Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Elementy zestawu komputerowego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Elementy zestawu komputerowego"— Zapis prezentacji:

1 Elementy zestawu komputerowego

2 Komputer – to urządzenie elektroniczne przetwarzające informacje według danego programu
Podstawowy zestaw komputerowy składa się z jednostki centralnej, monitora i klawiatury. Wszystkie urządzenia dodatkowe to tzw. urządzenia peryferyjne, które dzielimy na urządzenia wejścia i wyjścia Urządzenia wejściowe to takie które wysyłają sygnał do jednostki centralnej, natomiast urządzenia wyjściowe ten sygnał z jednostki centralnej odbierają.

3 Płyta główna Budowa jednostki centralnej
Na płycie głównej umieszczane są i podłączane wszelkie elementy potrzebne do pracy komputera takie jak złącze procesora, pamięci operacyjnej, kart rozszerzających, pamięci zewnętrznej (dysków) i zasilacza oraz niektórych urządzeń zewnętrznych (złącze USB, złącze klawiatury i myszy itp.)

4 Procesor Budowa jednostki centralnej
Zadaniem procesora jest wykonywanie obliczeń niezbędnych do funkcjonowania urządzenia. Procesor potrafi pobierać odpowiednie informacje i dane z pamięci komputera, przewarzać je oraz wykonywać rozkazy wydawane w celu podejmowania działań przez poszczególne urządzenia czy programy. Szybkość wykonywania operacji wyrażona jest w gigahercach (GHz).

5 Pamięć operacyjna RAM Budowa jednostki centralnej
Służy do tymczasowego przechowywania danych, które albo mają dopiero trafić do procesora, albo też zostały już przez niego przetworzone. W momencie uruchomienia dowolnego programu lub otwarcia pliku wszystkie niezbędne do tego informacje są automatycznie ładowane do pamięci operacyjnej. Niezapisane informacje, wykorzystywane przez pamięć RAM, kasowane są po wyłączeniu zasilania.

6 Pamięć stała ROM Budowa jednostki centralnej
Informacje przechowywane są w niej na stałe i nie ulegają zniszczeniu lub utracie w wypadku odłączenia komputera od zasilania.

7 Dysk twardy HDD Budowa jednostki centralnej
Urządzenie służące do przechowywania informacji w sposób trwały w systemach komputerowych. Dane przechowywanie są na nośniku magnetycznym, którymi są magnetyczne talerze zamknięte w próżni.

8 Zasilacz Budowa jednostki centralnej
To urządzenie do dopasowania dostępnego napięcia do wymagań zasilanego urządzenia. Redukuje on napięcie z sieci, na przykład z 230 V do 5 i 12 V. Zasila płytę główną i dodatkowe komponenty.

9 Karta dźwiękowa Budowa jednostki centralnej Karty rozszerzeń
jej zadaniem jest zamiana danych cyfrowych, otrzymywanych z procesora, w dźwięk, czyli sygnały analogowe kierowane następnie do głośników. Karta dźwiękowa pozwala nagrywać dźwięk na dysku, zapisując go w postaci plików.

10 Karta graficzna Budowa jednostki centralnej Karty rozszerzeń
Odpowiada w komputerze za obraz wyświetlany przez monitor. Karty graficzne różnią się między sobą szybkością pracy, wielkością pamięci RAM, wyświetlaną rozdzielczością obrazu, liczbą dostępnych kolorów oraz częstotliwością odświeżania obrazu.

11 Karta sieciowa Budowa jednostki centralnej Karty rozszerzeń
Służy do wysyłania i odbierania informacji w sieciach komputerowych. Karta niezbędna do połączenia komputerów w sieci.

12 Karta telewizyjna Budowa jednostki centralnej Karty rozszerzeń
Odpowiada w komputerze za obraz wyświetlany przez monitor. Karty graficzne różnią się między sobą szybkością pracy, wielkością pamięci RAM, wyświetlaną rozdzielczością obrazu, liczbą dostępnych kolorów oraz częstotliwością odświeżania obrazu.


Pobierz ppt "Elementy zestawu komputerowego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google