpijską.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Piłka Nożna - gra zespołowa. Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie. Od 1900 roku piłka nożna jest dyscypliną olimpijską."— Zapis prezentacji:

1

2  Piłka Nożna - gra zespołowa. Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie. Od 1900 roku piłka nożna jest dyscypliną olimpijską.

3 Piłka Nożna Futbol Gaelicki Futbol Amerykański Hokej na lodzie Koszykówka Baseball Krykiet Rugby Tenis Stołowy Kick boxing Wrestling Narciarstwo Atletyka Brak informacji Popularność różnych sportów na świecie

4  Jest możliwe ustalenie prapoczątków piłki nożnej. W grę przypominającą dzisiejszą piłkę nożną grano już w przedkolumbijskiej Ameryce (rytualne zawody Azteków), czy średniowiecznej Wenecji (calcio). Prawdopodobnie z tamtych terenów gra dostała się do wysp Brytyjskich.  Pierwszym monarchą na Wyspach Brytyjskich, który interesował się piłką nożną był Karol II, który w 1681 r. dał jej królewską aprobatę.

5  W Anglii i Szkocji od XVIII - XIX wieku narodziła się ogromna pasja do gry w piłkę. Na początku grano tak ostro i bez opamiętania, że ciągle po zakończonych spotkaniach dochodziło do ekscesów. Skutkiem tej namiętności były wielokrotnie ogłaszane przez burmistrza Londynu oraz przez Królów Anglii i Szkocji zakazy uprawiania tej "bezproduktywnej gry". Jednak, jak pokazał czas, nie mogło to w żaden sposób powstrzymać rozwoju futbolu w Anglii i Szkocji. Wtedy prawdopodobnie narodził się sam termin ”football”, używano go do określania różnych gier, jednakże nie tych, które polegały na kopaniu piłki, ale tych, w które grano "na piechotę„.

6  FIFA - Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej. Należy do niej 209 narodowych federacji piłki nożnej. FIFA organizuje światowe rozgrywki piłkarskie. Jest także nadrzędną organizacją wobec federacji regionalnych:  AFC - Azja  CAF - Afryka  CONMEBOL - Ameryka Południowa  CONCACAF - Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby  OFC - Oceania  UEFA - Europa

7  CAF - jedna z sześciu kontynentalnych federacji piłkarskich wchodzących w skład FIFA, zrzeszająca związki piłkarskie państw Afryki. Siedzibą CAF jest Kair.

8  AFC - Azjatycka Konfederacja Piłkarska założona została 8 maja 1954 roku w Manili (Filipiny). 21 czerwca tego samego roku uznała ją Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA). AFC założyło 12 azjatyckich federacji narodowych; obecnie skupia ich 47 (stan z 10 stycznia 2013). Siedzibą AFC jest Kuala Lumpur.

9  CONMEBOL - południowoamerykańska konfederacja piłki nożnej, która powstała 9 lipca 1916 roku.

10  OFC - najsłabsza z sześciu kontynentalnych konfederacji piłkarskich wchodzących w skład FIFA. Z powodu najsłabszego poziomu piłkarskiego OFC jest jedyną strefą, która nie ma zapewnionego udziału w turnieju finałowym Mistrzostw Świata. O awans do Mistrzostw drużyny z tej strefy biorą udział w barażach interkontynentalnych. Do Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2010 roku Australia zakwalifikowała się ze strefy azjatyckiej, już jako pełnoprawny członek AFC.

11  CONCACAF - jedna z sześciu kontynentalnych konfederacji piłkarskich wchodzących w skład FIFA założona 18 września 1961 roku w Meksyku. Zrzesza obecnie (stan z 10 stycznia 2013) 40 federacji narodowych: od Kanady na północy do Gujany na południu, z czego 5 nie należy do FIFA. Siedziba władz organizacji mieści się w Nowym Jorku.

12  UEFA - organizacja założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei. Obecnie jej siedziba znajduje się w mieście Nyon w Szwajcarii. Organizacja zrzesza 54 federacje narodowe,w tym PZPN. UEFA organizuje puchary europejskie np.: Liga Mistrzów, Liga Europejska, Superpuchar Europy itp...

13  Liga Mistrzów (ang. UEFA Champions Leauge - najbardziej prestiżowe i chyba najbardziej oglądane, klubowe zmagania piłkarskie w Europie utworzone w 1956 roku.  Real Madryt ma na swoim koncie najwięcej, bo 9 triumfów w „LM”. Aktualnym mistrzem jest Chelsea Londyn.

14  Liga Europejska (ang. UEFA Europa League) - międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez UEFA, utworzony w 1971 roku, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów.

15  Superpuchar Europy UEFA (ang. UEFA Super Cup) - mecz odbywający się już po zakończeniu rozgrywek Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Biorą w nim udział zwycięzcy tych rozgrywek. Spotkanie pomiędzy nimi ma w założeniu wyłonienie najlepszego piłkarskiego klubu w Europie.

16  Mistrzostwa Świata „Mundial”(hiszp. światowy) - międzynarodowy turniej piłkarski, w którym biorą udział reprezentacje narodowe należące do FIFA. Pierwszy mundial był w 1930 roku w Urugwaju. Od tego czasu odbywają się co cztery lata, z wyjątkiem 1942 i 1946 roku, które nie odbyły się z powodu II wojny światowej.  Pierwszy triumf należał do Urugwaju. Najwięcej triumfów (bo 5) posiada Brazylia. Aktualnym mistrzem jest reprezentacja Hiszpanii.

17  Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn (inaczej Euro) - międzynarodowy turniej piłkarski, organizowane przez UEFA dla europejskich reprezentacji narodowych.  Zdobywcy Pucharu Henry'ego Delaunay'a:  Niemcy: 3 Hiszpania: 3 Francja: 2 ZSRR: 1 Włochy: 1 Czechosłowacja: 1 Holandia: 1 Dania: 1 Grecja: 1

18  Ranking FIFA - zestawienie drużyn, reprezentacji narodowych piłce w nożnej zrzeszonych w FIFA. Obecnie w rankingu zestawionych jest 209 drużyn z całego świata. Poz.ReprezentacjaPunktyZm. pozycji 1.Hiszpania1538------------- 2.Niemcy1428------------- 3.Argentyna1292------------- 4.Chorwacja1191 5 5.Portugalia1163 2 6.Kolumbia1154------------- 7.Anglia1135▼3▼3 8.Włochy1117▼3▼3 9.Holandia1093▼1▼1 10.Ekwador1056 1

19  FIFA 100 – popularna nazwa listy najlepszych żyjących piłkarek i piłkarzy, przygotowanej na jubileusz stulecia FIFA. Lista została ogłoszona w 2004. Do tej listy należą piłkarze tacy jak:  Pelé (Brazylia)  Raúl (Hiszpania)  Zbigniew Boniek  Diego Maradona (Argentyna)

20  Pomimo listy „FIFA 100” kibice mają innych ulubieńców takich jak np.:  Robin Van Persie (Holandia, Manchester Utd.)  Fernando Torres (Hiszpania, Chelsea Londyn)  Cristiano Ronaldo (Portugalia, Real Madryt)  Robert Lewandowski (Borussia Dortmund)  Leo Messi (Argentyna, FC Barcelona)

21 Koniec!

22  Pracę wykonali: - Michał Bonalski - Wojciech Przychoda - Jakub Śledź


Pobierz ppt " Piłka Nożna - gra zespołowa. Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie. Od 1900 roku piłka nożna jest dyscypliną olimpijską."

Podobne prezentacje


Reklamy Google