Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tadeusz Kościuszko w życiu i historii mojej szkoły.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tadeusz Kościuszko w życiu i historii mojej szkoły."— Zapis prezentacji:

1 Tadeusz Kościuszko w życiu i historii mojej szkoły.
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie Tadeusz Kościuszko w życiu i historii mojej szkoły.

2 Tadeusz Kościuszko w naszych oczach.
Czuwasz nad tą szkołą już prawie od wieku. Czym zasłużyłeś sobie na to ,czcigodny człowieku. Tak waleczność i męstwo twoje wychwalili. Że stałeś się patronem tych tu szkolnych granic. Walczyłeś na tej ziemi o wolność kosami. Dziś się opiekujesz z ,,Jedynki'' żakami. Zostałeś Naczelnikiem Niedźwiedziego Grodu. By nikt nie zaznał ni wojen, ni głodu. Przychodząc w te mury rodzice na uszko, mówią swym dzieciom: to patron, Kościuszko. I według troszkę młodszych kosynierów..

3 Nasza 99 letnia historia i Kroniki Szkolne od 1915 roku.

4 Nasza 99 letnia historia z Kronik Szkolnych od 1915 r.
1915 r. pierwszy kierownik szkoły- Pani Skawińska, ...,,wielka liczebność wojsk, brak sal"..., pierwsza siedziba na ul. Brzeskiej 16 IX 1916 roku ...,,odbywa się nauka"..., inauguracja roku szkolnego, wkrótce wojsko zajmuje budynek, szkole 3 sale lekcyjne udostępnia ,,szkoła filologiczna". Utworzono 3 klasy pierwsze, 2 drugie i 1 trzecią. Nauczano takich przedmiotów jak: polski, religia, śpiew, gimnastyka, roboty ręczne, czytanie. Ze zbiórek pieniężnych kupowano ubogim dzieciom buciki, pończochy i płaszcze. Wskazuje to na ogromny niedostatek tamtych lat i rolę jaką szkoła pełniła w środowisku lokalnym. 18 I 1917 roku odnotowano pierwszą konferencję klasyfikacyjną- odpowiednik dzisiejszej rady pedagogicznej 14 VI  1917 roku wycieczka całej szkoły na Łysą Górę i do lasku w Kumowej Dolinie 17 VI 1917 roku wiec rodzicielski (odpowiednik zebrania), w którym uczestniczyło 48 rodziców 1917/ 1918 ,,rok zawieruchy wojennej”, szkoła jest już czteroklasowa, mieści się przy ul. Lubelskiej 65 i ul. Brzeskiej 22, jest szkołą męską 1 IX 1917 roku szkołę ...,,  z pod nadzoru władz okupacyjnych oddano rządowi polskiemu tj. Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświaty", zaczęto nauczać historii, geografii, rysunków. Na świadectwie pojawiają się: sprawowanie (chwalebne, zadowalające, odpowiednie, mniej odpowiednie, nieodpowiednie), pilność (wytrwała, zadowalająca, dostateczna, niejednostajna, mała), porządek (bardzo staranny, staranny, mniej staranny, niestaranny, niedbały), postęp (bardzo dobry, dobry, dostateczny, mierny-niedostateczny) 14 i 15 X 1917 roku pierwsze uroczyste obchody patrona szkoły- Tadeusza Kościuszki 16 X 1917 roku pierwsza biblioteka, której księgozbiór liczył ...,,sto kilka książek"... 1918/1919 szkoła mieści się na ul. Pocztowej 41, pojawiają się nowe przedmioty- czytanie i pisanie, kaligrafia, rysunki 1920/1921 nauka trwa do 9 IX, ...szkoła obsadzona wojskiem w obawie przed atakiem Bolszewików"..., z treści zapisów przebija się wielki niepokój o dalsze losy ojczyzny. Szkoła jest VI-klasowa, ma 9 oddziałów i 382 uczniów. 1921/1939 brak kroniki szkolnej 1930 rok. Na podstawie dalszych zapisów próbowano odtworzyć losy szkoły. W tygodniku ,,Zwierciadło" pojawia się informacja o przekazaniu budynku 7 XII 1930 roku przy ul. I Pułku Szwoleżerów ( obecna Szkoła Podstawowa Nr 5), w 10-tą rocznicę odzyskania niepodległość szkole powszechnej Nr 1.Początkowo zajęcia odbywały się tylko na parterze, pozostałe dwie kondygnacje nie miały okien

5 Nasza 99 letnia historia z Kronik Szkolnych od 1915 r.

6 Historia naszej wędrującej szkoły.
od 1974 Wołyńska 1 I Pułku Szwoleżerów Lubelska 70 I Pułku Szwoleżerów Pocztowa 41 Lubelska 65 i Brzeska 22 1915- Brzeska

7 Sztandar szkoły.

8 Pieśń szkolna. słowa Czesław Twardzik       Patrz Kościuszko coś blask chwały    swej ojczyzny w świecie szerzył        tak i my Twe ideały                    bo my Twoi kosynierzy                        refren:                                               Kośmy piątki, kośmy brawa                                            w szkole, w sporcie z lewa, z prawa.                                           Dziś pochwały zbieraj bracie,                                       jutro laury przy warsztacie Ducha twego przewodniku       wzór niesiemy jak busolę,         Byś był z nami Naczelniku        w nowej Polski, nowej szkole                  refren:        Tyś Patronie swe sztandary      z białym orłem wiódł, a dzisiaj my wchodzimy pełni wiary      w dumny gród białego misia        refren: Niech nam wiedzy dziś boginka        mózg i mięśnie w szrankach mierzy, by wiedziano, że jedynka             to jest chełmski kwiat młodzieży.  refren: Zapis nutowy pieśni szkolnej jest utrwalony przed salą patrona.

9 Tablica Tadeusza Kościuszki.
W hollu naszej szkole wita nas codziennie Tadeusz Kościuszko. Tablica pamiątkowa została ufundowana przez społeczność szkolną w 2006 r. podczas 90 rocznicy powstania szkoły. Wszystkich absolwentów naszej szkoły dzięki żmudnej pracy udało się przywrócić pamięci na naszej szkolnej stronie www, w dziale absolwenci.

10 Śladami Tadeusza Kościuszki.
Uroczyste odsłonięcie pomnika naszego patrona odbyło się 8 czerwca r. Odwiedzamy miejsca, gdzie przebywał w młodości.

11 Sala patrona. Nasz patron jest dla nas naprawdę ważny i dlatego postanowiliśmy poświęcić na ten cel salę, w której są przechowywane pamiątki o Tadeuszu Kościuszce, kroniki szkolne, Jego portret, sztandary (obecnie mamy trzeci sztandar).

12 ,,Orlik” W 2011 roku przy naszej szkole ukończono budowę ,,Orlika”, który służy nam nie tylko do ćwiczenia siły i wytrwałości, które cechują Tadeusza Kościuszkę, lecz także do organizowania imprez np. Dni Patrona. Dla najmłodszych mamy plac zabaw. Koordynacja ruchowa dla kosyniera jest bardzo ważna.

13 Gra multimedialno-terenowa ,,Wygraj z Tadeuszem”.
Po akademii bawimy się na Orliku, podzieleni na drużyny kosynierów, prowadzeni przez generałów z okresu powstania-śpiewamy pieśni kościuszkowskie, rozwiązujemy zagadki. Bieg kosyniera do swojego dowódcy z flagą-wyrabia w nas sprawność w działaniu, odpowiedzialność, umiejętność wykonania zadania w grupie i prawdziwy patriotyzm. I to wszystko z prawdziwą zupą wojskową serwowaną przez naszych żołnierzy z miejscowego garnizonu.

14 Konkurs ,,Tadeusz Kościuszko nasz patron”.
W 2012 roku nasza szkoła zorganizowała pierwszy konkurs ,, Tadeusz Kościuszko nasz patron’’ Pomysł ten okazał się bardzo dobry, ponieważ wzięło w nim udział ponad 30 szkół. Patronatem otoczył naszą szkołę Garnizon Miasta Chełm. To nasi nowi ,,Kosynierzy”

15 Co roku organizujemy Dzień Patrona
Rozpoczynamy mszą świętą w naszej parafii, gdzie T. Kościuszko gościł w czasie powstania.

16 Uroczyste otwarcie akademii.

17 Przedstawienie.

18 Krakowiak, polonez, mazur…

19 Krakowiak, polonez, mazur -tańczą kolejne pokolenia naszych uczniów.

20 Nasza szkoła dba o sprawność swoich uczniów.
Lekcja z mistrzem olimpijskim w zapasach Dariuszem Jabłońskim. Jesteśmy też przyjaźni i tolerancyjni, tak jak nasz patron.

21 Prezentację przygotowała Julia Czyżyk.
Źródła: Kroniki szkolne z lat ,,Pieśń szkolna” Czesław Twardzik Szkolna strona Strona Wydawnictwo ,,90-lat Szkoły Podstawowej Nr 1 w Chełmie” Zdjęcia własne Wiersz i rysunek patrona mojej ulubionej koleżanki ,,Pieśń szkolna”-muzyka Małgorzata Stasiuk


Pobierz ppt "Tadeusz Kościuszko w życiu i historii mojej szkoły."

Podobne prezentacje


Reklamy Google