Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Rozrywka z wyższej półki: kabaret i jazz ( )

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Rozrywka z wyższej półki: kabaret i jazz ( )"— Zapis prezentacji:

1 Temat: Rozrywka z wyższej półki: kabaret i jazz (151-152) http://www
„Heaven” wyk. Louis Armstrong i Ella Fitzgerald Ameryka Afroamerykanie Pieśni o pracy Ballady, hymny, psalmy Negro spirituals ragtime blues Gdzie, kto, z czego stworzył Jazz

2 When the saints go marching in
Wyk L Armstrong Standard jazzowy – popularna melodia, którą wciąż na nowo opracowują kolejni jazzmani. Standardem jazzowym jest np. piosenka „When the saints” Jazzband – zespół jazzowy. Jego podstawa to sekcja rytmiczna: perkusja, kontrabas i fortepian. Instrumenty melodyczne to klarnet, trąbka, saksofon, puzon. Często pojawia się gitara basowa i akustyczna, banjo, skrzypce.

3 What a wonderful world http://www.youtube.com/watch?v=22dWeMkCUaY
The colors of a rainbow..... so pretty in the sky Are also on the faces..... of people ..going by I see friends shaking hands..... saying.. how do you do They’re really sayin I love you. I see trees of green... red roses too I see them bloom... for me and you And I think to myself... what a wonderful world. I see skies of blue... clouds of white Bright blessed days... dark sacred nights And I think to myself... what a wonderful world. I hear babies cry I watch them grow They’ll learn much more..... than I’ll never know And I think to myself... what a wonderful world ************************* (od początku)… *** … *** Yes I think to myself what a wonderful world.

4 Piosenka kabaretowa aktorów
Co to jest kabaret? Jaki Twoim zdaniem powinien być dobry kabaret? Kabaret to rodzaj widowiska złożonego z satyrycznych skeczy. Wykonuje je stała, kilkuosobowa grupa. Ważnym elementem kabaretu są piosenki. . Absolutną doskonałością w tej dziedzinie jest …………………………… tworzony przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego z udziałem wybitnych ………… . Kabaret Starszych Panów aktorów

5 Kabaret Starszych Panów Była to seria programów telewizyjnych w latach 50.i 60. Teksty pisał Jeremi Przybora, muzykę – Jerzy Wasowski. Niestety nie wszystkie programy zachowały się, część została skasowana. Obejrzyj fragment Kabaretu Starszych Panów. Czy humor nadal jest zrozumiały? Sporządź notatkę o jednym wybranym kabarecie: Piwnica pod Baranami, kabaret Dudek, Kabaret pod Egidą, kabaret Potem. Jakie znasz współczesne kabarety mające wysoki poziom i dobre poczucie humoru?

6 „Addio pomidory” wyk. Wiesław Michnikowski
 „Piosenka jest dobra na wszystko” wyk. Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora „Addio pomidory” wyk. Wiesław Michnikowski  „Tango kat” wyk. Irena Kwiatkowska „Upiorny twist” wyk. Wiesław Gołas  „O Romeo!” wyk. Kalina Jędrusik Słuchając kolejnych piosenek rozpoznaj instrumenty towarzyszące oraz nawiązania do różnych stylów muzycznych.

7 Piosenka jest dobra na wszystko: Piosenka na drogę za śliską, Piosenka na stopę za niską Piosenka podniesie ci ją. Na taki jakiś nie taki ten byt  Piosenka pomoże na wiele  Na co dzień jak i na niedzielę  Na to żebyś Ty patrzał weselej  Piosenka - canzona, das Lied w powtórce: i słowa, melodia i rytm słuchamy: Po to wiążą słowo z dźwiękiem kompozytor i ten drugi  Żebyś nie był bez piosenki, żebyś nigdy jej nie zgubił  Żebyś w sytuacji trudnej mógł lub mogła westchnąć z wdziękiem:  Życie czasem nie jest cudne, ale przecież mam piosenkę  [powtórka od początku] Piosenka to sposób z refrenkiem Na inną nieładną piosenkę, Na ładną niewinną panienkę. Piosenka, the song, la chanson. mówione: Piosenka to jest klinek na splinek  Na brzydki bliźniego uczynek  Na braczek rzucony na rynek  śpiewane:

8 Co różni jazz od innych gatunków?
Synkopowany rytm - swing Improwizacje Solówki: klarnet, trąbka, fortepian, perkusja, głos Modyfikowanie brzmienia głosu i instrumentów, Jazgotliwe brzmienia

9 Louis Armstrong

10 Miles Davis

11 Ella Fitzgerald „Samba na jednej nucie”
„Samba na jednej nucie”

12 Ewa Bem „Moje serce to jest muzyk”
„Moje serce to jest muzyk”

13 Temat: George Gershwin
Gershwin był kompozytorem łączącym kilka nurtów muzycznych: Początkowo tworzył głównie ………… Następnie komponował większe utwory orkiestrowe: „Amerykanin w Paryżu” „Błękina Rapsodia” [Rhapsody in Blue]  Kołysanka „Summertime” z opery „Porgy and Bess” stała się standardem jazzowym.

14 Wielki rozłam Romantyzm to ostatnia epoka w kulturze przed rozłamem muzyki na popularną i poważną. Od początku XX wieku coraz większa staje się przepaść między tym, czego słucha zwykły człowiek i tym co komponują współcześni kompozytorzy. W filharmoniach gra się głównie utwory z XIX wieku i starsze. Na co dzień słuchamy muzyki rozrywkowej, opartej na starych systemach tonalnych i rytmicznych Jak myślisz – dlaczego?


Pobierz ppt "Temat: Rozrywka z wyższej półki: kabaret i jazz ( )"

Podobne prezentacje


Reklamy Google