Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przy wykonywaniu wdechu następuje rozszerzenie ścian klatki piersiowej i obniżenie przepony. W rezultacie dochodzi do zaczerpnięcia powietrza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przy wykonywaniu wdechu następuje rozszerzenie ścian klatki piersiowej i obniżenie przepony. W rezultacie dochodzi do zaczerpnięcia powietrza."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4

5

6 Przy wykonywaniu wdechu następuje rozszerzenie ścian klatki piersiowej i obniżenie przepony. W rezultacie dochodzi do zaczerpnięcia powietrza przez jamy nosa oraz jamę ustną i wprowadzenie go do pęcherzyków płucnych znajdujących się na końcach oskrzelików, tlen przechodzi ze światła pęcherzyków do krwi.

7 Rak płuc jest guzem złośliwym, który powstaje w obrębie płuc i często początkowo ogranicza się do jednego płuca, to ostatecznie jednak rozprzestrzenia się na inne części ciała.

8

9

10 URAN NIKIEL ARSEN CYNK WĘGLOWODORY POLICYKLICZNE CHROM

11 * tlenek węgla * tlenki azotu * tlenki siarki * węglowodory * ozon

12

13

14

15

16 Skany uzyskiwane podczas badania tą metodą pozwalają na utworzenie trójwymiarowego obrazu wewnątrz ciała. Oprócz informacji o lokalizacji guza w płucu skan CT często dostarcza danych o zakresie rozprzestrzeniania się nowotworu, a także o ewentualnych przerzutach do innych części ciała.

17 Biopsja może być przeprowadzana w celu dokonania pobrania wycinka masy guza zlokalizowanego w płucu lub z błony opłucnej pokrywającej płuco, jeśli jest ona pogrubiała i zachodzi podejrzenie wytworzenia się tam guza nowotworowego.

18 Badanie z użyciem bronchoskopii polega na wprowadzeniu instrumentu stanowiącego rodzaj cienkiego, giętkiego teleskopu przez jamę nosową lub jamę ustną do tchawicy i dalej – do płuc. Pozwala to na obserwację wewnętrznej struktury oskrzelików oraz pobranie próbek w celu poddania ich analizie laboratoryjnej.

19 Obrazowanie metodą PET jest stosowane w celu określenia stopnia rozprzestrzenienia się nowotworu. Obrazowanie metodą PET wykorzystuje fakt, że różne tkanki zużywają glukozę w różnym tempie.

20 Technika ultrasonografii wykorzystuje fale dźwiękowe w celu obserwacji tkanek wewnątrz ciała. W przypadku raka płuc badanie USG można wykorzystać w celu oceny stanu wątroby i rozróżnienia w niej zwykłych torbielek od ognisk przerzutowych raka.

21 Obrazowanie metodą MRI polega na zastosowaniu stałego pola magnetycznego o wysokiej energii oraz jednoczesnej emisji przez aparaturę fal radiowych w celu uzyskania obrazu ludzkiego ciała.

22 Obrazowanie kości przy użyciu izotopów (radionuklidów) wymaga dożylnego wstrzyknięcia płynu zawierającego czynnik radioaktywny (radionuklid).

23

24 Bardzo ważne jest usunięcie całego guza nowotworowego wraz z tymi węzłami chłonnymi, które są dotknięte przerzutami. Jeżeli doszło do przerzutów raka płuc do węzłów chłonnych zlokalizowanych we wnęce płuca, to zazwyczaj możliwe jest ich usunięcie wraz z masą guza nowotworowego.

25

26 Radioterapia (terapia z użyciem napromieniowania) jest metodą leczenia szeroko stosowaną w przypadku nowotworów, w tym raka płuc.

27 Chemioterapia stanowi formę leczenia systemowego, czyli leczenia całego organizmu, stosowanego w przypadku choroby nowotworowej, w tym raka płuc. Chemioterapię zwykle powtarza się co 3–4 tygodnie – schemat taki nosi nazwę cyklu chemioterapeutyczne go. Na pełną chemioterapię składa się kilka cykli, zwykle 3-6, zależnie od przyczyny uzasadniającej zastosowanie tego typu postępowania leczniczego.

28 Inhibitory- jest to nowy typ leku stosowanego w terapii nowotworów. Przeciwciała monoklonalne, które przyłączają się do receptorów czynnika wzrostowego na komórkach nowotworowych i powodują zablokowanie ich czynności.

29

30

31 Autorzy: Jarek Fornalski Jakub Wojna Anna Bach Anna Kawka Klaudia Kocik Marcin Kordylewski Michał Żuk Źródła: www.google.com www.mamhakanaraka.pl


Pobierz ppt "Przy wykonywaniu wdechu następuje rozszerzenie ścian klatki piersiowej i obniżenie przepony. W rezultacie dochodzi do zaczerpnięcia powietrza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google