Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WPŁYW HAŁASU I FAL ELEKTROMAGNETYCZNYCH NA CZŁOWIEKA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WPŁYW HAŁASU I FAL ELEKTROMAGNETYCZNYCH NA CZŁOWIEKA"— Zapis prezentacji:

1 WPŁYW HAŁASU I FAL ELEKTROMAGNETYCZNYCH NA CZŁOWIEKA
Uczestnicy koła fizyczno- chemicznego.

2 WYJAŚNIENIE POJĘCIA "HAŁAS"
Sygnały dochodzące z otoczenia, rejestrowane narządem słuchu, nazywa się dźwiękami. Dźwiękiem nazywamy drgania akustyczne rozchodzące się w ośrodku sprężystym zdolne wytworzyć wrażenie słuchowe, które dla człowieka zawarte są w paśmie między częstotliwościami granicznymi od ok. 20 Hz do Hz. Zależy to w znacznym stopniu od wieku słuchacza. Wraz z wiekiem zakres ten się kurczy, szczególnie od strony wysokich dźwięków. Występujące w środowisku dźwięki niepożądane lub szkodliwe dla zdrowia człowieka określamy mianem hałasów. Najczęściej stosowaną miarą hałasu jest poziom dźwięku wyrażany w decybelach dB.

3 Hałas jest wynikiem nakładania się różnych dźwięków, które ulegają zmieszaniu w sposób pozbawiony ładu. Hałasem nazywamy w mowie potocznej każdy przeszkadzający dźwięk. Hałas może wywoływać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka, świat zwierzęcy i roślinny.

4 Z punktu widzenia szkodliwości dla zdrowia hałasy można podzielić na:

5 Hałas nieszkodliwy

6 Hałas szkodliwy

7 Wpływ hałasu na człowieka

8 Ludzie narażeni na hałas
Ludzie mają częstsze zaburzenia ze strony: - układu krążenia (bicie i kołatanie serca, szybkie męczenie się, duszności), - układu pokarmowego, - układu ruchu (bóle mięsni i stawów), - układu dokrewnego (choroby przemiany materii), - układu nerwowego (zakłócenia równowagi emocjonalnej, stan napięcia i niepokoju).

9 Obniżenie zdolności koncentracji Bóle głowy Nerwowość
bezsenność Rozdrażnienie Choroby serca Zaburzenia krążenia Choroby żołądka Zaburzenie trawienia Obniżenie zdolności koncentracji Bóle głowy Nerwowość Podwyższenie ciśnienia Choroby wywołane przez hałas

10 POMIAR HAŁASU MIERNIKIEM ECOLAB
WYKONANE W DNIU 14 LUTEGO 2007 ORAZ 15 LUTEGO 2007

11

12

13

14

15 Jak widać pomiar hałasu przy rozmowie przez telefon jest porównywalny z hałasem na dyskotece szkolnej.

16

17 POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO KRWI PRZED I PO ROZMOWIE TELEFONICZNEJ.
W celu zbadania wpływu fal elektromagnetycznych na organizm człowieka wykonaliśmy badanie ciśnienia krwi. Czas rozmowy trwał 10 minut.

18

19

20 Wnioski Dzięki badaniom uzmysłowiliśmy sobie zagrożenia wynikające z hałasu i ich wpływ na organizm ludzki. Zaskakujące było dla nas to, iż w trakcie rozmów telefonicznych hałas jest porównywalny z tym, który panuje na dyskotece!! Zaskakujące jest również to, iż w trakcie tak krótkiej rozmowy: puls wzrósł średnio o 8,5; Ciśnienie rozkurczowe średnio spadło o 6,25; Ciśnienie skurczowe spadło średnio o 11,25.

21 Wykonały Karolina Domalik Karolina Urbaniak Ewelina Ciszewska
Weronika Kabelak


Pobierz ppt "WPŁYW HAŁASU I FAL ELEKTROMAGNETYCZNYCH NA CZŁOWIEKA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google