Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krew- jest tkanką łączną płynną, składającą się z płynu zwanego osoczem, w którym zawieszone są elementy stałe- ciałka krwi. Te ciałka to krwinki czerwone.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krew- jest tkanką łączną płynną, składającą się z płynu zwanego osoczem, w którym zawieszone są elementy stałe- ciałka krwi. Te ciałka to krwinki czerwone."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Krew- jest tkanką łączną płynną, składającą się z płynu zwanego osoczem, w którym zawieszone są elementy stałe- ciałka krwi. Te ciałka to krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty) i płytki krwi (trombocyty). Substancję międzykomórkową, czyli osocze, stanowi woda (około 93%), z rozpuszczonymi w niej białkami, glukozą, tłuszczami, witaminami, hormonami, solami mineralnymi, dwutlenkiem węgla, mocznikiem i przeciwciałami.

4

5 Płytka krwi (trombocyt)- biorą udział w krzepnięciu krwi. Są dużo mniejsze od krwinek czerwonych, ale tak jak one mają kształt dysku. Pozbawione są jądra i powstają w szpiku kostynm. W 1mm3 jest ich od 150 000 do 400 000. Krwinka czerwona (erytrocyt)- jest najliczniejszą grupą komórek krwi. W 1 mm3 znajduje się 4-5 milionów. Powstają w czerwonym szpiku kostnym. Żyją od 30 do 120 dni, potem giną i ulegają rozkładowi m. in. W śledzionie i wątrobie.w każdej sekundzie powstaje 2 miliony nowych krwinek i tyle samo ginie. Zawierają hemoblobinę- czerwony barwnik mający zdolność nie trwałego łaczenia się z tlenem i dwutlenkiem węgla. W ten sposób erytrocyty przenoszą tlen z pęcherzyków płucnych do wszystkich komórek ciała. Biała krwinka (leukocyt)- W 1 mm3 jest ich tylko 4800 do 10 000. Większa ich liczba świadczy o chorobie organizmu. Leukocyty powstają głównie w czerwonym szpiku kostnym, śledzionie grasicy i węzłach chłonnych. Długość ich życia zależy od rodzaju krwinki może wynosić kilka godzin lub nawet 20 lat. Funkcją leukocytów jest ochrona organizmu przed wirusami, bakteriami, grzybami i ciałami obcymi, jak pyły i dymy.

6 Created by Maciej Kowalczyk Thanks to Maddox Creative Studio Special thanks to Microsoft and San Francisco Symphony All rights reserved


Pobierz ppt "Krew- jest tkanką łączną płynną, składającą się z płynu zwanego osoczem, w którym zawieszone są elementy stałe- ciałka krwi. Te ciałka to krwinki czerwone."

Podobne prezentacje


Reklamy Google