Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cyprian Kamil Norwid, właśc. Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór. Urodzony 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach. Zmarły 23 maja 1883 w Paryżu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cyprian Kamil Norwid, właśc. Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór. Urodzony 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach. Zmarły 23 maja 1883 w Paryżu."— Zapis prezentacji:

1

2 Cyprian Kamil Norwid, właśc. Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór. Urodzony 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach. Zmarły 23 maja 1883 w Paryżu. Polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof.

3 Uważany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Przeważającą część swojego życia spędził za granicą, głównie w Paryżu, żyjąc w nędzy i utrzymując się z prac dorywczych. Twórczość Norwida, została zapomniana po jego śmierci. Został odkryty ponownie dopiero w okresie Młodej Polski.

4 Młodość. Rok 1830 i powstanie listopadowe Norwidowie spędzili w Warszawie. Razem ze starszym bratem Ludwikiem Norwid uczył się w warszawskim gimnazjum, przerwał naukę nie ukończywszy piątej klasy i wstąpił do prywatnej szkoły malarskiej. Nieregularna i przerwana edukacja Norwida sprawiła, że na dobrą sprawę był samoukiem.

5 Pierwsze środowisko literackie Norwida to "Piśmiennictwo Krajowe". W 1841 r. zbliżył się do Biblioteki Warszawskiej i salonu Łuszczewskich. Debiutował na łamach "Piśmiennictwa Krajowego wierszem "Mój ostatni sonet".

6 Podróże po Europie i pierwszy pobyt w Paryżu W 1842 Norwid wyjechał do Drezna. Podróżował po Wenecji i Florencji. W 1844 roku zamieszkał w Rzymie. Wówczas narzeczona poety, Kamila, zerwała zaręczyny, a Norwid poznał Marię Kalergis, która stała się jego wielką miłością. Pogorszył się też stan zdrowia Norwida. W 1846 podróżował do Berlina. Aresztowany i zmuszony do wyjazdu z Prus w 1846 r. Norwid udał się do Brukseli. Okres Wiosny Ludów spędził Norwid ponownie w Rzymie, gdzie poznał m.in. Mickiewicza i Krasińskiego. W latach mieszkał w Paryżu, gdzie spotkał Słowackiego i Fryderyka Chopina. Publikował w "Gońcu polskim" w Paryżu, żyjąc w biedzie. Postępowały u Norwida głuchota i ślepota.

7 Pobyt w USA Poeta postanowił wyemigrować do USA. Wiosną Norwid otrzymał dobrze płatną posadę w pracowni graficznej. Jesienią poeta dowiedział się o wybuchu wojny krymskiej, w związku z czym zaczął planować powrót do Europy. Pisał do Mickiewicza i Hercena, prosząc ich o pomoc w realizacji planów.

8 Powrót do Paryża W czerwcu 1854 r. Norwid wrócił do Europy, mieszkał w Londynie, po czym udało mu się powrócić do Paryża. Udało mu się opublikować kilka utworów. W 1863r. wybuchło powstanie styczniowe, które pochłonęło uwagę Norwida. Ze względu na stan zdrowia, nie mógł wziąć w nim udziału, usiłował mieć czynny wpływ na kształtowanie procesów powstania. W 1866 r. poeta ukończył pracę nad Vade-mecum, chociaż nie udało się wydać. W następnych latach Norwid cierpiał straszliwą nędzę, chorował na gruźlicę. Kuzyn Norwida umieścił go w Domu św. Kazimierza na peryferiach Paryża. Zmarł w przytułku nad ranem 23 maja 1883.

9 Pochowany został na cmentarzu Montmorency, symboliczna ziemia z jego grobu została w 2001 r. przewieziona do Polski i umieszczona w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu. Część notatek Norwida została spalona.

10 Dorobek Historycy literatury dopatrują się w jego twórczości związków z wieloma nurtami: romantyzmem, klasycyzmem. Po jego śmierci wiele z jego dzieł zostało zapomnianych. Zaledwie niewielka część twórczości Norwida ukazała się za jego życia. Utarło się przekonanie, że Norwid jako twórca został odrzucony przez współczesnych, by być zrozumianym dopiero przez następne pokolenia późnych wnuków. Wśród historyków literatury natomiast trwają spory, na ile był romantykiem, a na ile istotnie wyprzedzał swoją epokę.

11 Dzieła 1.Dialog zmarłych - akwaforta, sucha igła 2. Pytania - akwaforta Liryka 1.Bema pamięci żałobny rapsod 2.[Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie] 3.Do obywatela Johna Brown 4.W Weronie 5.Italiam!, Italiam! 6.Moja ojczyzna 7.Pieśń od ziemi naszej 8.Vade-mecum – wydane drukiem sto lat po napisaniu

12 Poematy: 1.Wesele. Powieść. 2.Pompeja. 3.Niewola. Rapsod. 4.Promethidion. Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem. 5.Szczesna. Powieść. 6.EPIMENIDES. Przypowieść. 7.QUIDAM. Przypowieść. 8.Fulminant. Rapsod. 9.Że piękno to jest Assunta.

13 Proza 1.Łaskawy opiekun czyli Bartłomiej Alfonsem 2.Wyjątek z pamiętnika 3.Czarne kwiaty– wspomnienia dotyczące ostatnich spotkań z różnymi osobami, na krótko przed ich śmiercią 4.Białe kwiaty– teoretyczne uzasadnienie Czarnych kwiatów 5.Bransoletka. Legenda dziewiętnastego wieku 6.Cywilizacja. Legenda 7.Ostatnia z bajek 8.Milczenie 9.Pamiętnik Podróżny

14 Nowele: 1."Ad leones! 2.Stygmat 3.Tajemnica lorda Singelworth 4.Archeologia 5.Dwie powieści

15 Dramat 1.Noc tysiączna druga. Komedia 2.Wanda 3.Krakus. Książę nieznany 4.Słodycz 5.Aktor. Komediodramat 6.Rzecz o wolności słowa 7.Pierścień Wielkiej Damy, czyli Ex- machina Durejko 8.Kleopatra i Cezar 9.Za kulisami

16 Obrazy C.K. Norwid był autorem kilkunastu obrazów olejnych, z których do dziś przetrwały cztery. Alegoryczne przedstawienie odrodzonej Polski pod nazwą Jutrznia od grudnia 2007 znajduje się w zbiorach Muzeum im. Lubomirskich we Wrocławiu. Inne 1.Listy 2.Do Najświętszej Panny Maryi. Litania

17 Poezja śpiewana Od początku lat 70. XX w. twórczość Norwida popularyzował Czesław Niemen, wykonując teksty utworów poety do własnej muzyki. Wydany w 1978 roku, dwupłytowy longplay "Idee fixe" opierał się wyłącznie na jego poezji.

18


Pobierz ppt "Cyprian Kamil Norwid, właśc. Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór. Urodzony 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach. Zmarły 23 maja 1883 w Paryżu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google