Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Elementy zestawu komputerowego. Komputer – to urządzenie elektroniczne przetwarzające informacje według danego programu Podstawowy zestaw komputerowy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Elementy zestawu komputerowego. Komputer – to urządzenie elektroniczne przetwarzające informacje według danego programu Podstawowy zestaw komputerowy."— Zapis prezentacji:

1 Elementy zestawu komputerowego

2 Komputer – to urządzenie elektroniczne przetwarzające informacje według danego programu Podstawowy zestaw komputerowy składa się z jednostki centralnej, monitora i klawiatury. Wszystkie urządzenia dodatkowe to tzw. urządzenia peryferyjne, które dzielimy na urządzenia wejścia i wyjścia Urządzenia wejściowe to takie które wysyłają sygnał do jednostki centralnej, natomiast urządzenia wyjściowe ten sygnał z jednostki centralnej odbierają.

3 Budowa jednostki centralnej Płyta główna Na płycie głównej umieszczane są i podłączane wszelkie elementy potrzebne do pracy komputera takie jak złącze procesora, pamięci operacyjnej, kart rozszerzających, pamięci zewnętrznej (dysków) i zasilacza oraz niektórych urządzeń zewnętrznych (złącze USB, złącze klawiatury i myszy itp.)

4 Budowa jednostki centralnej Procesor Zadaniem procesora jest wykonywanie obliczeń niezbędnych do funkcjonowania urządzenia. Procesor potrafi pobierać odpowiednie informacje i dane z pamięci komputera, przewarzać je oraz wykonywać rozkazy wydawane w celu podejmowania działań przez poszczególne urządzenia czy programy. Szybkość wykonywania operacji wyrażona jest w gigahercach (GHz).

5 Budowa jednostki centralnej Pamięć operacyjna RAM Służy do tymczasowego przechowywania danych, które albo mają dopiero trafić do procesora, albo też zostały już przez niego przetworzone. W momencie uruchomienia dowolnego programu lub otwarcia pliku wszystkie niezbędne do tego informacje są automatycznie ładowane do pamięci operacyjnej. Niezapisane informacje, wykorzystywane przez pamięć RAM, kasowane są po wyłączeniu zasilania.

6 Budowa jednostki centralnej Pamięć stała ROM Informacje przechowywane są w niej na stałe i nie ulegają zniszczeniu lub utracie w wypadku odłączenia komputera od zasilania.

7 Budowa jednostki centralnej Dysk twardy HDD Urządzenie służące do przechowywania informacji w sposób trwały w systemach komputerowych. Dane przechowywanie są na nośniku magnetycznym, którymi są magnetyczne talerze zamknięte w próżni.

8 Budowa jednostki centralnej Zasilacz To urządzenie do dopasowania dostępnego napięcia do wymagań zasilanego urządzenia. Redukuje on napięcie z sieci, na przykład z 230 V do 5 i 12 V. Zasila płytę główną i dodatkowe komponenty.

9 Budowa jednostki centralnej Karta dźwiękowa jej zadaniem jest zamiana danych cyfrowych, otrzymywanych z procesora, w dźwięk, czyli sygnały analogowe kierowane następnie do głośników. Karta dźwiękowa pozwala nagrywać dźwięk na dysku, zapisując go w postaci plików. Karty rozszerzeń

10 Budowa jednostki centralnej Karta graficzna Odpowiada w komputerze za obraz wyświetlany przez monitor. Karty graficzne różnią się między sobą szybkością pracy, wielkością pamięci RAM, wyświetlaną rozdzielczością obrazu, liczbą dostępnych kolorów oraz częstotliwością odświeżania obrazu. Karty rozszerzeń

11 Budowa jednostki centralnej Karta sieciowa Służy do wysyłania i odbierania informacji w sieciach komputerowych. Karta niezbędna do połączenia komputerów w sieci. Karty rozszerzeń

12 Budowa jednostki centralnej Karta telewizyjna Odpowiada w komputerze za obraz wyświetlany przez monitor. Karty graficzne różnią się między sobą szybkością pracy, wielkością pamięci RAM, wyświetlaną rozdzielczością obrazu, liczbą dostępnych kolorów oraz częstotliwością odświeżania obrazu. Karty rozszerzeń


Pobierz ppt "Elementy zestawu komputerowego. Komputer – to urządzenie elektroniczne przetwarzające informacje według danego programu Podstawowy zestaw komputerowy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google