Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 15 III 2006

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 15 III 2006"— Zapis prezentacji:

1 DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 15 III 2006

2 Kamil Kozub i Dariusz Zieliński
klasa III TEN ZESPOŁU PONADGIMNAZJALNYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH i OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH w Tomaszowie Mazowieckim

3 Najstarszy funkcjonujący samochód z drabiną z roku 1979.

4 Wysokiej jakości sprzęt specjalistyczny.

5 Największa cysterna gaśnicza o pojemności 18 000 l.

6 Urządzenie pompujące wodę –motopompa.

7 Każdemu strażakowi należy się chwila odpoczynku

8 Na tym boisku i korcie strażacy uprawiają sport.

9 Samochód służbowy.

10 Zjazd rurą skraca czas działań

11 Chwile relaksu i odprężenia.

12 Jaką rolę w życiu człowieka pełni strażak?
Wywiad przeprowadzony z zastępcą dowódcy JRG PSP mł. kpt. mgr Jackiem Jakóbczykiem Jaką rolę w życiu człowieka pełni strażak? „Działalność Straży Pożarnej, strażaka polega na tym, aby uczestniczyć w akcjach ratowniczych, ratowniczo gaśniczych, pożarach, miejscowych zagrożeniach oznaczonych jako wypadki: samochodowe, powodzie, ratowanie mienia, dobytku ludzkiego życia.”

13 Czy zawód strażaka wymaga wysokich kwalifikacji i predyspozycji?
„Myślę, że tak. Sprawność fizyczna, umiejętność podejmowania trafnych i szybkich decyzji, umiejętność prowadzenia zespołu, zarządzanie ludzkimi zasobami, które są na miejscu akcji, umiejętność dysponowania dostępnym, specjalistycznym sprzętem na miejscu zajścia, inne umiejętności, które będą przydatne do wykonywania działań”.

14 Jakie inne umiejętności przydatne są na danym stanowisku?
„Na danym stawisku pracy przydatne są ukończone studia, szczególnie w takich kierunkach jak: pożarnictwo, ochrona środowiska, chemia, transport, budownictwo, wychowanie fizyczne, pedagogika, medycyna ratunkowa, języki obce. Kursy przydatne do podjęcia pracy w straży to: języki obce, umiejętność płetwo-nurkowania, ratownictwo medyczne, przeszkolenie alpinistyczne (wysokościowe), działalność w OSP, prawo jazdy kategorii C, C + E, D, uprawnienia do obsługi urządzeń budowlanych (dźwigi, spycharki, wyciągi), udział w zawodach strażackich OSP.”

15 Czym można zasłużyć sobie na awans?
„Na pewno solidnym przygotowaniem, doświadczeniem i rzetelną pracą na danym stanowisku, troską o sprzęt, dbałością o jego niezawodność (w tym wypadku kierowca auta). Strażak w wykonywanych działaniach wykaże odwagę, poświęcenie, ofiarność, swymi działaniami przyczyni się do ratowania życia ludzkiego. Jeśli wykona dobrze bardzo skomplikowaną pracę może zostać dostrzeżony, wtedy zaś zostaje nagrodzony nagrodami rzeczowymi, pieniężnymi, dyplomem lub wcześniejszym awansem w stopniu lub na wyższym stanowisku służby.”

16 Jak strażacy organizują sobie wolny czas na służbie?
„Czas ten jest ściśle określony, podzielony na pełnienie dyżurów i odpoczynku (z czuwaniem, ale ciągłym czuwaniem!!!). Strażak od 4 do 8 godzin poświęca na samokształcenie, szkolenie zawodowe, ćwiczenia i poznawanie sprzętu strażackiego, zapoznanie się z wytycznymi jednostek nadrzędnych. Na chwilę obecną są to ćwiczenia potrzebne w razie wystąpienia epidemii ptasiej grypy H5N1 w naszym regionie.”

17 Czy w zawód strażaka trzeba włożyć dużo wysiłku?
„Tak, ta praca jest absorbująca, trzeba być dyspozycyjnym, odpowiedzialnym. Pewne plany, przyjemności, sprawy rodzinne trzeba odłożyć na plan dalszy. Należy być dysponowanym do działań ratunkowych bez względu na porę dnia i nocy, czy to sobota, niedziela, czy nawet święta.”

18 Co odczuwa strażak gdy musi jechać na akcję i jak to wpływa na jego psychikę?
„ Na pewno są to przeżycia związane z tym, gdzie się odbywa akcja, co należy zrobić na danym zdarzeniu, jakie zagrożenia może napotkać strażak podczas wykonywania owej służby.”

19 Jak wygląda perspektywa zatrudnienia w Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim?
„ Rekrutacja, odbywająca się poprzez selekcję chętnych na stanowisko strażaka po szkole pożarniczej, organizowana jest przez Komendę Powiatowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim, w ramach uzupełnienia etapów.”

20 Od jak dawna istnieje wasza jednostka?
„ Jeżeli chodzi o obecną strukturę jednostki ratowniczo-gaśniczej, czyli ten wydział, który zajmuje się działalnością typowo operacyjną, powstał w wyniku ustawy o PSP w 1991r., a funkcjonuje od 1992r. Przed tym Straż Pożarna była określana jako Zawodowa Straż Pożarna.”

21 Czy jest Pan zadowolony ze swojego zawodu?
„ Nigdy w życiu nie przypuszczałem, że zostanę strażakiem, ale tak się stało w wyniku pewnych zmian, układów w życiu. Ale i tak jestem zadowolony ze swojego zawodu. Uważam że, przeżyłem kilka ważnych w moim życiu akcji. Dużo satysfakcji sprawia mi w życiu praca z ludźmi, radość i uznanie wobec opinii ludzi za uratowane życie. Dzięki takim zajściom człowiek jest dumny z siebie i z wykonywanego zawodu.”


Pobierz ppt "DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 15 III 2006"

Podobne prezentacje


Reklamy Google