Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szymon Furier prezentuje:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szymon Furier prezentuje:"— Zapis prezentacji:

1 Szymon Furier prezentuje:
Budowa komputera: Jednostka centralna Monitor Klawiatura Urządzenia peryferyjne

2 Płyta główna Procesor Pamięć RAM i ROM Karty rozszerzeń Obudowa
Jednostka centralna: Płyta główna Procesor Pamięć RAM i ROM Karty rozszerzeń Obudowa

3 Płyta główna Prostokątna płyta (serce hardwarowe komputera) stanowiąca podłoże, na którym umieszcza się procesor, pamięć RAM czy karty rozszerzeń. Oprócz tego na płycie głównej znajdują się takie elementy jak: kontrolery, Chipset, BIOS, gniazda rozszerzeń (AGP, PCI, NMR), gniazda do podłączenia pamięci masowych.

4 Pamięć RAM RAM Pamięć operacyjna (ang. Random Access Memory) – inaczej pamięć o dostępie swobodnym. Przechowuje program i dane do tego programu tylko podczas zasilania komputera. Po wyłączeniu zasilania komputera informacja znika.

5 Procesor Procesor, układ scalony będący podstawową częścią komputera. Wykonuje on elementarne instrukcje programów takie jak np. podstawowe instrukcje matematyczne czy kopiowania danych. Procesory mogą się od siebie znacznie róznić, między innymi architekturą (RISC albo CISC), ilością przetwarzanych jednocześnie bitów albo częstotliwością taktowania. Do najważniejszych producentów procesorów należą Intel, AMD, Via.

6 Karta grafiki Karta dźwiękowa Karta sieciowa Karta telewizyjna
Karty rozszerzeń: Karta grafiki Karta dźwiękowa Karta sieciowa Karta telewizyjna

7 Karta dźwiękowa Karta pozwalająca na odgrywanie oraz nagrywanie na komputerze dźwięku w formie plików dźwiękowych. Karty dźwiękowe umożliwiają także podłączenie do nich komputerowych głośników, wzmacniacza, mikrofonu. Praktycznie wszystkie karty wyposażone są w game port, do którego można także podłączyć urządzenia MIDI. Nowej generacji karty wyposażone są w złącze Fire-wire.

8 Karta sieciowa Karta umożliwiająca przyłączenie komputera do sieci komputerowej. Jest wyposażona w co najmniej jedno gniazdo służące do podłączenia. Karty sieciowe rozróżnia się głównie ze względu na szybkość pracy - 10 lub 100 Mbps (Megabitów na sekundę).

9 Karta telewizyjna Karta dzięki której na ekranie monitora można oglądać program telewizyjny. Niektóre karty tego typu umożliwiają także podłączenie odtwarzacza wideo lub kamery. Coraz częściej karty telewizyjne są wyposażane w telegazetę i tuner radiowy.

10 Napędy dysków optycznych
Napęd CD-ROM umożliwia komputerowi odczytywanie płyt CD, CD-R, CD-RW, CD-DA. Prędkość odczytu danych z CD-ROM-u określa się jako wielokrotność prędkości pierwszego napędu tego typu (oznaczanej jako x1) kB/s. Tak więc napęd CD-ROM x50 powinien odczytywać dane z maksymalną szybkością transferu 7,5 MB/s. Czas dostępu do informacji w typowych napędach CD-ROM wynosi około ms, czyli jest około 10 razy dłuższy niż dla dysków twardych.

11 Napęd DVD Napęd DVD-ROM to urządzenie umożliwiające odczytywanie płyt DVD, a także zwykłych płyt CD. Zasada działania napędu jest taka sama jak napędu CD-ROM, różnica polega na wykorzystaniu innego typu lasera. Dla napędu DVD-ROM przyjęto podstawową prędkość odczytu (x1) na poziomie 1,3 MB/s.

12 Obudowa Obudowa to skrzynia, wewnątrz której zamontowany jest zasilacz oraz podzespoły komputera. Obudowy różnią się od siebie rozmiarami i kształtem (obudowy typu desktop i tower), a w pecetach także architekrurą (obecnie istnieją dwa - AT, ATX).

13 Monitor Urządzenie komputerowe, które wyświetla obrazy przekazywane za pośrednictwem kabla z komputera, docierające doń z karty graficznej. Typowa przekątna ekranu monitora to obecnie 15 cali (38 centymetrów), a już wchodzi standard 17 cali.

14 Klawiatura Osadzony w plastikowej obudowie zestaw klawiszy przypominający nieco wyglądem klasyczną maszynę do pisania. Klawiatura peceta wyposażona jest także standardowo w trzy diody obrazujące stan działania trzech klawiszy specjalnych: Caps Lock, Num Lock i Scroll Lock. Klawiaturę podłącza się do komputera za pomocą kabla (są również klawiatury bezprzewodowe, które komunikują się z jednostką centralną komputera dzięki podczerwieni) i wtyczki DIN lub PS/2.

15 Urządzenia peryferyjne:
Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne Myszy

16 Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne
Drukarka to podłączane do komputera urządzenie, które pobiera z niego dane, by następnie odwzorować (wydrukować) je na kartce papieru odpowiedniego formatu. Drukarki komputerowe dzielimy na uderzeniowe i bezuderzeniowe. Do tych pierwszych zaliczamy drukarki igłowe Do drukarek bezuderzeniowych zalicza się: drukarki atramentowe i laserowe. O jakości drukarki decydują dwa parametry: rozdzielczość drukarki, szybkość wydruku (liczba stron na minutę). Urządzenie wielofunkcyjne) – urządzenie będące najczęściej połączeniem drukarki, skanera i faksu, zazwyczaj współpracujące z komputerem, choć możliwa jest też praca niezależna - jako kopiarka lub faks. Drukarka wchodząca w skład urządzenia jest najczęściej atramentowa, droższe modele wyposażane są w ustrój laserowy. Ze względu na uniwersalność urządzenia takie nazywane są potocznie kombajnami.

17 Myszy Mysz optyczna. W podstawie takiej myszy zainstalowana jest jedna lub więcej dio elektroluminescencyjnych oświetlających powierzchnię pod myszą, soczewka ogniskująca oraz matryca CCD. Mysz tego typu posiada także specjalizowany procesor DSP (zazwyczaj zintegrowany z matrycą) służący do analizowania względnych zmian w położeniu mocno powiększonego obrazu powierzchni. Zaletą tego rozwiązania jest brak mechaniki, która łatwo ulega zanieczyszczeniu i wymaga częstej konserwacji oraz to, że mysz działa na prawie każdej powierzchni i teoretycznie nie wymaga podkładki. Wadą tego typu urządzeń jest jednak wrażliwość na silne światło dzienne, które padając z boku może zakłócać

18 Serdecznie dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji.


Pobierz ppt "Szymon Furier prezentuje:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google