Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WPŁYW HAŁASU I FAL ELEKTROMAGNETYCZNYCH NA CZŁOWIEKA Uczestnicy koła fizyczno- chemicznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WPŁYW HAŁASU I FAL ELEKTROMAGNETYCZNYCH NA CZŁOWIEKA Uczestnicy koła fizyczno- chemicznego."— Zapis prezentacji:

1

2 WPŁYW HAŁASU I FAL ELEKTROMAGNETYCZNYCH NA CZŁOWIEKA Uczestnicy koła fizyczno- chemicznego.

3 WYJAŚNIENIE POJĘCIA "HAŁAS" Sygnały dochodzące z otoczenia, rejestrowane narządem słuchu, nazywa się dźwiękami. Dźwiękiem nazywamy drgania akustyczne rozchodzące się w ośrodku sprężystym zdolne wytworzyć wrażenie słuchowe, które dla człowieka zawarte są w paśmie między częstotliwościami granicznymi od ok. 20 Hz do 20000 Hz. Zależy to w znacznym stopniu od wieku słuchacza. Wraz z wiekiem zakres ten się kurczy, szczególnie od strony wysokich dźwięków. Występujące w środowisku dźwięki niepożądane lub szkodliwe dla zdrowia człowieka określamy mianem hałasów. Najczęściej stosowaną miarą hałasu jest poziom dźwięku wyrażany w decybelach dB.

4 Hałas jest wynikiem nakładania się różnych dźwięków, które ulegają zmieszaniu w sposób pozbawiony ładu. Hałasem nazywamy w mowie potocznej każdy przeszkadzający dźwięk. Hałas może wywoływać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka, świat zwierzęcy i roślinny.

5 Z punktu widzenia szkodliwości dla zdrowia hałasy można podzielić na:

6 Hałas nieszkodliwy

7 Hałas szkodliwy

8 Wpływ hałasu na człowieka

9 Ludzie narażeni na hałas Ludzie mają częstsze zaburzenia ze strony: - układu krążenia (bicie i kołatanie serca, szybkie męczenie się, duszności), - układu pokarmowego, - układu ruchu (bóle mięsni i stawów), - układu dokrewnego (choroby przemiany materii), - układu nerwowego (zakłócenia równowagi emocjonalnej, stan napięcia i niepokoju).

10 bezsenność Rozdrażnienie Choroby serca Zaburzenia krążenia Choroby żołądka Zaburzenie trawienia Obniżenie zdolności koncentracji Bóle głowy Nerwowość Podwyższenie ciśnienia Choroby wywołane przez hałas

11 POMIAR HAŁASU MIERNIKIEM ECOLAB WYKONANE W DNIU 14 LUTEGO 2007 ORAZ 15 LUTEGO 2007

12

13

14

15

16 Jak widać pomiar hałasu przy rozmowie przez telefon jest porównywalny z hałasem na dyskotece szkolnej.

17

18 POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO KRWI PRZED I PO ROZMOWIE TELEFONICZNEJ. W celu zbadania wpływu fal elektromagnetycznych na organizm człowieka wykonaliśmy badanie ciśnienia krwi. Czas rozmowy trwał 10 minut.

19

20

21 Wnioski Dzięki badaniom uzmysłowiliśmy sobie zagrożenia wynikające z hałasu i ich wpływ na organizm ludzki. Zaskakujące było dla nas to, iż w trakcie rozmów telefonicznych hałas jest porównywalny z tym, który panuje na dyskotece!! Zaskakujące jest również to, iż w trakcie tak krótkiej rozmowy: puls wzrósł średnio o 8,5; Ciśnienie rozkurczowe średnio spadło o 6,25; Ciśnienie skurczowe spadło średnio o 11,25.

22 Wykonały Karolina Domalik Karolina Urbaniak Ewelina Ciszewska Weronika Kabelak


Pobierz ppt "WPŁYW HAŁASU I FAL ELEKTROMAGNETYCZNYCH NA CZŁOWIEKA Uczestnicy koła fizyczno- chemicznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google