Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FAT 16 FAT 32. Różnice między nimi Wykonali : Konrad Krawczyk Rafał Gisko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FAT 16 FAT 32. Różnice między nimi Wykonali : Konrad Krawczyk Rafał Gisko."— Zapis prezentacji:

1 FAT 16 FAT 32. Różnice między nimi Wykonali : Konrad Krawczyk Rafał Gisko

2 Jednym z najważniejszych zadań systemu operacyjnego jest obsługa pamięci dyskowych. Jednak obsługa dysku to nie wszystko - liczy się też podejście do jego organizacji. Część systemu operacyjnego, która się tym zajmuje jest nazywana systemem plików, gdyż jednostkowym elementem organizacji jest plik - zbiór informacji łatwych do zlokalizowania i zidentyfikowania (najczęściej poprzez charakterystyczną nazwę) Co to jest system plików FAT ?

3 FAT FAT należy do najprostszych systemów plików stworzony przez Microsoft w roku 1977. W swoich założeniach przeznaczony był do dysków o stosunkowo niewielkiej pojemności (w pierwszej wersji do 32 MB i jeszcze bez podkatalogów).

4 Partycja FAT składa się z klasycznego sektora inicjującego, tabeli alokacji plików (File Allocation Table - FAT) i jej kopii, katalogu głównego (root directory) oraz pozostałej przestrzeni zajmowanej przez podkatalogi (subdirectories, folders) i wszystkie pliki. Indeks w tablicy FAT oznacza numer tzw. klastra. Klaster jest to po prostu jednostkowy element na partycji - jeden lub kilka sektorów. Przy partycjach do 32 MB klaster jest jednoznaczny z pojedynczym sektorem (512 bajtów). Liczba klastrów (i w następstwie rozmiar klastra oraz tablicy FAT) zależy od wielkości partycji. FAT - Budowa

5 Wartość każdego elementu w tablicy FAT informuje o wykorzystaniu odpowiedniego klastra. Klaster może być nie używany, używany przez plik/podkatalog, uszkodzony lub kończący plik/podkatalog. Trzeba pamiętać, że w większości systemach plików pliki i podkatalogi traktuje się podobnie - oba są po prostu określonymi pozycjami w konkretnym (pod)katalogu. W przypadku, gdy klaster jest użytkowany, to wartością w tablicy FAT jest numer klastra z pozostałą zawartością pliku lub podkatalogu. Tworzy to coś w rodzaju listy ze wskazaniami do kolejnych elementów.

6 Każdy plik lub katalog zajmuje określoną, całkowitą liczbę klastrów. Na ile nieoszczędny jest w tym momencie FAT może zobrazować sytuacja z partycją o wielkości 2 GB i plikiem o długości pojedynczego bajtu. W tej sytuacji pojedynczy klaster zajmuje 32 KB dysku (64 sektory po 512 B) i w związku z tym nasz maleńki plik w praktyce jest 32768 razy większy niż powinien (!). Zawartość katalogów jest zorganizowana w postaci 32- bajtowych zapisów (tzw. rekordów). Katalog główny ma stały rozmiar (512 pozycji) oraz stałe położenie w partycji (tuż za kopią tabeli FAT). Natomiast podkatalogi są - jak już wspomniałem - traktowane podobnie jak pliki (konwencja 32-bajtowych zapisów). Każdy zapis w katalogu zawiera takie informacje jak nazwa pliku lub podkatalogu, wszystkie jego atrybuty, czas i daty utworzenia oraz modyfikacji, pozycja startowa w tablicy FAT oraz rozmiar

7 VFAT w stosunku do pierwotnego FAT w zasadzie różni się bardzo niewiele. Tutaj - za pomocą sprytnego zabiegu - przełamano jedynie ograniczenie długości nazwy (8 znaków standardowych plus trzy rozszerzenia). Sam skrót VFAT pochodzi od sterownika systemu plików (Virtual FAT). Długie, blisko 256-znakawe nazwy w 16- -bitowym standardzie Unicode uzyskano przy pomocy dodatkowych wpisów do katalogu. Każdy z tych wpisów posiada taką kombinację atrybutów (etykieta, tylko-do-adczytu, system, ukryty), iż przy normalnym sterowniku FAT (np. takim jak w DOS) tego typu informacje są ignorowane i nie wyświetlane.

8 Ostatnią z modyfikacji FAT jest tzw. FAT32. Jest on dostarczany wraz z nową wersją Windows 95 - OEM Service Release 2. Podstawowe zmiany w stosunku do FAT16, (czyli FAT i VFAT) dotyczą: - przełamania bariery maksymalnego rozmiaru partycji (poprzednio 2 GB, aktualnie 2 TB - terabajty!); - zmniejszenia rozmiaru klastra (przy partycjach 8 GB klaster może mieć wielkość 4 KB); - rozszerzenia rekordu inicjującego o dodatkowe informacje i w następstwie zwiększenia bezpieczeństwa pracy (dodatkowo kopie istotnych informacji) oraz przełamania bariery 512 pozycji w głównym katalogu (aktualnie bez ograniczeń). FAT32

9 Pojemność dysku (MB) Rozmiar klastra w FAT32 Rozmiar klastra w FAT16 0-128 MB4 KB2KB 129-256 MB4 KB 257-512 MB4 KB8KB 513-1024 MB4 KB16KB 1025-2048 MB4 KB32KB 2049-8192 MB4 KB nie może być tak dużych partycji

10 Wady systemów FAT O wadach systemu FAT, zwłaszcza w jego microsoftowych realizacjach, można by długo. Oprócz wspomnianych już kłopotów, wywołanych przez zbyt małą liczbę dostępnych jednostek alokacji, poważną wadą systemu FAT jest silna fragmentacja plików pomiędzy wiele klastrów o bardzo różnym fizycznym położeniu na dysku. Pociąga to za sobą konieczność okresowej defragmentacji przy użyciu specjalnych narzędzi programowych, a także powoduje stosunkowo duże prawdopodobieństwo powstawania błędów zapisu, polegających na przypisaniu jednego klastra dwóm plikom (tzw. crosslink), co kończy się utratą danych z jednego lub obu "skrzyżowanych" plików.

11 Typowym błędem, pojawiającym się w systemie FAT, jest również pozostawianie tzw. zgubionych klastrów, tj. jednostek alokacji nie zawierających informacji, ale opisanych jako zajęte. O tym, jak duże jest prawdopodobieństwo tego rodzaju błędów, świadczy fakt wyposażenia DOS-u od samego początku w narzędzie do ich wykrywania i likwidacji (polecenie CHKDSK).


Pobierz ppt "FAT 16 FAT 32. Różnice między nimi Wykonali : Konrad Krawczyk Rafał Gisko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google