Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Igrzyska Olimpijskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Igrzyska Olimpijskie."— Zapis prezentacji:

1 Igrzyska Olimpijskie

2 Spis treści Starożytne Igrzyska Olimpijskie.
Nowożytne Igrzyska Olimpijskie (zimowe i letnie). Konkurencje Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sochi 2014. Polska kadra na Igrzyskach Olimpijskich w Sochi. Wyniki Polaków. Wyniki klasyfikacji medalowej. Autorzy.

3 1. Starożytne Igrzyska Olimpijskie
Starożytne igrzyska olimpijskie, panhelleńskie igrzyska odbywające się w cyklu czteroletnim ku czci boga Zeusa. Organizowano je w Olimpii (stąd nazwa igrzysk), mieście na Półwyspie Peloponeskim. Mogli w nich występować, a także je oglądać tylko mężczyźni.

4 Historia Nie są znane dokładne początki igrzysk olimpijskich. Dane historyczne przytaczają imię pierwszego zwycięzcy, Koroibosa z Elidy, i datę pierwszych igrzysk w Olimpii – 776 rok p.n.e. Inicjatorem był Herakles Idajski, jeden z braci Kuretów, którzy opiekowali się Zeusem. To właśnie Herakles wezwał pozostałych braci do rywalizacji w biegach, a zwycięzcę udekorował gałązką oliwną. Igrzyska organizowano w czerwcu lub lipcu. Bezpośrednio przed oraz podczas igrzysk olimpijskich w Grecji obowiązywał święty pokój, a udział w nich mogli brać wyłącznie nieobciążeni przestępstwem wolni obywatele Hellady. Występowali oni nago z wyjątkiem wyścigów rydwanów oraz wyścigu w pełnym uzbrojeniu. Kobiety nie brały udziału w uroczystości, nawet w charakterze widzów. Jedyną uprawnioną do oglądania igrzysk kobietą była kapłanka bogini Demeter. Mężatki opuszczały Olimpię na czas zawodów. Przewodnictwo nad igrzyskami sprawowało jedno z miast – Pisa lub Elida. Rywalizacja między nimi doprowadziła w końcu do starć zbrojnych, w wyniku których Pisa została zniszczona (572 p.n.e.), a przewodnictwo objęła Elida.

5 Przebieg igrzysk Dzień pierwszy Wszyscy zawodnicy uczestniczyli w obrzędach ku czci Zeusa i przysięgali wraz z ojcami i swym rodzeństwem, że będą walczyć uczciwie. Każdy składał przysięgę, że nie dopuści się żadnego oszustwa na zawodach, co potwierdzali drugą przysięgą, gwarantującą, że pilnie przykładali się do ćwiczeń przez poprzednie 9 miesięcy. Zaprzysięgani byli również sędziowie. Zawodników, którzy nie dotrzymywali przysięgi i walczyli nieuczciwie, piętnowano, karano grzywną i ku przestrodze innych stawiano im potępiające pomniki . Dzień drugi Rano rozgrywano wyścigi rydwanów na hipodromie, natomiast po południu rozgrywany był pentatlon, czyli pięciobój składający się z następujących konkurencji: bieg, skok w dal, rzut dyskiem i oszczepem oraz zapasy. Dzień trzeci O poranku ponownie składano ofiary Zeusowi (ze 150 wołów), natomiast po południu odbywały się biegi chłopców. Dzień czwarty W tym dniu rozgrywane były zawody, których celem było wykazanie się odwagą i wytrwałością – zapasy, boks, pankration, wyścigi w pełnym uzbrojeniu. Dzień piąty W ostatnim dniu zwycięzcy otrzymywali wieńce oliwne z gałęzi świętej oliwki, mieli także prawo do postawienia swego posągu w gaju Zeusa.

6 Stadion Większość zawodów, z wyjątkiem wyścigów konnych i wyścigów rydwanów, odbywała się na stadionie. Był to prostokąt, otoczony ze wszystkich stron skarpami, na których gromadzili się widzowie. Długość bieżni wynosiła 192,8 m (600 stóp), co przyjęto jako ogólnie stosowaną miarę długości. Na obu krańcach bieżni znajdował się rząd bloków startowych z miejscami na oparcie stóp. Podczas pierwszych igrzysk linię startu rysowano na piasku. Bieżnia była odgrodzona od widowni małymi kamieniami. Za nim biegł kanał, który dostarczał zimnej wody do picia dla widzów. Po jednej stronie bieżni znajdowało się podwyższenie dla sędziów. Publiczność, łącznie z sędziami, obserwowała zawody na stojąco. Zawodnicy i sędziowie przechodzili z Altis na stadion specjalnym krytym tunelem. Wspomniany wcześniej Pauzaniasz opisuje także elementy, który nie zachowały się do dnia dzisiejszego, m.in. Hipodrom wraz z zespołem bramek startowych.

7 2.Nowożytne Igrzyska Olimpijskie
Pierwsze Nowożytne Igrzyska Olimpijskie Dyscypliny Pierre de Coubertin – ojciec nowożytnych igrzysk olimpijskich

8 Pierwsze Nowożytne Igrzyska Olimpijskie
Nowożytne letnie igrzyska olimpijskie odbywają się od 1896 roku (Ateny). Nowożytne igrzyska olimpijskie nawiązują do tradycji starożytnych igrzysk greckich. Po roku 393 n.e., kiedy to rozegrano ostatnie Igrzyska ery starożytnej, pamięć o greckim wychowaniu zamarła. Powrócono do niego w czasie odrodzenia - wzmianki o igrzyskach olimpijskich znajdują się w pismach takich twórców jak Matteo Palmieri, Hans Sachs i Thomas Kyd. Przez większość sportowców igrzyska olimpijskie są traktowane jako najważniejsze zawody sportowe, a złoty medal olimpijski, jako najcenniejsze trofeum; wyjątkiem są tu tenisiści, kolarze i piłkarze, ale międzynarodowe federacje tych sportów starają się podnieść rangę konkursów olimpijskich.

9 Dyscypliny Sporty wycofane z Igrzysk: Dyscypliny Igrzysk Olimpijskich:
golf (rozgrywany w 1900 i 1904); Jeau de la Paume, tenis królewski (1908); krykiet (1900); krokiet (1900), lacrosse, gra piłeczką chwytaną kijami z koszyczkiem (1904, 1908); motorowodniactwo (1908); pelota baskijska (1900); polo (1900, 1908, 1920, 1924, 1936); przeciąganie liny ( ); rackets, poprzednik squasha (1908); rugby (1900, 1908, 1920). Dyscypliny Igrzysk Olimpijskich: Alpinizm, Badminton, Batut, Baseball, Boks, Gimnastyka Gimnastyka artystyczna, Hokej na trawie, Jeździectwo, Judo, Kajakarstwo, Kajakarstwo górskie, Kolarstwo, Kolarstwo  górskie, Koszykówka, Lacrosse, Lekkoatletyka, Łucznictwo, Pięciobój nowoczesny, Piłka nożna, Piłka ręczna, Piłka wodna, Pływanie i skoki do wody, Podnoszenie ciężarów, Roque, Rugby, Siatkówka, Siatkówka plażowa Sporty motorowodne, Softball, Strzelectwo, Szermierka, Taekwondo, Tenis stołowy, Tenis ziemny, Triathlon, Wioślarstwo, Zapasy, Żeglarstwo, Biathlon, Bobsleje, Curling, Hokej na lodzie, Łyżwiarstwo figurowe, Łyżwiarstwo szybkie, Narciarstwo akrobatyczne, Narciarstwo alpejskie, Narciarstwo klasyczne, Saneczkarstwo, Short track ,Skeleton, Snowboard

10 Pierre de Coubertin – ojciec nowożytnych igrzysk olimpijskich
„Wznoszę więc kielich za ideę olimpijską, która na kształt promienia przepotężnego słońca przedarła się przez mgły wieków i wraca, by blask radosnej nadziei rzucić na próg dwudziestego wieku”. Słowa te wypowiedział ponad sto lat temu pedagog, historyk, olimpijczyk, działacz społeczny, dziennikarz, pisarz, filozof, esteta, humanista… – człowiek renesansu, któremu zawdzięczamy najbardziej wyczekiwane wydarzenie sportowe. W 393 roku dekretem Teodozjusza I Wielkiego zakazano organizacji igrzysk olimpijskich. Idea powrotu do nich pojawiła się najpierw w roku 1604 w Anglii, jednak nie poszły za nią żadne konkretne działania. Prace wykopaliskowe zaczęły się w Olimpii w 1829 roku, kiedy to francuskich archeolodzy odnaleźli resztki świątyni Zeusa, dalsze odkrycia były zaś efektem działań niemieckich naukowców z lat 1875–1881, kiedy to udało się odsłonić centralną część sanktuarium. Odczyty poświęcone starożytnym igrzyskom, wygłaszane przez zaangażowanego w badania na tym terenie Ernsta Curtisa, wywołały duże zainteresowanie ideą ich wskrzeszenia. Już w 1859 roku Grek Evangelistos Zappas zorganizował i sfinansował pierwsze igrzyska panhelleńskie, powtórzone jeszcze w 1870, 1875 i 1889 roku. Był to dobry czas dla rozwoju myśli olimpijskiej, jednak nie byłoby dziś współczesnych olimpiad, gdyby nie determinacja jednego człowieka – Pierre’a de Coubertina. , ,

11 3. Konkurencje Zimowych Igrzysk Olimpijskich
-Biathlon -Biegi narciarskie -Bobsleje -Curling -Hokej na lodzie -Kombinacja norweska -Łyżwiarstwo figurowe -Łyżwiarstwo szybkie -Narciarstwo alpejskie -Narciarstwo dowolne -Saneczkarstwo -Short track -Skeleton -Skoki narciarskie -Snowboard

12 Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie. I Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Chamonix pod nazwą Tygodnia sportów zimowych. Dopiero rok później na Kongresie Olimpijskim w Pradze impreza otrzymała nazwę I zimowych igrzysk olimpijskich. Zawody odbywały się od 25 stycznia do 5 lutego 1924 r. Oficjalne otwarcie nastąpiło 25 stycznia 1924 r. na stadionie olimpijskim w Chamonix. Dokonał tego podsekretarz stanu ministerstwa edukacji i wychowania Gaston Vidal. Następnie przyrzeczenie olimpijskie wypowiedział narciarz Camille Mandrillon. W igrzyskach startowało 314 zawodników (w tym 13 kobiet) z 19 krajów. Wśród nich była Polska. Zawody zostały rozegrane w 7 dyscyplinach: bobslejach, curlingu, łyżwiarstwie figurowym (dyscyplina rozegrana również podczas Letnich IO w 1908 i 1920 roku), hokeju na lodzie (dyscyplina rozegrana również podczas Letnich IO w 1920 roku), patrolu wojskowym (prekursor biathlonu), narciarstwie klasycznym i łyżwiarstwie szybkim. Rywalizację w bobslejach wygrała druga osada szwajcarska z czasem 5:45:54 pokonując drugą osadę brytyjską i pierwszą osadę belgijską. Curling wygrali Brytyjczycy przed Szwedami i Francuzami. Wśród solistów najlepszy był Gillis Grafstőm ze Szwecji, wśród solistek Austriaczka Herma Planckt, a najlepszą parą okazała się Engelmann/Berger (AUT). W hokeju niepokonani byli Kanadyjczycy, zdobywają 110 bramek i tracąc 3. Pokonali oni drużyny USA i Wielkiej Brytanii. Patrol wojskowy wygrali Szwajcarzy pokonując Finów i Francuzów. Wszystkie (oprócz jednego) medale w narciarstwie klasycznym zdobyli Norwegowie oddając jeden Amerykanom. W łyżwiarstwie szybkim 8 medali zdobyli Finowie, 7 Norwegowie, a jeden USA.

13

14 4. Przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sochi
Pałac lodowy Bolszoj - hala została oddana do użytku w 2012 roku i może pomieścić 12 tysięcy widzów. Srebrna kopuła budynku ma przypominać kroplę wody. W dniach kwietnia 2013 została tam rozegrana pierwsza duża międzynarodowa impreza sportowa - turniej Elity w ramach mistrzostw świata do lat 18 w hokeju na lodzie. Obecnie hala ma gościć zarówno imprezy sportowe, jak i wydarzenia artystyczne, zwłaszcza koncerty. Arena lodowa "Szajba" (ros. Ледовая арена «Шайба» - Ledowaja ariena "Szajba") – hala sportowa w Soczi w Kraju Krasnodarskim w Rosji, budowana jako mniejsza z dwóch aren turnieju hokeja na lodzie w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014. Pierwotnie miała zostać oddana do użytku w 2012 roku, później przesunięto ten termin na 2013 rok. Hala pomieści 7 tysięcy widzów. Obiekt został zaprojektowany tak, aby stosunkowo łatwo można było go rozebrać i odbudować w innym miejscu. Wynika to z faktu, iż Soczi po igrzyskach nie będzie potrzebować dwóch dużych hal hokejowych. W związku z tym Pałac lodowy Bolszoj pozostanie na swoim miejscu na stałe, zaś „Szajba” ma zostać przekazana innemu rosyjskiemu miastu.

15 Adler-Ariena (ros. Адлер-Арена) – zadaszony tor łyżwiarski w Soczi w Kraju Krasnodarskim w Rosji, zbudowany jako miejsce rozgrywania zawodów w łyżwiarstwie szybkim podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Obiekt został oddany do użytku w 2012 roku. Pierwszą dużą rozegraną na nim imprezą były mistrzostwa Rosji w łyżwiarstwie szybkim w grudniu W marcu 2013 odbyły się tam mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach. Widownia może pomieścić 8 tysięcy osób. Po igrzyskach planowany jest demontaż toru i przebudowa hali tak, aby w przyszłości pełniła głównie funkcję centrum targowego. Pałac sportów zimowych "Ajsbierg" (ros. Dworiec zimniego sporta "Ajsbierg" Дворец зимнего спорта Айсберг) – hala sportowo-widowiskowa w Soczi w Kraju Krasnodarskim w Rosji, zbudowana jako miejsce rozgrywania zawodów w łyżwiarstwie figurowym i short tracku podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014.Budowa hali trwała od roku 2009 do czerwca Widownia może pomieścić 12 tysięcy osób. Zmiana konfiguracji lodowiska z figurowej na wyścigową lub odwrotnie może zostać dokonana w ciągu dwóch godzin. W grudniu 2012 odbyła się tam pierwsza duża impreza międzynarodowa, którą były zawody finałowe Pucharu Świata w łyżwiarstwie figurowym. Nie jest jeszcze jasne, co stanie się z halą po igrzyskach. Pierwotnie planowano jej rozbiórkę i odbudowę w innym rosyjskim mieście, gdzie byłaby bardziej potrzebna.

16 Laura Cross-country Ski &Biathlon Center Kompleks narciarsko-biathlonowy Laura wybudowano na grzbietach i stokach Krasnej Polany (około 40 km od Soczi) specjalnie na Igrzyska Olimpijskie.  Po zakończeniu rywalizacji obiekt zostanie w części rozebrany (stadion) i przekształcony w ośrodek dla turystów oraz kompleks biathlonowy. Mimo tego Rosjanie bynajmniej nie oszczędzali na jego wykończeniu. Laura robi niesamowite wrażenie zarówno na amatorach, jak i sportowcach. Łączna długość tras wynosi 15 km i, co ważne, są to trasy niezwykle wymagające. Szybkie zjazdy, długie podbiegi i lokalizacja obiektu na dużej wysokości sprawiają, że w Soczi ogromne znaczenie będzie miało przygotowanie wydolnościowe sportowców. Na Laurze rozegrane zostaną zawody biegów narciarskich, biathlonu i kombinacji norweskiej.

17 Russkije Gorki – kompleks skoczni narciarskich zbudowany na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014, które odbywają się w oddalonej o około 50 km od Soczi miejscowości Krasnaja Polana położonej nad Morzem Czarnym. Na grupę nowoczesnych skoczni wydano łącznie sumę około 50 mln euroąźół. W kompleksie znajdują się skocznie: K125, K95, K65, K35, oraz K15. Wokół skoczni zlokalizowano miejsca siedzące i stojące dla około 15 tysięcy widzów. Pierwsze zawody Pucharu Świata na tej skoczni odbyły się 8 i 9 grudnia Dnia 7 grudnia podczas kwalifikacji Czech Lukáš Hlavaustanowił oficjalny rekord normalnej skoczni skacząc na odległość 108,0 m. Rekordzistą dużego obiektu jest niemiecki skoczek narciarski Marinus Kraus, który podczas konkursu skoków na dużej skoczni na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi uzyskał odległość 140 m.

18 5. Polska Kadra na Igrzyskach Olimpijskich w Sochi
BIATHLON Rafał Lepel, Krystyna Pałka, Monika Hojnisz, Weronika Nowakowska-Ziemniak, Paulina Bobak, Magdalena Gwizdoń,Łukasz Szczurek, Krzysztof Pływaczyk, Łukasz Słonina, Grzegorz Guzik. SHORT-TRACK Patrycja Maliszewska

19 SKOKI NARCIARSKIE Kamil Stoch, Jan Ziobro, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki. BIEGI NARCIARSKIE Justyna Kowalczyk, Kornelia Kubińska,Paulina Maciuszek, Maciej Kreczmer, Jan Antolec, Agnieszka Szymańczak, Paweł Klisz , Sylwia Jaśkowiec, Maciej Staręga, Sebastian Gazurek .

20 BOBSLEJE Dawid Kupczyk, Paweł Mróz, Marcin Niewiara i Daniel Zalewski,Michał Kasperowicz. ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE Luiza Złotkowska, Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Katarzyna Bachleda-Curuś, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański, Artur Waś, Sebastian Druszkiewicz , Artur Nogal, Zbigniew Bródka.

21 NARCIARSTWO ALPEJSKIE
Maciej Bydliński, Mateusz Garniewicz, Michał Jasiczek, Karolina Chrapek, Maryna Gąsiewicz-Daniel, Aleksandra Kluś-Zamiedzowy. SANECZKARSTWO Maciej Kurowski, Karol Mikrut,Patryk Poręba, Ewa Klus,Natalia Wojtuściszyn. NARCIARSTWO DOWOLNE Karolina Riemen-Żeberecka.

22 SNOWBOARDING Maciej Jodko, Mateusz Ligocki, Michał Ligocki, Aleksandra Król, Karolina Sztokfisz, Joanna Zając.

23 6. Wyniki Polaków - Kamil Stoch- dwa złote medale w skokach narciarskich na skoczni normalnej i dużej. - Justyna Kowalczyk – złoty medal w biegu narciarskim na dystansie 10 km. - Zbigniew Bródka – złoty medalista w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500m. - Łyżwiarki szybkie – srebrny medal w rywalizacji drużynowej. - Łyżwiarze szybcy – brązowi medaliści w rywalizacji drużynowej.

24 Kamil Stoch Największe sukcesy sportowe: Dwukrotny Mistrz Olimpijski, Mistrz Świata 2013, brązowy medalista MŚ 2013, trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 12/13 Polski skoczek w konkursie na normalnej skoczni wygrał bezapelacyjnie, drugiego Słoweńca Petera Prevca wyprzedził aż o 12,7 pkt. Stoch był najlepszy także na dużej skoczni. Podopieczny Łukasza Kruczka został trzecim w historii skoczkiem (po Finie Matti Nykaenenie i Szwajcarze Simonie Ammannie), który z jednych igrzysk przywiózł dwa indywidualne tytuły.

25 Justyna Kowalczyk Największe sukcesy sportowe: Mistrzyni Olimpijska, trzykrotna medalistka IO w Vancouver (złoto, srebro, brąz), czterokrotna triumfatorka Tour de Ski, dwukrotna mistrzyni świata w 2009 roku. Justyna Kowalczyk to najbardziej utytułowana biegaczka narciarska w historii polskiego sportu. Jest mistrzynią i multimedalistką olimpijską, mistrzynią i multimedalistką mistrzostw świata, czterokrotną zdobywczynią Pucharu Świata w biegach narciarskich. Jedną z dwóch biegaczek narciarskich w historii tej dyscypliny (obok Finki Marjo Matikainen), które zdobywały Puchar Świata trzy razy z rzędu. Jedyna zawodniczka, która 4 razy z rzędu zwyciężyła w prestiżowym cyklu Tour de Ski.

26 Zbigniew Bródka Największe sukcesy sportowe: Mistrz Olimpijski, brązowy medalista MŚ 2013, zwycięzca PŚ w sezonie 2012/2013. Zbigniew Bródka specjalizuje się na dystansie 1500 m. Jest pierwszym Polakiem, który zdobył Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim (na dystansie 1500 m). Jest brązowym medalistą mistrzostw świata na dystansach w 2013 roku w Soczi. To także kilkakrotny mistrz Polski, zarówno na krótkim, jak i długim torze. Zawodowo jest strażakiem służącym w Komendzie Powiatowej PSP w Łowiczu.

27 7. Zimowe Igrzyska Olimpijskie- Sochi 2014 –klasyfikacja medalowa

28 7. Zimowe Igrzyska Olimpijskie-Vancouver 2010 –klasyfikacja medalowa

29 Vancouver Sochi

30 8. Autorzy Grupa I Grupa III - Iza S. - Konrad W. (L) - Ilona K. (Lider) - Sylwia S. - Agnieszka M. - Paweł Sz. Grupa II Grupa IV - Kamila W. (L) - Gosia R. - Roksana B. - Emila W. (L) - Emila C. - Mateusz W.

31 Grupa V Grupa VII - Arek Ś. (L) - Kuba R. (L) - Paweł B. - Marcin Sz
Grupa V Grupa VII - Arek Ś.(L) - Kuba R.(L) - Paweł B. - Marcin Sz. - Albert S. - Rafał A. Grupa VI - Julka Saiki (L) - Gosia B. - Przemek M.

32 Prezentacja powstała także dzięki pracy redakcji, w której skład wchodzą: Agnieszka Krawczyk Ada Tracewska Patryk Skoneczny

33 Źródła https://www.google.pl/search?q

34 KONIEC

35


Pobierz ppt "Igrzyska Olimpijskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google