Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Populars sports in Poland.Oliwia Paprocka. Ice Hockey-hokej na lodzie. Hokej na lodzie jest najbardziej popularny w krajach p ó łnocnej p ó łkuli, co.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Populars sports in Poland.Oliwia Paprocka. Ice Hockey-hokej na lodzie. Hokej na lodzie jest najbardziej popularny w krajach p ó łnocnej p ó łkuli, co."— Zapis prezentacji:

1 Populars sports in Poland.Oliwia Paprocka

2 Ice Hockey-hokej na lodzie. Hokej na lodzie jest najbardziej popularny w krajach p ó łnocnej p ó łkuli, co wynika z uwarunkowań klimatycznych. Na terenach gdzie sezonowo (w czasie zimy) można pokryć dane miejsce lodem tj. w Kanadzie, USA, Rosji, Czechach, Słowacji,Niemc zech, oraz w krajach skandynawskich (Szwecja, Finlandia). Organizacją promującą hokej na lodzie na świecie jest IIHF, czyli Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie. Skupia ona w sumie 68 kraj ó w z całego świata. Pomimo tego zdecydowaną większość medali rozgrywanych pod egidą IIHF Mistrzostw.

3

4 Volleyball-piłka siatkowa. Siatk ó wka polega na odbijaniu Piłki dowolną częścią ciała (najczęściej rękoma) tak, aby przeleciała ona nad siatką i dotknęła połowy boiska należącej do przeciwnika. Każdy zesp ó ł może wykonać trzy odbicia – odbi ó r, wystawa i atak. Każde następne jest błędem. Punkty zdobywa się na wiele sposob ó w, na przykład, gdy piłka dotknie połowy boiska przeciwnika lub gdy upadnie ona poza boiskiem, a rywal dotknął jej jako ostatni. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra trzy sety (w grupach młodzieżowych do dw ó ch wygranych set ó w – młodziczki i młodzicy). W każdym z nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punkt ó w przy przewadze co najmniej dw ó ch punkt ó w. Przy wyniku 24:24 gra toczy się "na przewagi" – aż kt ó raś z drużyn osiągnie dwupunktową przewagę nad drugą. Wyjątkiem jest 5 set, nazywany "setem decydującym", kt ó ry jest rozgrywany, gdy stan meczu po 4 setach wynosi 2:2. W tym secie zawodnicy grają do 15 punkt ó w, r ó wnież przy przewadze co najmniej dw ó ch punkt ó w.

5

6 Football-piłka nożna Czas gry wynosi 90 minut (dwie połowy, każda po 45 minut). Sędzia może przedłużyć każdą połowę meczu stosownie do przerw w grze. Po upływie doliczonego czasu gry zwycięzcą jest ta drużyna, kt ó ra zdobyła więcej bramek. W przypadku rozgrywania mecz ó w systemem ligowym, za wygraną zwycięzca zdobywa 3 punkty (w niekt ó rych ligach 2 punkty), przegrany nie zdobywa żadnego. Remis natomiast obu drużynom daje po jednym punkcie. W systemie ligowym drużyny grają ze sobą każdy z każdym po dwa razy, jednak np. w lidze austriackiej i szkockiej drużyny rozgrywają między sobą po 4 pojedynki.

7

8

9 Tennis-tenis Początki tenisa wiążą się ze średniowieczną grą uprawianą przez mnich ó w w europejskich klasztorach. W tej wersji tenisa piłkę uderzało się dłonią, stąd grę tę nazywano jeu de paume (pol. gra dłonią) [2]. Grę tę zaczęto określać mianem prawdziwego lub kr ó lewskiego tenisa [ 1]. Wkr ó tce potem wprowadzono do użytku sk ó rzane rękawice, te natomiast zastąpiły w XVI w. prototypy pierwszych rakiet. graczami i rozkazali budować korty w całym kraju [3]. [2] [ 1] [3]

10

11 Ski jumping -skoki narciaeskie. Celem jest wykonanie jak najdłuższego skoku po rozpędzeniu się i odbiciu od progu skoczni. Na największych skoczniach, tzw. mamucich, możliwe są skoki przekraczające 200 metr ó w (konkurencję tę nazywa się wtedy lotami narciarskimi). Ocenia się odległość uzyskaną przez zawodnika oraz styl skoku.. Rozgrywane są r ó wnież mistrzostwa świata juniorów.

12

13 Speed skating-łyżwiarstwo szybkie Łyżwiarstwo szybkie – dyscyplina zimowa, w kt ó rej celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą

14


Pobierz ppt "Populars sports in Poland.Oliwia Paprocka. Ice Hockey-hokej na lodzie. Hokej na lodzie jest najbardziej popularny w krajach p ó łnocnej p ó łkuli, co."

Podobne prezentacje


Reklamy Google