Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Choroby przenoszone przez wektory

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Choroby przenoszone przez wektory"— Zapis prezentacji:

1 Choroby przenoszone przez wektory
Oliwia Susło klasa III D

2 MALARIA Wywołana jest przez pierwotniaka z rodzaju plasmodium, który może być przeniesiony na człowieka poprzez ukłucie zainfekowanego komara. Do zarażenia może także dojść w wyniku przetaczania zakażonej krwi, przeszczepiania zarażonych narządów czy wielokrotnego używania tych samych niesterylizowanych strzykawek i igieł.

3 MALARIA Malaria jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Zwykle objawia się gorączką, osłabieniem, bólem głowy, mięśni i stawów i w szybkim czasie może prowadzić do powikłań, na przykład malarii mózgowej lub niewydolności nerek. Występuje w ponad 100 krajach w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Najbardziej dotknięta tą chorobą część świata to Afryka tropikalna (kraje położone na południe od Sahary).

4 MALARIA Profilaktyka:
unikanie ukąszeń komarów poprzez stosowanie środków odstraszających przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych po zachodzie słońca, ponieważ komary wykazują największą aktywność w nocy stosowanie odpowiednich leków przeciwmalarycznych Obrzęk skóry i tkanki podskórnej spowodowany zespołem nerczycowym w przebiegu  malarii .

5 KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU
Zakażenie następuje w wyniku ukłucia przez zakażonego kleszcza, ale choroba może szerzyć się również drogą pokarmową przez picie surowego, niepasteryzowanego mleka (kozie, owcze, krowie) pochodzącego od zakażonych zwierząt. Rzadziej do infekcji dochodzi drogą wziewną np. przez wdychanie kurzu zanieczyszczonego kałem kleszczy. 

6 KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU
W pierwszej fazie występuje : temperatura do 38 stopni złe samopoczucie z narastającym osłabieniem bóle głowy i karku  bóle mięśni kończyn, bóle gałek ocznych W drugiej fazie występuje: wysoka gorączka nawet do 40°C; silne bóle głowy; nudności, wymioty; objawy oponowe; bóle stawów i mięśni. 

7 KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU
Profilaktyka: unikanie ukąszeń komarów poprzez stosowanie środków odstraszających przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych po zachodzie słońca, ponieważ komary wykazują największą aktywność w nocy stosowanie odpowiednich leków przeciwmalarycznych

8 ŚPIĄCZKA AFRYKAŃSKA Choroba zakaźna, którą wywołuje pasożyt świdrowiec gambijski oraz świdrowiec rodezyjski, przenoszony od chorych ssaków na człowieka zdrowego przez muchę tse-tse. Występuje endemicznie w Afryce Subsaharyjskiej, w części zachodniej, centralnej i wschodniej.

9 ŚPIĄCZKA AFRYKAŃSKA Świdrowiec przedostaje się do naczyń i węzłów chłonnych i po upływie miesięcy trafia do płynu rdzeniowo - mózgowego, powoduje skrajne wycieńczenie organizmu i sen, który kończy się śmiercią. Aby ustrzec się przed tą chorobą należy podczas podróży po Afryce nosić odpowiednią odzież i używać moskitiery podczas snu( zasłony z gęstej siatki).

10 BORELIOZA Jest chorobą przenoszoną głównie przez kleszcze (czasami również komary, pchły i muchy). W pierwszym stadium objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, zmęczenie, bóle mięśni, gorączka, ból głowy czy sztywność karku. Typowa zmiana skórna ma początkowo formę czerwonej plamy, która szybko się powiększa, wykazując centralne przejaśnienie.

11 BORELIOZA Profilaktyka:
unikanie wypraw w rejony, w których jest dużo kleszczy unikanie chodzenia w wysokiej trawie i krzakach niesiadanie na zwalonych pniach drzewnych stosowanie środków odstraszających kleszcze noszenie odpowiedniego ubioru

12 CHOROBA CHAGASA Wywołuje ją świdrowiec przenoszony na ludzi i zwierzęta przez krwiopijne pluskwiaki z podrodziny Triatominae.We wczesnym stadium objawy są łagodne, ograniczające się do niewielkiego obrzęku w okolicy ugryzienia pluskwiaka. Następnie przez lata rozwija się przewlekła postać trypanosomozy, której objawy mogą wynikać z uszkodzenia mięśnia sercowego i splotów autonomicznych mięśniówki przewodu pokarmowego, zwłaszcza przełyku i jelita grubego.

13 CHOROBA CHAGASA Choroba Chagasa występuje endemicznie w Ameryce Południowej i Środkowej. Spotykana jest niemal wyłącznie na obszarach wiejskich. Aby nie dopuścić do zakażenia należy unikać noclegów w tanich i brudnych hotelikach w krajach Ameryki Środkowej i Południowej a. Zawsze należy pamiętać o moskitierach oraz środkach owadobójczych, a także o podstawowych zasadach higieny i częstym myciu rąk.

14 TOKSOPLAZMOZA To choroba wywoływana przez pierwotniaka toksoplazmozowego – wewnątrzkomórkowego pasożyta – spotykanego zarówno w tkankach organizmu człowieka, jak i wielu zwierząt, zwłaszcza kotów, myszy i psów. Główną drogą zarażeń jest spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa zawierającego cysty z bradyzoitami T. gondii.

15 Główne drogi zakażenia :
TOKSOPLAZMOZA Główne drogi zakażenia : Spożywanie wody i żywności zabrudzonej ziemią zanieczyszczoną odchodami zainfekowanych kotów Spożywanie lub oprawianie surowego lub niedogotowanego mięsa Przeszczep organu lub krwi od dawców zakażonych toksoplazmozą (choć ten sposób jest bardzo rzadki).

16 WNIOSKI Do zakażeń dochodzi głównie : Profilaktyka :
W wyniku ukąszeń kleszczy i komarów W wyniku przetaczania zakażonej krwi W wyniku spożycia surowego mięsa Poprzez kontakt z pojemnikiem z kocimi odchodami Odpowiedni ubiór Stosowanie środków odstraszających komery kleszcze Stosowanie odpowiednich leków Używanie  moskitiery  podczas snu


Pobierz ppt "Choroby przenoszone przez wektory"

Podobne prezentacje


Reklamy Google