Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tycjan Malarz koloru i światła. Tycjan Tiziano Vecellio Rok ur. nieznany, lata 1488-1490 spędził w Pieve di Cadore, zm. 27 sierpnia 1576 r. w Wenecji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tycjan Malarz koloru i światła. Tycjan Tiziano Vecellio Rok ur. nieznany, lata 1488-1490 spędził w Pieve di Cadore, zm. 27 sierpnia 1576 r. w Wenecji."— Zapis prezentacji:

1 Tycjan Malarz koloru i światła

2 Tycjan Tiziano Vecellio Rok ur. nieznany, lata 1488-1490 spędził w Pieve di Cadore, zm. 27 sierpnia 1576 r. w Wenecji Malarz Włoch Jego twórczość przypada na okres renesansu

3 Znane obrazy Miłość niebiańska i miłość ziemska Bachus i Ariadna Bachanalia Karol V Salome Cierniem koronowanie Grosz czynszowy Flora Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Venus z Urbiono

4 Venus z Urbiono, 1538 r.

5 Wenus z Urbiono, inny tytuł - Wenus z pieskiem Wenus z pieskiem jest wspaniałym aktem kobiecym, emanującym zmysłową, leniwą biernością, złocisty, miękki kształt ciała spoczywającego na pofałdowanym prześcieradle, którego biel kontrastuje z czerwienią pokrytego aksamitem łoża. Dwie służące przygotowują szaty w głębi komnaty, w której bez trudu można rozpoznać wnętrze bogatego domu weneckiego, a za wychodzącym na morze ogromnym oknem mienią się kolory laguny, błękit i złocista czerwień nieba o zachodzie. (Giulio Carlo Argan)

6 Salome, 1515 r.

7 Karol V, 1548 r.

8 Tycjanowska uroda Tycjan zasłynął z malowania pięknych kobiet. Miały one bujne kształty, ich włosy były zwykle bardzo długie w ognistym rudym kolorze. Kolor karnacji – złoty. Kobiety na obrazach Tycjana są tajemnicze – do dziś historycy sztuki domyślają się ich pierwowzorów. Np. w postaci z obrazu Wenus z Urbiono doszukiwano się księżnej Eleonory Gonzagi, żony księcia Urbino Francesca Marii della Rovere, który zamówił obraz. Inni sądzą, że to Izabella d'Este, żona księcia Francesca Gonzagi z Mantui, o której mówiono: la prima donna del mondo!

9 Malarz Tycjan Jest przedstawicielem weneckiej szkoły koloryzmu. W jego obrazach kolor i światło tworzą jedność. Obrazy charakteryzują się zamkniętą kompozycją. Stosował technikę olejną. Przeważające kolory: czerwony, brązowy, zielony, niebieski, żółty. Tematyka: religijna, historyczna, alegorie, psychologiczne portrety.


Pobierz ppt "Tycjan Malarz koloru i światła. Tycjan Tiziano Vecellio Rok ur. nieznany, lata 1488-1490 spędził w Pieve di Cadore, zm. 27 sierpnia 1576 r. w Wenecji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google