Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOLEKTORY SŁONECZNE źródło energii odnawialnej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOLEKTORY SŁONECZNE źródło energii odnawialnej"— Zapis prezentacji:

1 KOLEKTORY SŁONECZNE źródło energii odnawialnej

2 KOLEKTORY SŁONECZNE - źródło energii odnawialnej

3 Nasłonecznienie w Europie
KOLEKTORY SŁONECZNE

4 Nasłonecznienie w Polsce

5 Schemat instalacji 1. Kolektor płaski lub próżniowy 2. Grupa pompowa
3. Naczynie przeponowe 4. Sterownik 5. Podgrzewacz solarny dwuwężownicowy 7. Kocioł CO 8. Płyn solarny (temp. zamarzania -35C)

6 Z czego kolektor czerpie energię?

7 Kąty nachylenia kolektorów do nasłonecznienia

8 Średnie pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę przez kolektory słoneczne

9 Kolektor płaski - pionowy

10 Kolektor płaski - poziomy

11 Budowa kolektora Kolektor płaski charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością ok. 80 % potwierdzoną certyfikatem Solar Keymark. Jego stabilna i bardzo solidna obudowa gwarantuje efektywną pracę w trudnych warunkach.

12 Mocowanie

13 Przejście przez dach Przejście szczelne przez pokrycie dachowe.
Wykonanie: na stożek od spodu nakładamy silikon dekarski i przykręcamy do blachy wkrętami samowiercącymi typu „farmer”

14 Mocowanie - konstrukcje
Stelaż przeznaczony do montażu kolektorów na dachach płaskich lub jako wolnostojące np. w ogródku

15 Mocowanie - konstrukcje
Stelaż przeznaczony do montażu kolektorów na elewacji.

16 Poprowadzenie przewodów
Przewody elastyczne wykonane są z karbowanej rury ze stali nierdzewnej. Charakteryzują się wysoką elastycznością i odpornością na wielokrotne zmiany kształtu i położenia. Bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Każdorazowo dobierana jest odpowiednia długość przewodu. Do zaizolowania wykorzystana jest kauczukowa izolacja o grubości 13mm, odporna na temperaturę do 150°C. Rura o wewnętrznej średnicy 16mm, zakończona jest nakrętkami ¾ z gwintem wewnętrznym.

17 Poprowadzenie przewodów od kolektora poprzez
grupę pompową do zbiornika Przewody solarne należy prowadzić estetycznie, zachowując pion i poziom. Można je wyginać pod kątem 90 stopni przy małym promieniu gięcia Możliwości poprowadzenia przewodów: wolny przewód wentylacyjny elewacja wewnątrz budynku (poprzez strop)

18 Zbiornik GWARANCJA 5 LAT Zasobnik 200 i 300 litrów
Dwa systemy podgrzewania ciepłej wody: kolektory słoneczne, kocioł grzewczy, zabezpieczenie antykorozyjne super wytrzymałą emalią oraz anodą magnezową zewnętrzny wskaźnik temperatury szybkie i równomierne podgrzewanie c.w.u. GWARANCJA 5 LAT

19 Zbiorniki GWARANCJA 5 LAT Produkcja polska
Pionowe ogrzewacze wody z dwiema wężownicami spiralnymi do układów solarnych o pojemności 200, 250, 300, 350, 400, 500 litrów. GWARANCJA 5 LAT Produkcja polska

20 Zawór mieszający termostatyczny
Aby zapobiec poparzeniom i zwiększyć komfort użytkowania każda instalacja solarna powinna zawierać zawór przeciw-oparzeniowy zapewniający stałą komfortową temperaturę wody użytkowej. W przypadku braku zaworu mieszającego maksymalna temperatura c.w.u. w zbiorniku nie może przekraczać 60st.

21 Naczynia wzbiorcze Naczynie na instalację solarną - do glikolu
instalację zimnej wody – do zasobnika Naczynia wzbiorcze mają za zadanie przejmować rozszerzalność termiczną cieczy. Pojemność naczyń dostosowana jest do wielkości instalacji. Posiadamy naczynia z wymienna membraną.

22 Grupa pompowa Separator powietrza
W zestawach solarnych stosowane są pompy z separatorem powietrza. Odpowietrzanie układu solarnego dobywa się bezpośrednio przy grupie pompowej. Separator powietrza Zawór którym regulujemy przepływ płynu ustawiamy ok 1,5dm3/kolektor Wskaźnik przepływu ROTAMETR odczytujemy na nim ilość przepływającego płynu w dm3/min

23 Sterownik kolektora Zaawansowany regulator do sterowania pracą układu solarnego. 1. Sterowanie pompą w sposób płynny - regulator steruje płynnie pompą ładującą zasobnik 2. Funkcje zabezpieczające - kolektor i zasobnik. 3. Zrzut ciepła poprzez kolektor – regulator można przełączyć w specjalny TRYB URLOPOWY. 4. Specjalizowany wyświetlacz graficzny. 5. Sterowanie rozbudowanymi układami. 6. Regulator posiada funkcję pomiaru ciepła uzyskanego z instalacji solarnej. W tym przypadku należy doliczyć dodatkowo czujnik temperatury. Na wyświetlaczu sterownika można odczytać aktualny schemat pracy oraz zmierzoną temperaturę kolektora. Właściwymi klawiszami możemy przeglądać odczytane temperatury oraz parametry pracy regulatora. Jeśli wystąpi jakikolwiek stan awaryjny regulator wyświetla informację oraz dodatkowe symbole, pozwalające jednoznacznie zidentyfikować problem.

24 Sterownik kolektora Sterownik kolektora słonecznego wyposażony jest o dużą ilość schematów, płynną regulację pompy (falownik), obsługę dwóch pomp równocześnie. Posiada 4 czujniki w komplecie. 

25 Płyn solarny Płyn Glikol stosowany jest do napełniania
instalacji solarnych. Jest to roztwór glikolu monopropolenowego, wody zdemineralizowanej i inhibitorów korozji. Umożliwia wieloletnią eksploatację instalacji w nienaruszonym stanie. Temperatura krystalizacji płynu wynosi -35°C. Ilość użytego glikolu zależy od długości przyłączy w instalacji solarnej. Zakładamy, że do instalacji z zamontowanymi trzema kolektorami będziemy potrzebować ok. 30 litrów glikolu - w 1 mb dwururki mieści się 0,55l; w wężownicy zbiornika 9,5l; w kolektorze 1,5l płynu solarnego.

26 Podstawowe zasady korzystania z systemu
Obserwacja ciśnienia glikolu na manometrze przy grupie pompowej solarnej - ciśnienie powinno wynosić ok 2,5bara (na zimnym układzie) Podczas dłuższej nieobecności domowników (dłużej niż 2 dni) należy włączyć TRYB URLOPOWY na sterowniku solarnym. Zapoznanie się z instrukcją obsługi sterownika i z kartą gwarancyjną Pamiętanie o przeglądach zalecanych i obowiązkowych.

27 17 czerwca 2010r. Zarząd NFOŚiGW podpisał z sześcioma bankami umowy,
NFOŚiGW - dotacje 17 czerwca 2010r. Zarząd NFOŚiGW podpisał z sześcioma bankami umowy, uruchamiające program dopłat do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Na dopłaty NFOŚiGW zarezerwował 300 mln zł do wypłacenia w latach Pozwoli to na osiągnięcie efektu ekologicznego w postaci zainstalowania kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni ponad 250 tys. m2 co spowoduje zmniejszenie emisji CO2 o 360 tys. ton na rok.


Pobierz ppt "KOLEKTORY SŁONECZNE źródło energii odnawialnej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google