Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasze miejsce w kosmosie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasze miejsce w kosmosie"— Zapis prezentacji:

1 Nasze miejsce w kosmosie
Gdzie znajduje się nasze miejsce w kosmosie? ROZPOCZNIJ AUTORZY: KACPER KOMOROWSKI, ALICJA PISULA, ARTUR SWATEK

2 Moje miejsce w kosmosie
Galaktyka; rodzaje galaktyk w kosmosie; Droga mleczna wśród galaktyk

3 Podział galaktyk według Hubble’a
spiralna soczewkowata eliptyczna nieregularna bez poprzeczki z poprzeczką RODZAJE Galaktyka to układ gwiazd i materii międzygwiazdowej i jest największym związanym grawitacyjnie systemem gwiazd występującym we Wszechświecie.

4 Galaktyka spiralna Galaktyki spiralne to galaktyki które składają się z jądra i z ramion. Na ogół mamy do czynienia z dwoma ramionami, rzadziej z jednym czy z trzema. Wszystkie ramiona leżą w jednej płaszczyźnie, którą nazywamy dyskiem galaktycznym. Istnieją dwie rodziny galaktyk spiralnych: galaktyki spiralne zwykłe (oznaczenie S) i galaktyki spiralne z poprzeczką (oznaczenie Sb), w której występują ledwo widoczne jądro. Poprzeczka jest to swego rodzaju wydłużona struktura przechodząca przez jądro galaktyki i leżąca w tej samej płaszczyźnie co dysk galaktyczny.

5 Galaktyka soczewkowata
Jest to typ pośredni między eliptycznymi a spiralnymi (oznaczenie S0) Jądro jest podobne do silnie spłaszczonej galaktyki eliptycznej, natomiast wokół znajduje się dysk ale bez żadnych śladów struktury spiralnej.

6 Galaktyka eliptyczna Są to galaktyki o symetrii kulistej lub elipsoidalnej (oznacza się je literą E i podaje stopień spłaszczenia od 1 do 7). Jasność powierzchniowa galaktyki eliptycznej jest największa w środku i zmniejsza się stopniowo na zewnątrz. W galaktykach tych nie występuje w zauważalnych ilościach pył i gaz. Rozmiary i masy galaktyki mieszczą się w bardzo szerokich granicach: od 0,1 miliarda mas Słońca do miliardów mas Słońca. Największymi galaktykami eliptycznymi są gigantyczne galaktyki cD o masie miliardów mas Słońca. Występują najczęściej one w centralnych obszarach bogatych gromad galaktyk.

7 Galaktyka nieregularna
Są to galaktyki o osobliwym wyglądzie, nie wykazujące symetrii charakterystycznych dla galaktyk eliptycznych i spiralnych. Dzielimy je na dwa typy: Irr I oraz Irr II. Galaktyki Irr I zaliczamy obecnie do skrajnych odmian galaktyk spiralnych, gdyż mają z nimi wiele cech wspólnych: wirują wokół własnych osi, wykazują silne spłaszczenie i ślady struktury spiralnej. Odróżnia je natomiast to, że nie ma w nich jądra i ramion.

8 Droga Mleczna – nasza galaktyka
Nasza galaktyka jest najprawdopodobniej galaktyką spiralną z poprzeczką zawierająca ponad 100 mld gwiazd. Jądro zawiera około 75% masy całej Galaktyki a w środku znajduje się najprawdopodobniej masywna czarna dziura. Kształt i budowę Drogi Mlecznej znamy gorzej niż sąsiednich galaktyk bowiem większość obiektów przesłania materia galaktyczna i nie możemy ich bezpośrednio zobaczyć.

9 NASZE MIEJSCE W UKŁADZIE SŁONECZNYM

10 JAK POWSTAŁA ZIEMIA? Jednen ze znanych poglądów obrazuje powstanie wszechświata wskutek potężnej eksplozji (tzw. Wielki Wybuch), który miał miejsce przed około miliardami lat. Materia powstała w ułamku sekundy, rozpraszając się we wszystkich możliwych kierunkach z niewyobrażalnie wielką prędkością. Kiedy Wszechświat rozszerzał, wyrzucona w przestrzeń materia, która była pierwotnie rozgrzana do niezmiernie wysokich temperatur, zaczęła stygnąć. Podczas jej schładzania powstały cząstki elementarne, które łączyły się tworząc protony i neutrony. Dokonywała się także synteza atomów wodoru i helu. Współczesny Wszechświat składa się m.in. z tych gazów (wodór oraz hel). Wszechświat pewnego dnia ma zwolnić bieg roszerzania oraz znieruchomieć, po czym zaczynając się kurczyć.

11 UKŁAD SŁONECZNY ZAMKNIJ
Pierwotnie układ Słoneczny był obłokiem pyłu i gazu. Pogląd mówi, że wybuch supernowej w naszej Galaktyce wywołał potężną falę ciśnienia, która przemknęła przez tą chmurę. Drobna jej część została tak sprężona, że apadła się pod wpływem jej własnej grawitacji oraz wciągając gaz z otoczenia i ogrzewając się do wysokich temperatur. To dało początek nowym reakcją jądrowym w jej wnętrzu. Wokół nowo narodzonej gwiazdy jaką jest współcześnie Słońce, wirował olbrzymi dysk gazów i pyłów. POKAŻ OBRAZEK

12 SŁOŃCE - INFORMACJE ZAMKNIJ POCHODZENIE NAZWY:
NAZWA NASZEJ GWIAZDY POCHODZI OD PRASŁOWIAŃSKIEGO SŁOWA „SEŁNO” ŚREDNICA: 1392 TYSIĄCE KILOMETRÓW MASA: x MASA ZIEMI TEMPERATURA NA POWIERZCHNI: 5500 ˚C TEMPERATURA JĄDRA: ˚C CZAS OBROTU: 25 ZIEMSKICH DÓB NA RÓWNIKU Najważniejszym obiektem na naszym niebie jest Słońce. Jego energia kształtuje klimat Ziemi i podtrzymuje na niej życie. Słońce jest jednak tylko gwiazdą, taką jak miliardy innych w naszej Galaktyce. Słońce jest ogromną kulą gorącego gazu, głównie wodoru oraz helu. W jego jądrze, w wysokich temperaturach i pod wysokim ciśnieniem wodór zamienia się w hel. Ta reakcja jądrowa uwalnia energię, która powoli wędruje ku powierzchni i powoduje, że Słońce świeci. Ciepło i światło sprawiają, że patrzenie na Słońce jest niebezpieczne. Do badania słonecznej powierzchni, zwanej fotosferą, astronomowie używają teleskopów wyposażonych w filtry. Widzą przez nie, że fotosfera jest ziarnista. Takie ziarna to w rzeczywistości porcje gazu wznoszącego się z głębszych warstw Słońca. Ciemne obszary w fotosferze, znane jako plamy słoneczne, pojawiają się i znikają, Ogromne „pętle” z gazu, nazywane protuberancjami, wznoszą się nad powierzchnią. Czasami obserwuje się tak zwane rozbłyski słoneczne, jedne z najpotężniejszych wybuchów w naturze. Słońce będzie jeszcze żyło około 6 miliardów lat. W końcu naszej gwieździe wyczerpie się wodór, który mogłaby zmieniać w hel. Wyedy najpierw napęcznieje, stając się czerwonym olbrzymem, a potem zrzuci zewnętrzne warstwy , pozostawiając po nich maleńką gorącą gwiazdę nazywaną białym karłem. POKAŻ OBRAZEK

13 ZIEMIA - INFORMACJE ZAMKNIJ POCHODZENIE NAZWY:
ZIEMIA TO JEDNO Z PRASŁÓW SŁOWIAŃSKICH ODLEGŁOŚĆ OD SŁOŃCA: 150 MILIONÓW KILOMETRÓW ŚREDNICA: KILOMETRÓW MASA: 1 MASA ZIEMI = 5,98 x 1024 ATMOSFERA: ˚C KSIĘŻYCE: 1: KSIĘŻYC DŁUGOŚĆ DOBY: CZAS OBROTU (DOBA GWIAZDOWA): 23 GODZINY 56 MINUT, DOBA SŁONECZNA: 24 GODZINY DŁUGOŚĆ ROKU: 365 I ĆWIERĆ DNIA Trzecia od Słońca planeta, Ziemia, jest największą z małych planet skalistych. Oglądana z kosmosu wygląda jak Błękitna Planeta, dzięki łagodnej, niebieskiej mgiełce swej atmosfery i ciemnemu błętkitowi oceanów, które zajmują 71 procent jej powierzchni. Ziemia jest jedyną planetą, na powierzchni której występuje woda w trzech postaciach – stałe, gazowej i ciekłej – i jak się wydaje, jest jedyną planetą, na której istnieje życie. Oceany pomagają łagodzić skrajności ciepła i zimna, absorbując energię słoneczną w gorących obszarach wokół równika i przenosząc ją w zimniejsze rejony, ku biegunom. Te różnice temperatur decydują o pogodzie i klimacie. Kiedy Ziemia powstawała, była na tyle gorąca, że jej skały uległy stopieniu. Żelazo i nikiel spłynęły ku środkowi, tworząc jądro, a lżejsze materiały wypłynęły i rozdzieliły się, tworząc warstwę pośrednią – płaszcz – oraz zewnętrzną – skorupę. Jądro zewnętrzne pozostaje roztopione, ale skorupa ostygła i stała się sztywna. Rozłamała się jednak na kawałki nazywane płytami. Cienkie płyty leżą pod oceanami, natomiast grube niosą na sobie kontynenty. Ciepło z jądra wywołuje w skałach płaszcza wolno unoszące materię prądy, które dociskają płyty i odciągają je od siebie. Proces ten, nazywany tektoniką płyt, powoduje przemieszczanie kontynentów. POKAŻ OBRAZEK

14 Nasze miejsce na planecie Ziemi.

15 Połaniec w Swiętokrzyskim
Miasto i Gmina Połaniec (położenie geograficzne: 21°17' E °26' N na SE od Kielc, tel. kierunkowy: (+48)(0)(prefiks)(15)), leży w Małopolsce. Od wschodu jej granice stanowi rzeka Wisła, zaś od północy i zachodu kompleks Lasów Golejowskich. Gmina znajduje sie we wschodniej części Niecki Połanieckiej będącej częścią Kotliny Sandomierskiej. Tutejszy krajobraz ukształtowal lodowiec. Pofałdowany teren rozcinają doliny Wisły, Czarnej, Wschodniej i Kanału - Strumienia. Niecka Połaniecka opada 30-metrowym stopniem w kierunku wschodnim. W okolicy Połańca i Winnicy Wisła tworzy malowniczy przełom. Administracyjnie gmina położona jest w powiecie staszowskim, w województwie swiętokrzyskim.

16 Swiętokrzyskie w Polsce
Województwo świętokrzyskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 r. W przybliżeniu obejmuje większą część obszaru dawnego województwa kieleckiego, część tarnobrzeskiego (powiaty opatowski, sandomierski i staszowski) oraz skrawki radomskiego, piotrkowskiego i częstochowskiego. Położone jest w centralnej części kraju.

17 Polska W Europie Polska od zachodu graniczy z Niemcam, od południa z Czecham i Słowacją, od wschodu z Ukrainą i Białorusią, od północnego wschodu z Litwą oraz od północy z Rosją poprzez jednostkę administracyjną o nazwie obwód kalingracki. Ponadto większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Polska wyłączną strefą ekonomiczną na Bałtyku graniczy ze strefami Danii i Szwecjii.

18 Polska Na Swiecie Polska leży na granicy trzech dużych jednostek geologicznych Europy. Są to – prekambryjska platforma wschodnioeuropejska, strefa fałdowań paleozoicznych (platforma paleozoiczna) i strefa fałdowań alpejskich.

19 Aktualności ze swiata Astronomi

20 Jowisz zamiatający planetoidy – wizja artystyczna
Pas planetoid jest bardziej zróżnicowany, niż wcześniej myśleliśmy "Odkryliśmy, że olbrzymie planety wstrząsnęły planetoidami niczym małymi płatkami śniegu w szklanej kuli" – powiedziała Francesca DeMeo z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge, Massachusetts. Miliony planetoid okrąża Słońce pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza w głównym pasie. Tradycyjnie uważano je za kawałki nieuformowanej planety, wykruszonej poprzez wpływ potężnej grawitacji Jowisza. Skład pasa planetoid wydawał się niejednolity, od suchych do bardziej wilgotnych warstw, z powodu spadku temperatury przy oddalaniu się od Słońca.

21 Rzeka wodoru przemierzająca przestrzeń kosmiczną
D. J. Pisano z Uniwersytetu w Zachodniej Wirginii odkrył coś, co może być "rzeką wodoru" przepływającą przez przestrzeń kosmiczną. Podobne obiekty nigdy wcześniej nie były zaobserwowane. Galaktyka NGC 6946 jest oddalona od Ziemi o 22 miliony lat świetlnych i znajduje się na granicy gwiazdozbiorów Łabędzia i Cefeusza. Galaktyki spiralne, jak np. Droga Mleczna, zazwyczaj utrzymują spokojne, ale stałe tempo formowania się gwiazd. Inne, jak NGC 6946, są zdecydowanie bardziej aktywne. Powstaje pytanie, co dostarcza paliwa dla długotrwałego formowania gwiazd w tej i podobnych galaktykach spiralnych. "Wiedzieliśmy, że paliwo dla formujących się gwiazd musiało się skądś brać. Jak dotąd zaobserwowaliśmy jedynie ok. 10% tego, co jest potrzebne do wyjaśnienia zjawisk zachodzących w galaktykach" – mówi Pisano. – "Najpopularniejsza teoria jest taka, że rzeki wodoru – nazywane zimnymi pływami – mogą transportować wodór przez przestrzeń międzygalaktyczną, zaopatrując proces formowania się gwiazd w paliwo". Teleskop Green Bank wykrył jedynie nitkowatą strukturę, która powstałaby w zimnym pływie, choć jest inne prawdopodobne wytłumaczenie tego zjawiska. Możliwe, że kiedyś w przeszłości galaktyka zbliżyła się i przesunęła względem swoich sąsiadów, zostawiając wstęgę neutralnego wodoru jednoatomowego na swojej drodze. Gdyby jednak tak rzeczywiście było, w tej wstędze znaleziono by niewielką, lecz wykrywalną liczbę gwiazd. Dalsze badania pomogą potwierdzić lub obalić te teorie oraz wyjaśnić, jaką rolę zimne pływy grają w ewolucji galaktyk.

22 Naukowcy odkrywają tajemnice atmosfer superziem
Zespół badaczy z Wydziału Astronomii i Astrofizyki Uniwersytetu w Chicago przedstawił nowe wyniki badań nad atmosferą pozasłonecznej planety skalistej większej od Ziemi, znanej jako GJ1214b Planeta została odkryta w 2009 roku w ramach Projektu MEarth, który monitoruje czerwonych karłów w celu wykrycia przemieszczenia na ich tarczach planet podobnych do Ziemi. Poprzednie prace nad poznaniem GJ1214b dostarczały dwóch możliwości budowy atmosfery. Mogą ją tworzyć głównie lekkie pierwiastki – azot, tlen, lekkie związki węgla i wodoru np. metan. Taka atmosfera byłaby najprawdopodobniej przezroczysta – podobnie jak Ziemia w bezchmurny dzień. Druga możliwość jest taka, że na dużych wysokościach obecne są chmury, które uniemożliwiają obserwacje tego, co znajduje się poniżej. Cóż, jak widać egzoplanety podobne do Ziemi skrywają przed nami jeszcze wiele tajemnic. Duże nadzieje w zgłębianiu wiedzy o tych planetach wiąże się z następcą teleskopu Hubble'a – Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba. Naukowcy odkrywają tajemnice atmosfer superziem

23 Polska też nie śpi! Najważniejszy budzik we Wszechświecie niedawno wybrzmiał i sonda Rosetta jest już w pełnej gotowości na spotkanie z kometą 67P/Czuriumow- Gierasimienko (patrz: Rosetta już nie śpi! Co dalej?). W ramach misji Europejskiej Agencji Kosmicznej planowane jest pierwsze w historii lądowanie na jądrze komety. W 2005 roku sonda Deep Impact wystrzeliła w kierunku komety Tempel 1 impaktor, który miał kontakt z jądrem, jednak było to zderzenie, nie lądowanie W misji Rosetta lądownik Philae zostanie zakotwiczony przed dwa harpuny do powierzchni jądra komety i zacznie ją badać. Tylko co ma do tego wszystkiego Polska? Warszawskie Centrum Badań Kosmicznych (CBK) specjalizuje się w instrumentach geologicznych, które są w stanie pracować w warunkach mikrograwitacji. Z pomysłowych rozwiązań polskich inżynierów korzysta wiele agencji kosmicznych w różnych misjach. Lądownik Philae jest wyposażony w penetrator kosmiczny MUPUS (MUlti-PUrpose Sensors for Surface and Sub-Surface Science), który jest kluczowym elementem badania właściwości mechanicznych jądra komety. To niepozorne urządzenie, które waży mniej niż 2 kg, działa pod napięciem 1,5 V i ma moc dobrej latarki (2W) musi jednocześnie wbić się w prawdopodobnie kruche, lodowe podłoże i zminimalizować siłę reakcji. W warunkach grawitacji cztery rzędy wielkości mniejszej niż ziemska, każde przeniesienie momentu siły na lądownik może spowodować jego wywrócenie. Inżynierowie zastosowali prostą zasadę trzech mas: penetratora, młotka i przeciw-masy. Przeciw-masa jest połączona z pozostałymi przez małe sprężynki.

24 DZIEKUJEMY ZA OGLĄDANIE !!! 
AUTORZY: KACPER KOMOROWSKI, ALICJA PISULA, ARTUR SWATEK


Pobierz ppt "Nasze miejsce w kosmosie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google