Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ożywić pola - Rok trznadla

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ożywić pola - Rok trznadla"— Zapis prezentacji:

1 Ożywić pola - Rok trznadla
Justyna Kołodziej kl. VI ,,a’’

2 Menu . Występowanie Gniazdo Czym trznadel się odżywia?
Wysiadywanie i pisklęta

3 Jak rozpoznać trznadla?
Trznadel jest ptakiem niewielkim – wielkością nieco przewyższa wróbla, ale jest smuklejszy i dłuższy. Jest łatwo rozpoznawalny, zwracając uwagę upierzeniem z dużym udziałem koloru żółtego i domieszką barwy rdzawej oraz jasnego brązu. Długość ciała cm. Waga: ok. 30 g. Długość życia: ok. 10 lat. Odgłos: "sisisisi-sit" Opis: głowa i brzuch żółte; kuper rdzawy.

4 Samica Samica jest oliwkowobrązowa o nieco bardziej stonowanych barwach niż samiec, z wyraźniejszym kreskowaniem na głowie i spodzie ciała. Od kwietnia do lipca samica trznadla składa 4- 5 białawych/ kremowych, czarno nakrapianych i nieregularnie kreskowanych jaj, które są wysiadywane dni. Młode opuszczają gniazdo po kolejnych dwóch tygodniach. Samicę podczas wysiadywania karmi samiec, a pisklęta oboje rodzice. Karmione są nie tylko nasionami, które wchodzą w skład głównej diety ptaka dorosłego, ale i w znacznym stopniu owadami.

5 Samiec Samiec w upierzeniu godowym ma głowę złoto-żółtą z brązowawymi i szarobrązowymi podłużnymi kresami na wierzchu głowy i policzki. Spód ciała również żółty z brunatnym kreskowaniem i kasztanowatą przepaską na piersi złożoną z plam w postaci łez. Wierzch ciała rdzawobrązowy z ciemnymi plamkami. Kuper ma cynamonowo-rdzawy.

6 Rozmnażanie Trznadle rozpoczynają toki wczesną wiosną. Tworzą pary monogamiczne, które wspólnie budują gniazdo. Gniazdo trznadla usytuowane jest nisko, na ziemi, na krzakach, na gałęziach świerku nisko położonych, skarpach rowów, lecz zawsze dobrze nasłonecznionym miejscu. Zbudowane jest z traw, słomy, liści, mchu, korzeni, a wyściełane włosiem i trawą.

7 Jaja i potomstwo Samica składa od 3 do 5 białych jaj z nitkowanymi niebieskimi plamami, które wysiaduje przez ok. 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po kolejnych dwóch tygodniach. Lęg: 2-3 razy w roku od kwietnia do lipca.

8 Występowanie Trznadel to jeden z najliczniej reprezentowanych gatunków ptaków w Europie i na środkowoazjatyckich stepach zachodniej Syberii. Dawniej, gdy większość tych terenów porastały lasy, trznadle zamieszkiwały przede wszystkim lasostepy porośnięte krzewami. W Polsce liczny ptak lęgowy równomiernie występujący w całym kraju, także w górach. Większość osobników zimuje na miejscu, choć niektóre wybierają się do Europy Zachodniej. Przeprowadzone w Polsce badania dotyczące ich udziału w różnych siedliskach dowiodły, że trznadle zajmują w 1/3 lasy i pola uprawne, a w 1/4 przypadków łąki. Jedynie w 8% zasiedlały sady, nieużytki i obrzeża siedlisk ludzkich.

9 Gniazdo W płytkim zagłębieniu w ziemi w warstwie ziół, w miejscu dobrze nasłonecznionym, lecz osłoniętym zwisającymi gałązkami lub źdźbłami trawy. Ulokowane może być wyjątkowo nisko na krzewie lub świerku. Czasem może się gnieździć na rozległych porębach z obfitą roślinnością złożoną z roślin zielnych i krzewów, skarpach rowów, gdzie rosną kępy traw i niskie, cierniste krzewy. Budową konstrukcji zajmuje się samica. Składa się z liści, mchu, korzonków, źdźbeł słomy i trawy, a wyścielenie stanowi włosie i miękkie trawy.

10

11 Wysiadywanie i pisklęta
Jaja wysiadywane są od zniesienia ostatniego jaja przez okres 12 do 14 dni przez samicę (czasem pomaga jej samiec). Matka też zajmuje się w głównej mierze wychowywaniem potomstwa. Pisklęta, gniazdowniki, opuszczają gniazdo po 12–14 dniach. Samicę podczas wysiadywania karmi samiec, a pisklęta oboje rodzice. Karmione są nie tylko nasionami, które wchodzą w skład głównej diety ptaka dorosłego, ale i w znacznym stopniu owadami.

12 Trznadle zimą

13 Trznadle wiosną

14 Trznadle latem

15 Trznadle jesienią

16 Czym trznadel się odżywia?
Wiosną i w lecie oprócz nasion odżywia się głównie owadami (dorosłe, larwy, poczwarki i jaja), pająkami i innymi bezkręgowcami, a jesienią i zimą nasionami traw, najróżniejszych chwastów i ziaren zbóż. Trznadle żerują głównie na ziemi, również w miejscach nieosłoniętych, choć rzadko szuka pokarmu w siedliskach gęsto zarośniętych i zacienionych. Owady zbiera też z roślin. Po okresie lęgowym trznadle łączą się w stada w których mogą też się znaleźć zięby i inne łuszczaki. Razem szukają pożywienia na polach i w okolicach siedlisk ludzkich. Zimą, gdy zalega pokrywa śnieżna, pojawiają się w okolicach paśników dla zwierząt i karmników dla ptaków.

17 Karmienie młodego

18 Śpiew Krótki, równobrzmiący motyw z szybko powtarzanych tonów z wysokim zakończeniem. Często śpiewa na czubkach drzew, krzewów, na liniach energetycznych i w innych wyeksponowanych miejscach. Swą charakterystyczną melodię śpiewa od lutego aż do jesieni. Głos wabiący to "cik", a wznosząc się wydaje odgłos "srit". Pod koniec zimy śpiew brzmi inaczej – "di di di di dieh". Samiec śpiewa przez cały okres lęgowy.

19 Śpiewający samiec

20 Zdjęcia i informacje wzięte ze stron :
wikipedia.pl forumjurajskie.pl Jerzygrzesiak.pl Tomaszproszek.pl Przyrodniczek.pl Fotoforum.gazeta.pl Otop.org.pl Bmpankowscy.pl Przyrodniczo.udl.pl Foto.ntorg.pl ozywicpola.pl Dziękuję za obejrzenie! : )


Pobierz ppt "Ożywić pola - Rok trznadla"

Podobne prezentacje


Reklamy Google