Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dot. Obchodów dnia Św Patryka, jego samego, Leprechaun’a,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dot. Obchodów dnia Św Patryka, jego samego, Leprechaun’a,"— Zapis prezentacji:

1 Dot. Obchodów dnia Św Patryka, jego samego, Leprechaun’a,
Prezentacja Dot. Obchodów dnia Św Patryka, jego samego, Leprechaun’a,

2 Dzień Świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka (ang. Saint Patrick's Day, irl. Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig) – irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca, święto patrona Irlandii - św. Patryka. 17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

3 Dzień Świętego Patryka Obchody w Irlandii.
Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń. Głównym symbolem święta jest shamrock, która jest także jednym z symboli wiązanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem. Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey. Otóż jedna z opowieści o świętym podaje, że Patryk nastraszył szynkarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, iż pojawią się w jej karczmie potwory. Karczmarka wystraszona, od tego czasu solidnie napełniała szklanice. Na ulicach, w barach i w domach króluje kolor zielony, irlandzkie piwo, irlandzkie jedzenie i zabawy, irlandzka muzyka oraz liczne parady trwające pięć dni – uczestniczy w nich łącznie około pół miliona osób.  Jednak oficjalnym trunkiem związanym z tym świętem jest nie piwo a… whiskey. Tego dnia należy wypić szklankę tego trunku zwaną inaczej „dzbanem Patryka”. Owa fraza swój rodowód również posiada w historii.

4 Dzień Świętego Patryka Obchody na świecie.
Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce. W innych krajach święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem "zielonego" piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki. Warto jednak pamiętać, że sam zwyczaj podawania tego dnia "zielonego" piwa, nie jest tradycją rodem z Irlandii. Zwyczaj ten wprowadzili potomkowie Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX wieku. W dniu tym zielone stawały się takie obiekty jak: wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, Fernsehturm w Berlinie, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney czy Burdż al-Arab w Dubaju, Ratusz w Poznaniu[10], Stadion Miejski w Poznaniu.

5 Dzień Świętego Patryka Galeria
Tańce podczas parady w dniu św. Patryka. Zielona Chicago River w Dzień św. Patryka 2009.

6 Trójlistna Koniczyna Koniczyna jest symbolem Irlandii oraz święta w nim obchodzonego w dniu 17 marca. Irlandzkie święto dnia świętego Patryka Według dawnych prawideł irlandzkich święty Patryk posłużył się właśnie trzylistną koniczyną by wyjaśnić pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat Trójcy Świętej: istnieją trzy osoby Boskie a jednocześnie całość tworzy Boga. Tak oto symbolem święta Świętego Patryka stała się zielona trzylistna koniczyna. Sam święty kresu swoich dni dożył w klasztorze Down, gdzie zmarł 17 marca w roku 461. Shamrock - irlandzka zielona koniczyna biała.

7 Lepreachaun w folklorze
W mitologii irlandzkiej leprechaun (czyt. leprikon, irl. leipreachán) – zamieszkujący Irlandię rodzaj skrzata. Leprechauny są samotnikami, mieszkającymi w odległych miejscach i trudnią się wyrobem butów. Nazwa leprechaun znaczy dosłownie "szewc". Jego obecność zdradzają czasem rytmiczne uderzenia jego szewskiego młotka, jeżeli akurat pracuje. Z wyglądu, leprechaun przypomina drobnego, włochatego, starego człowieczka, o pomarszczonej twarzy i wzroście przeważnie nieprzekraczającym trzech stóp. Nosi kapelusz, skórzany fartuch roboczy, wełnianą kamizelkę, krótkie spodnie, długie pończochy i buty ze srebrnymi sprzączkami. Ma zawsze przy sobie dwie sakiewki: jedna zawiera srebrną, a druga złotą monetę. Srebrna moneta służy Leprechaunowi do płacenia za wszelkie potrzebne mu dobra; dzięki swej magicznej mocy zawsze znika z kieszeni sprzedającego i powraca do pierwotnego właściciela. Złota moneta służy mu za łapówkę dla każdego, który go schwyta.

8 Leprechaun w folklorze cz.2
Leprechauny znają miejsca, w których zakopane są skarby, jakimi często są gliniane naczynia wypełnione złotem. Jeżeli jeden z nich zostanie złapany to zdradzi to miejsce, ale kosztowności nie odda łatwo, skąd wzięło się powiedzenie, że skarb leprechauna leży "po drugiej stronie tęczy" (czyli jest nie do zdobycia). Leprechauny są złośliwe z natury, a także kochają celtyckie sporty i muzykę. Uwielbiają płatać wymyślne i dobrze przemyślane figle, na co jest wiele przykładów w folklorze irlandzkim. Na przykład, pewnego razu rolnik złapał leprechauna i zmusił go do wydania miejsca ukrycia skarbu. Leprechaun powiedział mu, że skarb został zakopany pod jednym z rosnących na polu chwastów. Rolnik obwiązał ten chwast czerwoną chustą, wypuścił leprechauna i poszedł po łopatę. Gdy wrócił, wszystkie chwasty na tym polu były obwiązane identycznymi czerwonymi chustami. Mają też skłonność do alkoholu i podkradania ludziom różnych rzeczy.

9 Wykonanie Marcin Kwarciński, Tomek Płaszczyk, Krystian Drąg.
Koniec Wykonanie Marcin Kwarciński, Tomek Płaszczyk, Krystian Drąg.


Pobierz ppt "Dot. Obchodów dnia Św Patryka, jego samego, Leprechaun’a,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google