Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BOGOWIE I HEROSI Zapraszamy w podróż po krainie bogów i herosów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BOGOWIE I HEROSI Zapraszamy w podróż po krainie bogów i herosów."— Zapis prezentacji:

1 BOGOWIE I HEROSI Zapraszamy w podróż po krainie bogów i herosów

2 Na początku był Chaos. Chaos prawdopodobnie był wielką otchłanią, z której powstała Gaja – Ziemia oraz Uranos – Niebo. Dali oni początek wielu pokoleniom bogów. Najpierw powstali tytani, najstarszy z nich nazywał się Okeanos. Młodsze rodzeństwo stanowili cyklopowie ( cyklopi) i hekatonchejrowie (sturęcy). Uranos niezadowolony z okropnego potomstwa strącił je do Tartaru – podziemnej głębi. Gai nie spodobało się to, więc namówiła Kronosa ( najmłodszego tytana, który był jeszcze na wolności) do strącenia ojca z tronu. MIT O POWSTANIU ŚWIATA

3 Ojciec bogów i ludzi. Pan błyskawic i piorunów. Władca światłości. Absolutny sędzia. Duch wszystkiego. Patron królów i państwa. Nosił długi chiton ze złotymi haftami, z podwójnym złoceniem na lewym ramieniu, z odkrytym prawym ramieniem. Miał bujne niczym lwia grzywa włosy i gęstą brodę. W prawej ręce zawsze trzymał piorun. Przydomek: Gromowładny Atrybuty: piorun, rubinooki orzeł. Zeus (Dzeus)- najważniejszy z bogów w mitologii greckiej, król i władca świata.

4

5 Dumna i nieprzebłagana bogini niebios. Opiekunka małżeństwa i połogu. Troszczyła się o kobiety i wdowy. Do niej modliły się panny w dniu ślubu. Najstarsza córka Kronosa i Rei. Siostra Posejdona, Hadesa, Hestii, Demeter. Przedstawiano ją jako poważną dostojną matronę, często z jabłkiem granatu w ręce lub lilią. Atrybuty: jabłko granatu, paw, bocian, kukułka. Hera – władczyni Olimpu. Żona i siostra Zeusa.

6

7 Syn Kronosa, brat Zeusa. Wzniecał i uspokajał burze. Trójzębem dźwigał okręty uwięzione wśród skał lub osiadłe na mieliźnie. Jego gniew powodował trzęsienia ziemi. Uchodził za stwórcę konia. Ku jego czci urządzano igrzyska w Koryncie. Przedstawiano go jako potężnego starca, o włosach mokrych i pełnych muszli, z trójzębem w ręku. Atrybuty: trójząb Posejdon- władca oceanów, portów i mórz.

8

9 Syn Kronosa i Rei, brat Zeusa. Surowy, niewzruszony i bezlitosny. Jego symbolem władzy był hełm mroku, który czynił go niewidzialnym. Uprowadził córkę Demeter – Korę, która później została jego żoną. Miał swój pałac w podziemiach. Przedstawiano go w koronie na głowie, z berłem w prawej dłoni. Atrybuty: hełm niewidka. Hades – władca podziemia i zmarłych.

10

11 Bogini miłości, piękna i kwiatów. Opiekunka małżeństw, portów, żeglarzy. Nie miała rodziców, wyłoniła się z piany morskiej w pobliżu Cypru. Dryfowała w muszli. Małżonka boskiego kowala Hefajstosa. Palono dla niej kadzidła, poświęcano jej kwiaty i owoce. Przedstawiano ją w delikatnych szatach, w złotej koronie, z naszyjnikiem ze szmaragdów Atrybuty: wróble i gołębie towarzyszące jej w orszaku. Afrodyta- bogini piękna, miłości.

12

13 Władczyni lasów i gór. Bogini księżyca. Rzadko opuszczała lasy i góry. Opiekunka młodszych matek. Uzdrowicielka, wieszczka. Córka Latony i Zeusa, bliźniacza siostra Apollona. Wyobrażano ją sobie jako łowczynię w krótkiej szacie, z łukiem i kołczanem na plecach. Atrybuty: kołczan ze strzałami. Artemida – dziewicza bogini łowów i dzikich zwierząt.

14

15 Matka – Zboża. Dzięki wodzie i powietrzu dawała życie wszystkim roślinom i stworzeniom. Najczcigodniejsza z bogiń. Bogini ładu społecznego i bogactwa. Opiekowała się osadami rolników, ich życiem i obyczajami. Matka Kory. Przedstawiano ją jako piękną panią o oczach pełnych zadumy, na głowie miała wieniec z kłosów. Atrybuty: kłosy zbóż, maki. Demeter- bogini roli, ziemi, pól uprawnych, urodzaju, pór roku.

16

17 Syn Zeusa i Latony, brat Artemidy. Bóg sztuki-muzyki, poezji, tańca. Opiekun muz. Najpiękniejszy z bogów – symbol męskiej urody. Pan życie i śmierci. Przedstawiano go jako młodego, wysokiego, smukłego, jasnowłosego młodzieńca, bez brody, z bujnymi lokami, zazwyczaj nagi, na plecach nosił kołczan pełen strzał, w ręku trzymał łuk. Atrybuty: laurowy wieniec, lira. Apollon – bóg słońca, światła i wróżb.

18

19 Prawowity syn Zeusa i Hery. Potężny, muskularny, olbrzymiego wzrostu. Nauczył ludzi rzemiosła wojennego Bogowie jak i Grecy niezbyt go lubili i bali się go za jego porywczość i srogość. Przedstawiany był w pancerzu i hełmie, uzbrojony w tarczę, włócznię i miecz Atrybuty: brak. Ares – bóg wojny.

20

21 Wyskoczyła z głowy Zeusa w pełnej zbroi, z okrzykiem bojowym, potrząsając włócznią. Patronka Aten. Była ulubionym dzieckiem Zeusa. Pozwalał jej używać piorunów oraz nosić egidę. Życzliwa i skromna. Grecy budowali dla niej świątynie i organizowali uroczystości. Atrybuty: pełna zbroja, egida. Atena – bogini mądrości i wojny obronnej.

22

23 Najpracowitszy z bogów. Bóg sztuki kowalskiej, rzemiosła i ognia. W kuźni pracował dniem i nocą. Kuł pioruny, naprawiał rydwan Słońca, wyrabiał tarcze, miecze, pancerze ze złota, robił też berła, biżuterię. Kochał ludzi uczył ich obróbki metali i wykonywania dzieł sztuki. Syn Zeusa i Hery. Jego żoną była Afrodyta. Wyobrażano go sobie jako muskularnego, brodatego mężczyznę z młotem w ręku. Atrybuty: narzędzia kowalskie. Hefajstos – bóg rzemieślników, ognia, wulkanów.

24

25 Przewodnik dusz do świata zmarłych. Bóg heroldów, dyplomacji, przynoszący pokój. Bóg uczt i bankietów. Bóg pisma, uczenia się i pamięci. Bóg dróg, opiekun podróżnych i poszukiwaczy. Bóg podstępu i złodziei. Opiekun kupców i handlu. Miał małe skrzydełka u nóg, żeby wszędzie zdążyć, ponieważ miał dużo zadań. Atrybuty: skrzydlate sandały. Hermes- posłaniec bogów.

26

27 Patronka rodziny, sierot i wdów. Zawsze pozostawała na Olimpie, z dala od walk i sporów. Otaczana wielkim szacunkiem. Patronka wiecznego ognia. Poważna, skromnie ubrana. Atrybuty: ogień z ogniska domowego. Hestia- patronka ogniska domowego.

28

29 Żył na ziemi, wśród ludzi. Dobroczynny, łagodny, opiekował się każdym stworzeniem i każda rośliną. Spał zimą, a budził się wiosną. Ku jego czci obchodzono Dionizja – święto winobrania. Atrybuty: laska opleciona bluszczem i liśćmi wina, bluszcz, latorośl winna, puchar, pantery, Dionizos – bóg wina.

30

31 Natalia Z. Dawid B. Karolina Ł. Marcin K. Uczniowie klasy V e www.spzagorow.plwww.spzagorow.pl; www.historia.pgi.pl; www.fiszkoteka.pl; www.googlegrafika.pl;www.historia.pgi.plwww.fiszkoteka.plwww.googlegrafika.pl www.starożytna-grecja.info/bogowie.plwww.starożytna-grecja.info/bogowie.pl ; www.starozytnosc.plwww.starozytnosc.pl Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "BOGOWIE I HEROSI Zapraszamy w podróż po krainie bogów i herosów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google