Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

12 Miesięcy Przysłowia i pory roku Pochodzenie nazw miesięcy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "12 Miesięcy Przysłowia i pory roku Pochodzenie nazw miesięcy."— Zapis prezentacji:

1 12 Miesięcy Przysłowia i pory roku Pochodzenie nazw miesięcy

2 Styczeń Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały. Styczeń ma 31 dni. Jest to jeden z miesięcy zimowych. STYCZEŃ początkowo był TYCZNIEM, bo w czasie tym "tyki sporządza gospodarz". Tak dawni Polacy ułatwiali sobie życie. Nazwa miesiąca informowała o zajęciach społeczności. Tyczki były używane np. do podtrzymywania na polu warzyw strączkowych.

3 Kiedy luty, obuj buty. Luty ma 28-29 dni. Jest to miesiąc zimowy
LUTY oznaczał coś przykrego, niemiłego. Mówiło się np. luty wiatr, co znaczyło tyle co przykry wiatr. Dlatego właśnie zimny, niemiły miesiąc, w którym praca na polu ustawała, a ludzie nie chcieli wychodzić z domu, nazwany został Lutym.

4 Marzec W marcu jak w garncu. Marzec ma 31 dni.
Jest miesiącem wiosennym. Nazwa MARZEC pochodzi od łacińskiego "Martius mensis"- co znaczy "miesiąc poświęcony Marsowi". Starożytni Rzymianie wierzyli w wielu bogów, każdy z nich zajmował się czymś innym. Mars był bogiem wojny, którego przychylność wpływała na wynik walk.

5 Kwiecień Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata. Kwiecień ma 30 dni. Kwiecień to miesiąc wiosenny. KWIECIEŃ pochodzi od przymiotnika KWIETNY. To właśnie wtedy zaczynamy cieszyć się cieplejszymi promieniami słońca, których tak potrzebują rośliny zielone.

6 Maj Na pierwszego maja szron obiecuje dobry plon. Ma 31 dni. Jest miesiącem wiosennym. Nazwa miesiąca MAJA pochodzi od imienia Rzymskiej bogini Mai, która była matką Merkurego - boga handlu.

7 Pełnia czerwcowa - burza gotowa. Ma 30 dni. Jest miesiącem letnim.
Czerwiec Pełnia czerwcowa - burza gotowa. Ma 30 dni. Jest miesiącem letnim. W CZERWCU pojawiają się CZERWIE, czyli larwy pszczoły. Zatem czerwiec jest pszczelim miesiącem.

8 LIPIEC to czas kwitnięcia lip i stąd bierze swoją nazwę.
Kiedy lipiec daje deszcze, długie lato będzie jeszcze. Ma 31 dni. Jest miesiącem letnim. LIPIEC to czas kwitnięcia lip i stąd bierze swoją nazwę.

9 Sierpień Jeśli w sierpniu dni jasne, będą stodoły ciasne. Ma 31 dni. Jest miesiącem letnim. . SIERPIEŃ kojarzy się z wyrazem SIERP i faktycznie był to miesiąc żniw. Dziś do tego celu używa się kombajnów, ale jeszcze na niektórych wsiach można spotkać gospodarzy wychodzących pierwszego dnia zbiorów na pole z sierpem, by symbolicznie ściąć kilka kłosów.

10 Wrzesień Jaki pierwszy wrzesień, taka będzie jesień. Ma 30 dni. Jest miesiącem jesiennym. WRZESIEŃ jest miesiącem kwitnięcia wrzosów. Właśnie wtedy, kiedy zaczynają kwitnąć fioletowe wrzosy, dzieci idą do szkoły.

11 Gdy jesień zamglona, zima zaśnieżona.
Październik Gdy jesień zamglona, zima zaśnieżona. PAŹDZIERNIK to czas "czesania" lnu lub konopi, których pozostałością są suche łodygi - PAŹDZIERZE.

12 Listopad Grzmot listopada dużo zboża zapowiada. Ma 30 dni. Jest miesiącem jesiennym. W LISTOPADZIE z drzew opadają liście. Suche liście można znaleźć wtedy wszędzie, to najlepszy czas na robienie kolorowych bukietów jesiennych.

13 Grudzień Grudzień z grzmotami, rok z wiatrami. Ma 31 dni. Jest miesiącem zimowym. Nazwa ostatniego miesiąca GRUDNIA pochodzi od rzeczownika GRUDA, który oznaczał nierówną powierzchnię zmarzłej ziemi.


Pobierz ppt "12 Miesięcy Przysłowia i pory roku Pochodzenie nazw miesięcy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google