Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lekcja JOGI – „gimnastyka umysłu”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lekcja JOGI – „gimnastyka umysłu”."— Zapis prezentacji:

1 Lekcja JOGI – „gimnastyka umysłu”.

2 Klasa VI e SP9 Prowadzący: Bożena Wójcik Miejsce: salka rekreacyjna
Klasa VI e SP9 Prowadzący: Bożena Wójcik Miejsce: salka rekreacyjna Przybory: karimaty, muzyka relaksująca, plansze z Powitaniem Słońca

3 Zadania szczegółowe lekcji: Umiejętności: UU potrafią wykonać powitanie słońca oraz kilka prostych asan Motoryczność: rozwój podniesienie siły słabym miejscom ciała, rozluźnienie miejsc napiętych, wzmacnianie równowagi fizycznej Wiadomości: poznanie różnych form aktywności ruchowej

4 Wychowawcze: wdrażanie uczniów do poznania samych siebie, swoich możliwości, co ma stymulować i zachęcać do pracy nad sobą, kondycją, umiejętnościami wdrażanie do odnajdywania siebie, znajdowania swoich ograniczeń nabycie umiejętności prawdziwego relaksu wewnętrznego rozwijanie wśród dzieci od najmłodszych lat świadomych zachowań dotyczących dbałości o własne zdrowie fizyczne i psychiczne wychowanie w kulturze fizycznej wzbudzanie zamiłowania do sportu wdrażanie do aktywnego wypoczynku ukazanie jogi jako szkoły charakteru, szkoły poznania własnego wnętrza, szkoły przygotowującej do lepszego radzenia sobie z codziennymi zdarzeniami wdrażanie zasad higieny stroju i obuwia w czasie zajęć sportowych

5 Indywidualizacja pracy z uczniem – eksponowanie sukcesów i osiągnięć, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w grupie. Metody realizacji zadań ruchowych – naśladowcza, zadaniowa i ścisła Metody zdobywania i przekazywania wiadomości - pokaz, objaśnienia, pogadanka.

6 1. Czynności organizacyjno-porządkowe
1.Czynności organizacyjno-porządkowe. Zbiórka, przywitanie grupy, sprawdzenie gotowości do zajęć Motywacja do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Pogadanka na temat wpływu ćwiczeń kształtujących siłę na układ mięśniowy człowieka. Wywołanie pogodnego nastroju i atmosfery efektywności pracy. 3. Rozgrzewka POWITANIE SŁOŃCA Powitanie słońca (Surya Namaskar) jest doskonałym ćwiczeniem rozgrzewającym, pobudzającym mięśnie i pranę- dlatego zawsze wykonywane jest bezpośrednio przed praktykowaniem asan.

7 Pozycja pierwsza: stań prosto ze złączonymi stopami, dłonie złóż przed klatką piersiową jak do modlitwy. Oddychaj normalnie.

8 Pozycja druga: na wdechu unieś ramiona ku górze wychylając się jak najbardziej do tyłu.

9 Pozycja trzecia: wykonaj skłon w przód robiąc jednocześnie wydech
Pozycja trzecia: wykonaj skłon w przód robiąc jednocześnie wydech. Jeżeli możesz, oprzyj dłonie na podłodze obok stóp, a głową dotknij kolan.

10 Pozycja czwarta: robiąc wdech wykonaj przysiad podparty (prawa noga ugięta pod kątem prostym, stopa ułożona pomiędzy dłońmi; lewa noga wyciągnięta jak najdalej do tyłu, staraj się nie dotykać kolanem do ziemi). Głowę unieś ku górze.

11 Pozycja piąta: w czasie wydechu dostaw prawą stopę do lewej, utrzymuj tułów w linii prostej podpierając się rękami.

12 Pozycja szósta: wstrzymując oddech opuść ciało w kierunku podłoża, oprzyj się na stopach, kolanach, klatce piersiowej, dłoniach i czole. Pośladki, uda i brzuch unieś ku górze.

13 Pozycja siódma: podczas wdechu opuść biodra na podłogę
Pozycja siódma: podczas wdechu opuść biodra na podłogę. Wspierając się na rękach unieś w górę klatkę piersiową i głowę.

14 Pozycja ósma: wykonując wydech podnieś biodra i pośladki do góry, prostując przy tym nogi i opierając się na stopach i rękach. Głowę schowaj między ramiona.

15 Pozycja dziewiąta: podczas wdechu wykonaj przysiad podparty (lewa noga ugięta pod kątem prostym, stopa ułożona pomiędzy dłońmi; prawa noga wyciągnięta jak najdalej do tyłu, staraj się nie dotykać kolanem do ziemi). Głowę unieś ku górze.

16 Pozycja dziesiąta: na wydechu dostaw lewą stopę do prawej
Pozycja dziesiąta: na wydechu dostaw lewą stopę do prawej. Prostując obie nogi, wykonaj skłon w przód tak jak w pozycji 3 - jeżeli to możliwe, oprzyj dłonie na podłodze obok stóp, a głową dotknij kolan.

17 Pozycja jedenasta: przy wdechu unieś ramiona w górę i wychyl się do tyłu powracając tym samym do pozycji 2.

18 Pozycja dwunasta: robiąc wydech opuść ramiona i powróć do pozycji wyjściowej - dłonie złożone przed klatką piersiową.

19 4. Część główna Nauczanie kilkupodstawowych asan przywracających równowagę fizyczną, podnoszących siłę słabym miejscom i miękkość miejscom napiętym.

20 POZYCJA DRZEWA Nogi stanowią podporę dla ciała, by unosiło się z gracją i siłą. Pozycja równowagi daje efekt stabilizujący.

21 POZYCJA TRÓJKĄTA Wzmacnia nogi i mobilizuje biodra, napina tułów i otwiera klatkę piersiową. Daje efekt ożywiający.

22 POZYCJA ODWRÓCONEGO TRÓJKĄTA Doskonali równowagę.

23 POZYCJA DZIECKA Wzmacnia równowagę i harmonię ciała, wprowadza umysł w stanotwarcia i percepcji. Pozwala na lepszą koncentrację.

24 POZYCJA ROZCIĄGNIĘTEGO DZIECKA Otwiera barki i klatkę piersiową, powoduje pełny dopływ powietrza do klatki piersiowej i brzucha.

25 POZYCJA KIJA NA SIEDZĄCO Budzi całe ciało, daje efekt uspokajający.

26 POZYCJA SFINKSA Rozluźnia barki i otwiera obszar serca, ma efekt energetyzujący.

27 POZYCJA KOBRY Otwiera klatkę piersiową, stymuluje układ trawienny, zwiększa ruchomość kręgosłupa. Daje efekt energetyzujący i wzmacniający.

28 POZYCJA RYBY Silnie otwiera klatkę piersiową, daje efekt ponoszenia na duchu.

29 POZYCJA MARTWE CIAŁO Daje całkowite odprężenie ciała i duszy.

30 Kontrolujemy oddech i koncentrujemy umysł

31 Pamiątkowe zdjęcie zrelaksowanych i skoncentrowanych dziewcząt z klasy VI E


Pobierz ppt "Lekcja JOGI – „gimnastyka umysłu”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google