Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BOCIAN BIAŁY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BOCIAN BIAŁY."— Zapis prezentacji:

1 BOCIAN BIAŁY

2 CHARAKTERYSTYKA Bocian biały jest dużym ptakiem. Ma długość cm i wysokość cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi cm, a jego waga 2,3-4,5 kg]. Podobnie jak wszystkie bociany bocian biały ma długie nogi, długą szyję i długi prosty spiczasty dziób. Dymorfizm płciowy nie występuje - obie płcie są identyczne w wyglądzie, z wyjątkiem wielkości - samce są przeciętnie większe od samic. Upierzenie jest głównie białe z czarnymi lotkami i pokrywami skrzydeł; czarny kolor to efekt występowania w tych piórach pigmentu - melaniny; pióra na piersi są długie i kudłate tworząc kryzę, która jest wykorzystywana w niektórych zachowaniach godowych. Tęczówki są ciemnobrązowe lub szare, a skóra wokół oczodołów czarna. Dorosłe ptaki mają jasnoczerwony dziób i czerwone nogi, których kolor pochodzi z karotenoidów w diecie. Bocian biały jest ptakiem stadnym, stada tysięcy osobników notowane były na szlakach wędrówek i na zimowiskach w Afryce.

3

4 GDZIE MOŻNA SPOTKAĆ BOCIANA W GMINIE DRWINIA?
Na terenie gminy bociany zjawiają się końcem marca. Wtedy powracają one do swoich gniazd. Przejeżdżając przez Drwinie możemy bez problemu natrafić na spacerującego po łące bociana. Teren wsi jest bogaty w pola, gdzie ptak bez problemu może znaleźć pożywienie. Swoje gniazda bociany lokują głównie na odosobnionych drzewach lub słupach elektrycznych, nie zwracając jednocześnie uwagi na siedliska ludzi znajdujące się w pobliżu. Powoduje to, że bardzo często można na nie natrafić w samym środku wsi. W Drwini jest około 5 gniazd bocianów.

5 BOCIAN NA POLOWANIU

6 POŻYWIENIE Bocian jest ptakiem mięsożernym. Wachlarz jego pożywienia jest szeroki; najchętniej żerują na łąkach w promieniu około 5 km od gniazda oraz w miejscach z niższą roślinnością, gdzie pożywienie jest łatwiej dostępne. Ich dieta jest zróżnicowana w zależności od pory roku, regionu i dostępności pożywienia. Do typowego pożywienia zalicza się: owady ( chrząszcze, koniki polne, świerszcze) dżdżownice gady płazy ( żaba wodna , żaba trawna) małe ssaki ( nornice, krety, ryjówki)

7 ROZMNAŻANIE Gniazdo zakłada na dachu budynku, na wysokich drzewach lub specjalnych platformach. Samica pod koniec kwietnia składa 4-6 "brudnobiałych" jaj, które wysiaduje na zmianę ze swoim partnerem przez okres dni.  Młode bocianki opuszczają gniazdo, kiedy mają 55 do 63 dni.

8 GNIAZDO BOCIANIE Gniazdo duże, koliste z warstwowo ułożonych gałęzi, poprzetykanych skośnie witkami. Wyściółka dość obfita ze słomy, torfu, łajna, niekiedy z dodatkiem papieru lub szmat, zbieranych z pól i ludzkich wysypisk. Średnica zewnętrzna 1,0–1,5 m; wysokość 0,5–1,5 m. Buduje je zarówno samiec, jak i samica. Waży od 60 do 250 kg.

9 KOMUNIKACJA Głównym dźwiękiem wydawanym przez dorosłego bociana jest głośne klekotanie dziobem. Odgłos ten powstaje wskutek szybkiego otwierania i zamykania dzioba, więc powstaje on za każdym razem, gdy ptak zamyka dziób. Stukot jest wzmacniany przez worki gardłowe, które działają jako rezonator. Używane w różnych zachowaniach społecznych, stukotanie dzioba zazwyczaj im dłużej trwa, tym jest coraz głośniejsze i przyjmuje charakterystyczne rytmy w zależności od sytuacji, na przykład wolniej podczas kopulacji i krócej jako odgłos alarmujący. W wielu sytuacjach społecznych z innymi przedstawicielami gatunku, ptaki te w charakterystyczny sposób unoszą i opuszczają głowę - bocian szybko rzuca głowę do tyłu, tak, że jej czubek spoczywa na grzbiecie, a następnie unosi powoli głowę i szyję do przodu, a czynność tę powtarza kilkukrotnie Jest to gest używany na powitanie innego osobnika, po kopulacji oraz w sytuacji zagrożenia

10 BOCIAN W LOCIE

11 W ramach projektu prezentujemy wywiad, który przeprowadziła Kinga z Panią Marią u której na posesji już kilkanaście lat bociany mają swoje gniazdo.

12 - Kiedy bociany po raz pierwszy założyły gniazdo na pani posesji
- Kiedy bociany po raz pierwszy założyły gniazdo na pani posesji? -Dokładnej daty nie pamiętam, ale było to w 1996 roku. Niedaleko mojego domu było już wcześniej jedno gniazdo. Znajdowało się ono na drzewie. Z czasem tym gniazdem zaczęły interesować się dwie pary bocianów. Niestety jedna para musiała odpuścić. Wtedy to upatrzyła sobie miejsce na nowe siedlisko na słupie elektrycznym, który stoi na moim podwórku. Szybko wybudowała gniazdo i jeszcze w tym samym roku samica złożyła tam jaja.

13 -Czy bociany przylatują tu co roku. -Tak
-Czy bociany przylatują tu co roku ? -Tak. Bociany to mądre ptaki, one wyczuwają gdzie jest bezpiecznie. Około 7 lat temu niedaleko mojego domu zawaliło się drzewo razem z gniazdem w którym były młode bociany. Niestety żadne z nich nie przeżyło. Mimo, iż teraz gospodarz wykonał bezpieczną, metalową konstrukcję dokładnie w tym samym miejscu żadne z bocianów nie wróciło tam i do dziś nie odbudowały gniazda.

14 -Czy obecność bocianów jest dla Pani kłopotem
-Czy obecność bocianów jest dla Pani kłopotem? Podejrzewam, że przysparzają dużo problemów. -Tak , rzeczywiście jest trochę problemów. Gniazdo zagospodarowały sobie na słupię, który częścią jest na moim podwórku. Wiosną , gdy tylko bociany przylatują, zakrywamy ogrodzenie folią. W przypadku gdy się starga, kupujemy nową. Niestety ,gdy bociany odlatują trzeba wyczyścić ogrodzenie. Wiadome, że zawsze się trochę ubrudzi.

15 - Nie starała się Pani z rodziną o zlikwidowanie tego gniazda
- Nie starała się Pani z rodziną o zlikwidowanie tego gniazda ? - Były takie sugestie, bo jak wcześniej wspomniałam przysparzają one troszkę kłopotów lecz sugerowaliśmy się powiedzeniem że „bociany przynoszą szczęście” i postanowiliśmy zostawić gniazdo na swoim miejscu.

16 - Bardzo dziękuje, za udzielenie tego wywiadu
- Bardzo dziękuje, za udzielenie tego wywiadu. Mam nadzieję że bardzo mi on pomoże. - Ja również dziękuje. Do zobaczenia.

17

18 Dziękujemy za uwagę ! Prezentacje przygotowały uczennice klasy III gimnazjum.


Pobierz ppt "BOCIAN BIAŁY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google