Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Zygmunt Krasiński Cyprian Norwid

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Zygmunt Krasiński Cyprian Norwid"— Zapis prezentacji:

1 Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Zygmunt Krasiński Cyprian Norwid
Wielcy Romantycy Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Zygmunt Krasiński Cyprian Norwid

2 Adam Mickiewicz

3 Znaczenie Adama Mickiewicza dla dziejów literatury i kultury duchowej Polaków wydaje się być nie do przecenienia. Ten wielki człowiek, działacz i twórca głęboko i trwale zapisał się w naszej świadomości zbiorowej. Już jego literacki debiut – wydany w r. w Wilnie pierwszy tom „Poezyj“, był wydarzeniem na wielką skalę, on to bowiem umownie otwiera polski romantyzm. Mickiewicz to wzór romantycznego poety- Polaka: wybitna indywidualność, poeta-prorok wyrażający uczucia i tęsknoty całego narodu, duchowy przywódca.

4 Luba! Ja wzdycham Luba! ja wzdycham, pamięć niebieskiej pieszczoty
Trują mi okropnego rozmyślania chwile. Ach! może serce twoje, co cierpiało tyle, Może, boję się wyrzec, pustoszą zgryzoty. Luba, i cożeś winna, że twych ocząt groty Tak palące, że usta śmieją się tak mile? Zbyt ufałaś mej cnocie, zbyt swej własnej sile, I nazbyt ognia Stwórca wlał w nasze istoty. Przewalczyliśmy wiele i dni, i tygodni, Młodzi, zawsze samotni, zawsze z sobą w parze, I byliśmy oboje długo siebie godni. Teraz, ach! pójdę łzami oblewać ołtarze, Nie będę mojej żebrać przebaczenia zbrodni, Tylko niech mię Bóg twoją zgryzotą nie karze.

5 Juliusz Słowacki

6 Wielki poeta polski, okresu romantyzmu
Wielki poeta polski, okresu romantyzmu. Niedoceniony przez współczesnych, wielbiony dopiero pod koniec XIX w., jest jednym z największych w literaturze powszechnej geniuszów poezji. W literaturze polskiej on pierwszy wyprowadził poezję na szerokie tory myśli wszechludzkiej. Objął najdalsze widnokręgi. Stał się twórcą dramatu polskiego, polskim Sheakespearem, jednym z najbardziej wnikliwych znawców duszy ludzkiej.

7 Wiersze: „Sonet“ „Sumienie“ „Rozłączenie“ „W Szwajcarii“
„Anioł ognisty - mój anioł lewy“ „Przeklęstwo“

8 Zygmunt Krasiński

9 Krasiński bardzo wcześnie zaczął pisać
Krasiński bardzo wcześnie zaczął pisać. Pierwsze próby stanowiły małe utwory prozatorskie oraz powieści historyczne, zdradzające silny wpływ angielskiego romansu grozy i francuskiej powieści frenetycznej. Największym osiągnięciem tego okresu była debiutancka powieść "Grób Rodziny Reichstalów" (1828) oraz "Władysław Herman i dwór jego" (1830). Zaleta tej wczesnej twórczości było umiejętne przeniesienie podstawowych założeń europejskiego romantyzmu na rodzimy grunt.

10 Wiersze: „Do mojej Elizy“ „Zawsze i wszędzie“
„Czy pomnisz jeszcze na dożów kanale“ „Jak przed wyrzutem“ „Jakże zerwiesz“ „Do Beatr“

11 Cyprian Norwid

12 Norwid był poetą drugiego pokolenia romantyków
Norwid był poetą drugiego pokolenia romantyków. Pisarz miał bardzo silne poczucie zarówno przynależności pokoleniowej jak i odrębności swojej generacji. Doświadczenia losów generacji własnej i poprzedniej, a także przekonanie o ich zmarnowaniu i przemyślenia na ten temat zaważyły na poglądach poety. Były one na tyle oryginalne, że aż niezrozumiałe dla współczesnych co stało się przyczyną niepopularności poety za życia.

13 Wiersze: „Beatrx“ „Czułość“ „Trzy strofki“ „W Weronie“ „Za kulisami“
„Pamiątka“

14 Bibliografia: .html

15 KONIEC Małgorzata Ziaja Aleksandra Żak Michał Stasica Adam Wis
klasa Ie


Pobierz ppt "Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Zygmunt Krasiński Cyprian Norwid"

Podobne prezentacje


Reklamy Google