Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ks. Gerhard Hirschfelder:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ks. Gerhard Hirschfelder:"— Zapis prezentacji:

1 Ks. Gerhard Hirschfelder:
„Kto wyrywa BOGA z duszy młodzieży Jest zbrodniarzem” (Bystrzyca Kłodzka, VII 1941 r.).

2 człowiek musi odnajdywać siebie Skoro sam jest Podobieństwem Boga,
„Szukając Boga człowiek musi odnajdywać siebie Skoro sam jest Podobieństwem Boga, Nie odnajdzie siebie inaczej” (Jan Paweł II)

3 (ks. kard. Stefan Wyszyński
„Nie wystarczy się urodzić człowiekiem. Trzeba jeszcze być człowiekiem. Zachować godność – to być sobą w każdej życiowej sytuacji, to stać przy prawdzie, chociażby ona miała nas wiele kosztować”. (ks. kard. Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia)

4 „Tęsknota za wiecznością powinna rosnąć coraz bardziej.
Ale czymże jest cały świat wobec wspaniałości Nieba, gdzie nie ma cierpienia, tylko miłość bez nienawiści. Jakże nas przez to pociesza nasza kochana religia, z wiarą w życie wieczne, i to w tak ciężkich czasach jak ta wojna” (ks. Gerhard Hirschfelder, KL Dachau, 26 VII 1942). „Świat należy do tego kto kocha” (ks. kard. François-Xavier Van Thuan)

5 MĘCZENNIK ZIEMI KŁODZKIEJ
Gerhard Hirschfelder *17 II VIII 1942 MĘCZENNIK ZIEMI KŁODZKIEJ „Ja też jestem przez Ciebie wybrany aby cierpieć. Panie, dziękuję Ci za to!” ks. Gerhard Hirschfelder (1941 r.)

6 MATKA KSIĘDZA GERHARDA Maria Hirschfelder (*13 II 1881 + 16 II 1939)

7 Kościół parafialny Wniebowstąpienia NMP w Kłodzku, w którym ks
Kościół parafialny Wniebowstąpienia NMP w Kłodzku, w którym ks. Gerhard Hirschfelder otrzymał chrzest (19 II 1907)

8 Kościół parafialny Wniebowstąpienia NMP w Kłodzku

9 Gerhard Hirschfelder podczas spektaklu dla dzieci w kłodzkim teatrze

10 Ks. Gerhard na studiach we Wrocławiu (1927-1932)

11 (Św. Grzegorz z Sewilli)
„Ucz się jakbyś miał żyć wiecznie Żyj jakbyś miał umrzeć jutro” (Św. Grzegorz z Sewilli)

12

13 Kaplica w Długopolu –Zdroju Prymicyjna Msza św. Ks
Kaplica w Długopolu –Zdroju Prymicyjna Msza św. Ks. Gerharda 1 II 1932 r.

14 Prymicyjny obrazek Ks. Gerharda

15 Ks. Gerhard w dniu prymicyjnej Mszy św. w Długopolu-Zdroju

16 ETAPY PASTERSKIEJ DZIAŁALNOŚCI KS. GERHARDA HIRSCHFELDERA
WIKARIUSZ W KUDOWIE-Z. CZERMNEJ ( IV 1932 – II 1939) ST. WIKARIUSZ W BYSTRZYCY KŁ. (II 1939 – VIII 1941) 01 VIII ARESZTOWANIE I POBYT W KŁODZKIM WIĘZIENIU NASTĘPNIE W OBOZIE KONCENTRACYJNYM W KL DACHAU (+ 01 VIII 1942)

17 (VIII 1939 – 15 XII 1941) (IV II 1939) (II 1939 – VIII 1941)

18 Pierwszy proboszcz ks. Gerharda - Augustyn Hauffen (1920 - 11 VIII 1939)

19 Pierwsza plebania ks. Gerharda w Kudowie-Zdroju Czermnej

20

21 Ks. Gerhard jako opiekun młodzieży na letnim biwaku (zakaz obozów po 23 VII 1935 r.)

22

23 Ks. Gerhard Hirschfelder ze swoimi parafianami w Wambierzycach

24 Odpust w Wambierzycach

25 Odpust w Wambierzycach

26 W gronie księży - stoją od lewej: Gerhard H
W gronie księży - stoją od lewej: Gerhard H.; Paul Stenzel; Konrad Leister; siedzą od lewej: Augustin Hauffen i Hermann Juenschke.

27 Spotkanie księży w 1939 r.

28 Procesja w uroczystość Bożego Ciała

29 Ks. Gerhard w sanktuarium MB Śnieżnej

30 PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA DZIECI CELEBROWANA PRZEZ KS. GERHARDA

31 Ks. Gerhard Hirschfelder – Duszniki-Zdrój 1936 (37
Ks. Gerhard Hirschfelder – Duszniki-Zdrój 1936 (37 ?) regionalny dzień skupienia ministrantów

32 ale w głębi naszej duszy” to radość ‘wydestylowana’ z cierpienia”
„Radość nie skrywa się w rzeczach, ale w głębi naszej duszy” Św. Teresa z Lisieux „Prawdziwa radość - to radość ‘wydestylowana’ z cierpienia” Chiara Lubich

33 Wpis Ks. Gerharda do księgi chrztów w Kudowie-Czermnej, 01 I. 1937 r.

34 Ks. Gerhard z parafianami z Kudowy-Zdroju, Czermnej (przed kościołem parafialnym pw. Św. Bartłomieja AP)

35 Prymicje ks. Franza Hoffmanna – Kudowa-Zakrze Ks
Prymicje ks. Franza Hoffmanna – Kudowa-Zakrze Ks. Gerhard Hirschfelder (5-ty z prawej, na górze)

36 Bystrzyca Kłodzka: 31. VII 1941 - krótko przed uwięzieniem, ks
Bystrzyca Kłodzka: 31.VII krótko przed uwięzieniem, ks. Gerhard z zaprzyjaźnioną rodziną Marii i Ericha Pabel

37

38 Kłodzkie więzienie: 01VIII – 15 XII 1941 25 XI 1941 – napisał medytacje Drogi Krzyżowej

39

40 Z Kłodzkiego więzienia śledczego przez Wiedeń do KL DACHAU
„To była połowa grudnia 1941 roku. Pewien wierzący policjant podał mi dzień, godzinę i drogę, jaką miał przemierzyć ksiądz Hirschfelder z więzienia na dworzec kolejowy w Kłodzku. Mój konfrater Buchman i ja zatrzymaliśmy się o podanej godzinie w pobliżu szkoły im. Franza Ludwiga w Kłodzku. I wtedy przyszedł on, uwięziony z powodu Chrystusa, prowadzony przez policjanta, blady od więziennego powietrza. Ksiądz Hirschfelder miał na sobie cienki płaszcz. Było bardzo zimno. Buchman i ja podaliśmy mu na krótką chwilę ręce. Policjant pozwolił na to. Szybko zdjąłem moje ciepłe rękawiczki i podałem księdzu. Wziął je dziękując. Jego ostatnie słowa to: "trzymajcie się".

41 Smutni i z bólem serca patrzyliśmy za nim, aż zniknął na kładce.
Na dworzec posłałem naszą referentkę do spraw młodzieży Annę Marię Boese. Ona, ksiądz Hirschfelder i ja troszczyliśmy się o kłodzką młodzież i znieśliśmy wiele przesłuchań na Gestapo. Teraz czekała na dworcu na jego nadejście z paczką kanapek i kilkoma słodyczami. Ponieważ pociąg z wagonami więziennymi kazał długo na siebie czekać, mogła w pełni wykonać swoją posługę Weroniki. Policjant pozwolił na to. Była ostatnią osobą, która się z nim pożegnała. Później dowiedziałem się od jednego maszynisty z Kłodzka, że ledwie ksiądz Hirschfelder wszedł do przedziału więziennego, to natychmiast rozdzielił otrzymane kromki chleba wśród współwięźniów, którzy za sobą mieli już długą drogę, to samo uczynił ze słodyczami. Tak wyglądało opuszczenie - przez naszego kochanego księdza Hirschfeldera - jego rodzinnego Kłodzka."

42

43

44

45

46

47 OSTATNI TYDZIEŃ w KL DACHAU
"24 lipca 1942 roku ksiądz Hirschfelder zameldował, iż jest chory. Został więc odesłany do [obozowego] szpitala, aby lekarze mogli go zbadać. Otrzymał on najlepszą opiekę medyczną i leczenie. Mimo leczenia nic nie dało się zrobić„.

48 Pośmiertny obrazek pamiątkowy Ks. Gerharda Hirschfeldera

49 PIERWSZY GRÓB Ks. Gerharda Hirschfeldera przy kościele parafialnym
w Kudowie-Zdroju CZERMNEJ

50 Obecny nagrobek ks. Gerharda w Kudowie-Zdroju Czermnej

51 Ś W I A D E C T W A: „Znałem osobiście ks. Gerharda Hirschfeldera, był on kapłańską osobowością. Jego głęboka pobożność , ale również ujmująca serdeczność robiła na dzieciach ogromne wrażenie. Zatrzymaliśmy go sobie w naszych sercach.” "Takiego księdza jak kapłan Gerhard Hirschfelder spotyka się rzadko. On miał dobre serce dla dzieci i młodzieży. W 1936 r. z jego rąk przyjęłam pierwszą komunię świętą."

52 (Marta Taucova, Hronow – CZ, 1998 r.)
"Dla mnie był on idealnym księdzem. Odprawiając mszę był bardzo pobożny i skupiony, ale mimo wszystko stał mocno dwiema nogami na ziemi. Jego serdeczne i ciepłe usposobienie sprawiało, że był lubiany. Często mówiono o nim – kapłan Gerhard Hirschfelder jest naszym słonecznym promieniem nadziei„ „Na lekcjach religii /…/ po modlitwie i rozważaniu Pisma Św., śpiewaliśmy wspólnie ludowe piosenki i zabawialiśmy się w gry towarzyskie. Ksiądz Hirschfelder zawsze ochoczo w tym uczestniczył, on był po prostu jednym z nas. Zarażał nas swoją radością i dobrym humorem. /…/ był lubiany dzięki swojemu radosnemu usposobieniu przez starszych i młodych /…/” (Marta Taucova, Hronow – CZ, r.)

53 KATEDRA W MŰNSTER, W KTÓREJ ROZPOCZĄŁ SIĘ PROCES BEATYFIKACYJNY KS
KATEDRA W MŰNSTER, W KTÓREJ ROZPOCZĄŁ SIĘ PROCES BEATYFIKACYJNY KS. GERHARDA

54 Przekazanie positio dnia 11. 04. 2002 r. Od lewej: Kan. M
Przekazanie positio dnia r. Od lewej: Kan. M. Hülskamp, postulator dr A. Ambrosi (Rzym), wielki dziekan Kłodzki ks. prałat Franz Jung

55

56

57

58 Biskup Ignacy Dec (Świdnica), wielki dziekan ks
Biskup Ignacy Dec (Świdnica), wielki dziekan ks. Franz Jung, wikariusz generalny ks. Josef Socha (Hradec Kralove), przy grobie ks. Gerharda Hirschfeldera ( ) ks. biskup Dominik Duka, ks. arcybiskup dr Erwin Ender, ks. biskup Jan Tyrawa, wielki dziekan ks. Franz Jung, ks prałat Romuald Brudnowski

59 Z BULLI Benedykta XVI „/…/ zezwalamy, żeby od dzisiaj Czcigodnego Sługę Bożego Gerharda Hirschfeldera, kapłana i męczennika wzywać jako Błogosławionego. Był on człowiekiem pokoju i pojednania, który wiernie pełnił swoją posługę kapłańską do końca swojego życia, prowadząc z wielką żarliwością, cnotliwością i wielkodusznością młodych ludzi do Chrystusa, co przypieczętował śmiercią męczeńską. Jego święto będzie obchodzone w Kościele corocznie 2 sierpnia /…/”. Benedictus PP. XVI IX 2010 r.

60

61 Dziękczynna Eucharystia za wyniesienie ks
Dziękczynna Eucharystia za wyniesienie ks. Gerharda Hirschfeldera do chwały ołtarzy 10 października 2010 r. celebrowano ją uroczyście w Parku zdrojowym w Kudowie-Zdroju, pod przewodnictwem biskupa diecezji świdnickiego Ignacego Deca i z udziałem ok. tysiąca wiernych z Polski, Niemiec i Czech.

62

63

64

65

66 Ś W I Ę C I jako autentyczni świadkowie Życia i Prawdy
(por. J 14,6; Kol 1, 19) - zawsze byli nie tylko prawdziwymi architektami, ale też cenionymi współtwórcami historii człowieka, m.in. na obszarze Europy i na terytorium Śląska. Mieli i mają znaczący wpływ na życie wierzących w różnych epokach historii, także i współcześnie. Potwierdza się łacińska zasada Verba docent, exempla trahunt, (por. Evangeli Nuntiandi, 41).

67

68 „Kompas” duszy bł. ks. Gerharda
”Wszyscy musimy w tych trudnych czasach dostrzec Wolę Bożą i to przetrzymać. Pismo św. i liturgia ogromnie nam w tym pomagają, musimy tylko żyć jak dzieci naszego Niebieskiego Ojca, który nie opuści nikogo, kto się do niego w trosce ucieka” (G.H.: KL Dachau, 12 VII 1942; MZK-s. 72).

69 „Siły czerpię z zaufania w Bożą Opatrzność. Tak spoglądamy w przyszłość. Kapłan jest pewien, że mamy Jego bezgraniczną miłość” (G.H.: KL Dachau, 26 VII 1942; MZK-s. 73). „Na Twojej Drodze Krzyżowej troszczysz się, Chryste, o innych cierpiących. Tak samo muszę i ja, Twój naśladowca, zupełnie bezinteresownie pamiętać w moim cierpieniu o wszystkich tych, którzy jeszcze więcej cierpią niż ja. Panie, zmiłuj się nad nimi, udziel także pociechy i pomocy tym, którzy jej potrzebują!” (G.H.: Medytacje Drogi Krzyżowej - St. VIII).

70

71 „Dla mnie bowiem żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk" (Flp 1,21).
„Z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem kapłanem” – ikoną Chrystusa (św. Augustyn). „Dla mnie bowiem żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk" (Flp 1,21). „Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu, i Pan jest jego nadzieją. Jest on podobny do drzewa zasadzonego nad wodą, co swe korzenie puszcza ku strumieniowi; nie obawia się, skoro przyjdzie upał, bo utrzyma zielone liście; także w roku posuchy nie doznaje niepokoju i nie przestaje wydawać owoców” (Jr 17,7-8) „Cieszcie się, im bardziej jesteście uczestnikami cierpień Chrystusowych, abyście się cieszyli i radowali przy objawieniu się Jego chwały. Błogosławieni [jesteście], jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa, albowiem Duch chwały, Boży Duch na was spoczywa” (1P 4,13-14).

72 Możliwości poznania bł. ks. Gerharda Hirschfeldera
Najnowszy biogram bł. ks. G. H. – zob. Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej: Gerhard Franziskus Hirschfelder (na witrynie internetowej Cyfrowy Dolny Śląsk; zob. docmetadata?id=3686&from=publication) Materiały polsko-niemieckiego sympozjum n.t. „Błogosławiony Ks. Gerhard Hirschfelder” odbytego w dniach 8-9 X 2010 r. w Teatrze Miejskim w Kudowie-Zdroju witryna internetowa parafii św. Bartłomieja w Kudowie-Zdroju – Czermnej (zob.

73 Literatura Sympozjum n.t. „Błogosławiony Ks. Gerhard Hirschfelder”
8-9 X 2010 r. - w Teatrze Miejskim w Kudowie-Zdroju Literatura

74

75 Możliwości odpoczynku i poznawania bł. ks. Gerharda Hirschfeldera:
Szlaki pielgrzymów i turystyki kulturowej W Kudowie- Czermnej istnieje szlak Jana Pawła II i ok obiektów małej architektury sakralnej tego regionu, które odwiedzał bł. ks. Gerhard samotnie i wraz z młodzieżą, wychowując ją do intymnej zażyłości z Bogiem (zob. album – „Boże Młyny”, Kudowa-Zdrój 2009). Na Ziemi Kłodzkiej istnieje już zaplanowany i opisany szlak turystyczny bł. Ks. G. Hirschfeldera, którym można wędrować. Jego kolejne stacje tworzą miejscowości oraz obiekty związane z jego życiem i posługą kapłańską. Oznakowanie szlaku będzie stanowić: czarny krzyż, a pod nim trzy flagi: niemiecka, czeska, polska, w tle - obozowe pasiaki.

76

77 „Siły czerpię z zaufania w Bożą Opatrzność.
Kapłan jest pewien, że mamy Jego bezgraniczną miłość” (G.H.: KL Dachau, 6 dni przed śmiercią - 26 VII 1942 r.). „Świat należy do tego kto kocha” - wyznaje wietnamski świadek heroicznej wiary i nadziei ks. kard. François-Xavier Van Thuan ( Rzym).

78

79

80 D Z I Ę K U J Ę Z A U W A G Ę Koncepcja i wybór tekstów: ks. prof. ndzw. dr hab. Tadeusz FITYCH Realizacja: mgr inż. Marek KOT


Pobierz ppt "Ks. Gerhard Hirschfelder:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google