Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała Anna Samociuk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała Anna Samociuk"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała Anna Samociuk
NARKOTYKI Opracowała Anna Samociuk

2 MARIHUANA I HASZYSZ

3 MARIHUANA I HASZYSZ – CO TO JEST?
Marihuana i haszysz wyrabiane są z konopi indyjskich rosnących w południowo-wschodniej Azji, w rejonie Morza Śródziemnego, w Ameryce Środkowej i Południowej. Można je również hodować w klimacie umiarkowanym.

4

5 NAZWY SLANGOWE marihuana: dżoint, skręt, blant, ziele, zielsko, zioło, grass, marycha, trawa, huana, hasz, marycha, maryśka, skun, gandzia, samosieja, afgan, kolumbijka; haszysz: hasz, grudka, gruda, czekoladka, afgan, kloc, plastelina, kostka;

6 MARIHUANA – CO TO JEST? Marihuana - stanowi mieszaninę liści i kwiatostanów konopi indyjskich. Palona jest w postaci ręcznie robionych papierosów (skrętów)

7 HASZYSZ – CO TO JEST? Haszysz –otrzymywany jest ze zlepionej i sprasowanej żywicy konopi indyjskich. Palony jest zazwyczaj z tytoniem w postaci ręcznie robionych papierosów (skrętów) bądź ze specjalnych fajek wodnych.

8 HASZYSZ

9 FAJKA WODNA

10 MARIHUANA I HASZYSZ – CO TO JEST?
Za działanie psychotropowe marihuany i haszyszu odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC) i inne kannabinoidy.

11 Czy palenie marihuany i haszyszu jest legalne?
Pytanie 1 Czy palenie marihuany i haszyszu jest legalne?

12 MARIHUANA I HASZYSZ – CO TO JEST?
Są to najbardziej rozpowszechnione, a tym samym najczęściej używane narkotyki w Polsce i na świecie. W niektórych krajach preparaty konopi są legalizowane i dopuszczane do oficjalnego obrotu. Przykładem jest ustawodawstwo holenderskie.

13 MARIHUANA I HASZYSZ – CO TO JEST?
W Polsce zażywanie i produkowanie narkotyków jest nielegalne!!

14 SKUTKI JEDNORAZOWEGO PRZYJĘCIA
Wyróżnia się następujące fazy działania THC, między którymi występują okresy uspokojenia i „wyciszenia psychicznego”: faza dobrego samopoczucia i euforii z wielomównością, faza nadwrażliwości zmysłowej, zwłaszcza słuchu i wzroku z zaburzeniami poczucia czasu i przestrzeni, niekiedy napadami ostrego lęku, faza ekstatyczna, faza snu i przebudzenia. Powyższe fazy nie zawsze ujawniają się w pełni.

15 Po czym można poznać, że ktoś pali marihuanę bądź haszysz?
Pytanie 2 Po czym można poznać, że ktoś pali marihuanę bądź haszysz?

16 ZEWNĘTRZNE OZNAKI UŻYWANIA
słodkawa woń oddechu, włosów i ubrania gadatliwość i wesołkowatość, stany euforyczne przekrwione oczy kaszel zwiększone łaknienie, apetyt na słodycze ogólne podniecenie i nadczynność psychoruchowa zaburzenia koordynacji ruchowej zaburzenia orientacji przestrzennej

17 NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ
zapach palonych liści brązowo-szare nasionka w kieszeniach lub w podszewce bibuła papierosowa zielony tytoń blade palce

18 POZORNIE „POZYTYWNE” EFEKTY DZIAŁANIA
obniżenie się progu percepcji (szczególnie słuchowej) – wzrost wrażliwości zmysłów odprężenie i poczucie spokoju zmiana poczucia mijającego czasu: jest on określany jako rozciągnięty i mijający wolniej zwiększenie odczucia przyjemności seksualnych optymizm i podniesiona samoocena poczucie absurdu

19 NEGATYWNE EFEKTY DZIAŁANIA
skłonność do ulegania sugestiom zagubienie nieracjonalne myśli zwiększone napięcie i niepokój pogorszenie pamięci przyśpieszone tętno zawroty głowy apatia lęki i urojenia niemożność skupienia uwagi na wielu rzeczach jednocześnie

20 Czy palenie marihuany lub haszyszu jest bezpieczne?
Pytanie 3 Czy palenie marihuany lub haszyszu jest bezpieczne?

21 SKUTKI PALENIA MARIHUANY I HASZYSZU
CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO: przewlekłe zapalenia oskrzeli w postaci kaszlu, odkrztuszanie plwociny, duszności, nowotwory układu oddechowego.

22 SKUTKI PALENIA MARIHUANY I HASZYSZU
WPŁYW NA UKŁAD ROZRODCZY Chroniczne palenie marihuany zaburza funkcjonowanie męskiego i żeńskiego układu rozrodczego, ograniczając wydzielanie testosteronu, produkcję nasienia oraz ruchliwość i żywotność plemników u mężczyzn, jak również zaburzając cykl owulacyjny u kobiet.

23 SKUTKI PALENIA MARIHUANY I HASZYSZU
GORSZA PAMIĘĆ Najnowsze badania w ośrodku Narconon Kalifornii wykazały, że osoby palące marihuanę mają znaczne problemy z pamięcią. Mianowicie osoby te często zapominają jak nazywają się rzeczy codziennego użytku. Ludzie zażywający ta używkę często zapominają o spotkaniach i ważnych datach.

24 SKUTKI PALENIA MARIHUANY I HASZYSZU
PROBLEMY Z KONCENTRACJĄ Marihuana działa na te partie mózgu które są odpowiedzialne za naszą koncentrację. Osoby palące marihuanę mają dużo gorsze wyniki w nauce.

25 SKUTKI PALENIA MARIHUANY I HASZYSZU
ZMĘCZENIE I ZABURZENIA SNU Przy większych dawkach pojawia się działanie pobudzające, a sen staje się płytki i dający mniej wypoczynku. Najczęściej jednak po ustaniu działania THC występuje zmęczenie i senność.

26 SKUTKI PALENIA MARIHUANY I HASZYSZU
U NIEKTÓRYCH OSÓB MOŻE DOJŚĆ DO INDUKCJI SCHORZEŃ PSYCHIATRYCZNYCH!!!

27 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Opracowała Anna Samociuk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google