Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYNALAZEK KTÓRY ODMIENIŁ ŻYCIE MASZYNA PAROWA. SŁOWA WSTĘPNE Maszyna parowa to parowy silnik tłokowy. Czasem do maszyn parowych zalicza się pompy parowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYNALAZEK KTÓRY ODMIENIŁ ŻYCIE MASZYNA PAROWA. SŁOWA WSTĘPNE Maszyna parowa to parowy silnik tłokowy. Czasem do maszyn parowych zalicza się pompy parowe."— Zapis prezentacji:

1 WYNALAZEK KTÓRY ODMIENIŁ ŻYCIE MASZYNA PAROWA

2 SŁOWA WSTĘPNE Maszyna parowa to parowy silnik tłokowy. Czasem do maszyn parowych zalicza się pompy parowe powstałe przed silnikiem tłokowym. Za wynalazcę maszyny parowej uważa się Jamesa Watta, który w 1763 roku udoskonalił atmosferyczny silnik parowy zbudowany wcześniej przez Thomasa Newcomena.

3 DZIAŁANIE Spalając pod napełnionym kotłem drewno bądź węgiel, doprowadzano wodę do wrzenia. Wytworzona w ten sposób para była doprowadzana przez układ rozrządu do cylindra. Tłok wprawiany był w ruch poprzez naprzemienne wpuszczanie będącej pod wysokim ciśnieniem pary do przedniej i tylnej części cylindra (rozdzielonych tłokiem). Następnie za pośrednictwem korbowodu przenoszono wytworzoną energię na wał korbowy i koło zamachowe. W celu stabilizacji obrotów w maszynach parowych używany był regulator odśrodkowy.

4 BUDOWA MASZYNY 1.tłok 2.tłoczysko 3.krzyżulec 4.Korbowód 5.wykorbienie wału korbowego 6.wał korbowy 7.koło zamachowe 8.suwak (mechanika) 9.regulator odśrodkowy

5 SPRAWNOŚĆ MASZYNY Maszyny parowe w klasycznym ujęciu są od dawna nieprodukowane. Wiąże się to z szeregiem ich nieusuwalnych wad, takich jak: niska sprawność konwersji energii cieplnej w pracę mechaniczną, duża masa własna, niskie obroty pracy, konieczność użycia dodatkowego urządzenia (kocioł parowy) do wytwarzania pary.

6 CIEKAWOSTKI Jedna maszyna parowa mogła napędzać sto warsztatów tkackich. W ten sposób przemysł tkacki rozwinął się w Anglii. Ponieważ do tak dużej liczby maszyn trzeba było dużej ilości drewna, w Anglii zostało wykarczowanych 80% lasów. Następnie zaczęto palić węglem – i tak rozwinął się przemysł górniczy w Wielkiej Brytanii.

7 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ ŹRÓDŁO: WIKIPEDIA ENCYKLOPEDIA Przygotował Filip Wolski


Pobierz ppt "WYNALAZEK KTÓRY ODMIENIŁ ŻYCIE MASZYNA PAROWA. SŁOWA WSTĘPNE Maszyna parowa to parowy silnik tłokowy. Czasem do maszyn parowych zalicza się pompy parowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google