Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Podstawowa nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu"— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Podstawowa nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu
Krótka historia naszej szkoły

2 Z materiałów archiwalnych wynika, że nasza szkoła rozpoczęła
swoją działalność 1 listopada 1917 roku, jako dwuklasowa szkoła mieszana. Nauka odbywała się w dwóch izbach w mieszkaniu pana Gruszeckiego, przy ulicy Lubelskiej. 90 lecie szkoły

3 Od września 1924 roku była już trzyklasową, a od września 1926 roku do szkoły przyłączono 2 – klasową szkołę w Janowicach Dużych. W Kronikach czytamy „w jednej sali uczyło się 66 dzieci”. Od września 1927 roku została przekształcona w 5- klasową szkołę mieszaną.

4 nowa szkoła – drewniana.
Rok 1932 przyniósł wielkie zmiany – nareszcie została wybudowana nowa szkoła – drewniana. Szkoła miała specyficzny klimat – otoczona była polami rolników, sadami, nie było brukowanej drogi. Uczniowie do szkoły chodzili na skróty przez działki i pola. Znajdowało się w niej 8 sal lekcyjnych, w tym jedna sala przeznaczona na zajęcia sportowe i uroczystości szkolne. W pozostałych pomieszczeniach była kancelaria, pokój nauczycielski, mieszkanie dla woźnego.

5 Zdjęcie zrobione na tle starej drewnianej szkoły
Klasa VII a rok szkolny 1951/52

6 Na tych zdjęciach być może odnajdziecie swoje babcie…?

7 lub dziadków….

8 Na ówczesne czasy budynek nowoczesny – jednakże po pewnym czasie okazał się za mały. Przybyło uczniów i warunki pogarszały się. W roku szkolnym 1934/35 liczba uczniów wzrosła do I znów po kilku latach rozpoczęto starania o budowę nowej szkoły.

9 Pan Józef Topornicki, ówczesny kierownik szkoły, włożył wiele energii, determinacji i udało się uzyskać pozwolenie na budowę nowej, nowoczesnej murowanej dwupiętrowej szkoły. Kamień węgielny pod budowę został położony 14 czerwca 1958 roku, czyli 56 lat temu.

10 Otwarcie nowej szkoły było wielkim przeżyciem dla uczącej się młodzieży, nauczycieli, rodziców. Przeprowadzono się ze starych, ciasnych, często prowizorycznych pomieszczeń – do przestronnych sal lekcyjnych, wyłożonych jasnym parkietem, do bogato wyposażonych w nowoczesny sprzęt i pomoce naukowe gabinetów i pracowni z wymarzoną salą gimnastyczną. Nowy rok szkolny przywitało 878 uczniów.

11

12 To już w nowej szkole – rok szkolny 1957/58

13 Budynek starej szkoły częściowo służył jeszcze uczniom i nauczycielom, następnie przekazany został na potrzeby przedszkola.

14 W grudniu 1981 roku oddano do użytku nowe skrzydło budynku szkolnego tak zwaną „nową szkołę”, co miało szczególne znaczenie z uwagi na stale rosnącą liczbę uczniów.

15 Po kilku latach starań i budowy w 1993 roku nastąpiło uroczyste otwarcie hali sportowej. Od roku szkolnego 1999/2000 nowe skrzydło budynku zajmuje Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II.

16

17 Nasza szkoła od trzydziestu czterech lat nosi imię Elizy Orzeszkowej – uroczystość nadania imienia odbyła się 7 czerwca 1980 roku

18 „Jedna z głównych cech mego dzieciństwa: obok miłości ojczyzny, miłość i ciekawość książek."
(E. Orzeszkowa)

19

20

21

22 Dom Elizy Orzeszkowej w Grodnie – obecnie biblioteka i muzeum

23 Miejsce pracy pisarki

24


Pobierz ppt "Szkoła Podstawowa nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google