Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekslibris Hubert Osipowicz kl.5c.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekslibris Hubert Osipowicz kl.5c."— Zapis prezentacji:

1 Ekslibris Hubert Osipowicz kl.5c

2 Ekslibris „artystycznie wykonana nalepka z wkomponowanym nazwiskiem lub godłem właściciela, umieszczona zwykle na wewnętrznej stronie okładki książki; znak własnościowy, księgoznak”. Słownik języka polskiego

3 Dlaczego mówimy ekslibris a nie ex libris ?
Profesor Jan Miodek wyjaśnił ortograficzną zasadę pisowni słowa „ekslibris”. Piszemy ekslibris i mówimy o ekslibrisie w znaczeniu „ozdobna kartka z nazwiskiem lub godłem, właściciela księgozbioru, naklejana na jego książkach”. Oryginalną pisownię rozłączną natomiast ex libris zachowujemy przy sporządzaniu napisu na tejże ozdobnej kartce (np. Ex libris Jana Kowalskiego – „z książek Jana Kowalskiego”). Mówiąc jeszcze inaczej : na ekslibrisie piszemy ex libris.

4 Ekslibris- do czego służy?
Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela. Pośrednio ekslibris ma również motywować do podobnej dbałości (i do terminowego zwrotu) osoby, którym dana książka jest wypożyczana. Ekslibris ma również za zadanie zabezpieczanie księgi przed kradzieżą lub zatraceniem.

5 Ekslibris - rodzaje Suchoryt Miedzioryt Drzeworyt Akwaforta Linoryt
Gipsoryt Staloryt

6 Ekslibris w Polsce W połowie XIV wieku rozpowszechnił się w Polsce zwyczaj zaznaczania własności przez malowanie herbów rodowych na rękopiśmiennych kodeksach. W roku 1516 ekslibris stał się w naszym kraju bardzo popularny. Jest on stosowany nie tylko w licznych bibliotekach publicznych, szkolnych, muzealnych, wojskowych, szpitalnych, instytucji kościelnych, lecz przede wszystkim w bardzo wielu księgozbiorach prywatnych należących do ludzi różnych zawodów i o rozlicznych zainteresowaniach

7 Teraźniejsze ekslibrisy
Współcześnie, oprócz napisów literowych, przedstawiają one bogaty i różnorodny wachlarz motywów rysunkowych, których temat zależy od zawodu, zainteresowań i zamiłowań właściciela księgozbioru. Najpopularniejszą grupą znaków książkowych stanowią ekslibrisy widokowe, zwane też krajobrazami. Szczególnym powodzeniem cieszą się widoki znanych miast oraz zabytki architektury i pomniki. Liczną grupę znaków książkowych stanowią ekslibrisy o tematyce muzycznej. Do najczęstszych zaś motywów występujących na tych ekslibrisach należą: fortepian, klawiatura, harfa, organy, skrzypce, nuty. Ekslibrisy przyrodnicze: np. fragmenty krajobrazu, rośliny i zwierzęta m.in. chronione.

8 Kolekcjonowanie Zbieranie ekslibrisów jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa. Organizowane są również wystawy, nieraz nawet poświęcone wyłącznie tej tematyce. Ekslibrisy pięknie wykonane lub też należące do znanych osób dodatkowo podnoszą wartość kolekcjonerską danego egzemplarza.

9 Źródła - Barbara Misiewicz, EKSLIBRIS znak właściciela książki, Suwałki 2005. - - (grafika)

10


Pobierz ppt "Ekslibris Hubert Osipowicz kl.5c."

Podobne prezentacje


Reklamy Google